باقر لاریجانی سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به ماموریت های کشوری دانشگاههای علوم پزشکی از تدوین برنامه آموزش نیروی انسانی در حوزه سرطان و آموزشهای مرتبط با حوادث ترافیکی و سلامت خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر باقر لاریجانی امروز چهارشنبه ۲۰ مرداد در نشست «دانشگاه و ماموریت گرایی» در محل دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به تفاهم نامه های آمایشی و واسپاری ماموریت به دانشگاه های علوم پزشکی گفت: به زودی سند آموزش نیروی انسانی در حوزه سرطان در حوزه دانشگاه های علوم پزشکی نهایی خواهد شد.

وی افزود: این برنامه در راستای اجرای برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی ماموریت توسعه دانش علوم مرتبط با سرطان طی تفاهم نامه ای به منطقه یک آمایشی واسپاری شده و اقداماتی در دبیرخانه این کلان منطقه در راستای این ماموریت و در سطح ملی صورت گرفته است.

لاریجانی یادآور شد: بحث سرطان از جمله مباحثی است که به طور جدی در سطح جهان مطرح است و یکی از دغدغه های اصلی نظام سلامت در حوزه بیماری های غیرواگیر است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: حدود ۵ درصد از مردم کشور ما مبتلا به بیماری سرطان هستند و اثرات متفاوت، بار مالی تحمیلی به افراد و نظام سلامت، از کارافتادگی و تاثیرات در زندگی افراد و همچنین اثرات روانی این بیماری برنامه ریزی مناسب برای توسعه آموزش در این حوزه را اجتناب ناپذیر می کند.

وی افزود: لازم است برنامه ریزی مناسبی برای تربیت نیروی انسانی مرتبط با حوزه سرطان صورت گیرد و در کلیه سطوح به تربیت نیرو در سطح کشور بپردازیم.

لاریجانی همچنین با اشاره به ماموریت توسعه دانش علوم مرتبط با ترافیک واسپاری شده به منطقه ۲ آمایشی، گفت: سالانه شاهد این هستیم که بسیاری از هموطنان ما در اثر حوادث ترافیکی و جاده ای جان خود را از دست می دهند و بنابراین لازم است برنامه ریزی مناسبی در حوزه های مختلف در کشور در این خصوص صورت گیرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: در برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر نیز به طور جدی به بحث حوادث جاده ای و ترافیکی پرداخته شده است و این موضوع بحث بین بخشی است که لازم است تمام حوزه ها به سهم خود اقداماتی را در این زمینه انجام دهند.

وی تاکید کرد: حوزه آموزش به عنوان متولی تربیت نیروی انسانی خود را موظف می داند برای تربیت نیروی انسانی در حوزه حوادث جاده ای و ترافیکی برنامه ریزی و اقدام کند.

لاریجانی یادآور شد: در منطقه ۲ آمایشی برنامه های خوبی برای راه اندازی مراکز تحقیقاتی و دوره های آموزشی مرتبط با ترافیک صورت گرفته و به زودی آموزش های مرتبط در سطح کشور برگزار خواهد شد.