سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس جهاد دانشگاهی استان گیلان از افزایش ۱۰ درصدی نیروی پژوهشگر طی ۳ سال اخیر در مجموعه جهاددانشگاهی استان خبر داد.

پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، مهندس جمشید رسایی در دیدار جهادگران جهاد دانشگاهی استان گیلان با آیت الله قربانی نماینده ولی فقیه در گیلان ضمن تبریک سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی و دهه کرامت، جهاد دانشگاهی را از نهادهای انقلاب دانست و اظهار کرد: این نهاد خود را موظف می‌داند در چارچوب سیاست‌های نظام، به منظور تداوم راه شهدا و در راستای اجرای وصایای امام راحل و رهنمودهای مقام معظم رهبری تلاش کند.

وی با اشاره به نامگذاری سال به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» و برنامه‌های جهاد دانشگاهی استان گیلان در راستای تحقق این شعار تصریح کرد: حرکت و تلاش در جهت اجرای این شعار جز با توجه به نیروهای توانمند متخصص داخلی و بومی امکانپذیر نیست زیرا برای تحقق اقتصاد مقاومتی نیاز به نیروهای آموزش دیده، متخصص و متعهد داریم و جهاد دانشگاهی در این جهت می‌تواند تاثیرگذار باشد.

رییس جهاد دانشگاهی استان گیلان ضمن تقدیر از عنایت نماینده ولی فقیه در استان به این مجموعه طی چند سال اخیر گفت: عنایت و توجه شما، موجب دلگرمی پژوهشگران، متخصصان و مسئولان این نهاد شده و موجبات تلاش بیشتر و با انگیزه‌تر آنان را فراهم کرده است.

رسایی از افزایش ۱۰ درصدی نیروی پژوهشگر طی ۳ سال اخیر در مجموعه جهاد دانشگاهی استان خبر داد و گفت: جهاد دانشگاهی در ۳ حوزه آموزش، پژوهش و فرهنگ فعالیت و منابع مالی اقدامات خود را تا ۸۰ درصد خود فراهم می‌کند و کمک‌های مالی دولت صرفاٌ تا حدود ۲۰ درصد اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌ها را پوشش می‌دهد.

وی رشد گردش مالی فعالیت‌های انجام شده طی دو سال گذشته را حدود ۵۰ درصد عنوان کرد و افزود: این رشد نشان‌دهنده تلاش موثر این مجموعه در استان است.

اخذ مجوز در دو رشته کارشناسی ارشد

رییس جهاد دانشگاهی استان گیلان در ادامه از پذیرش ۶۰۵ دانشجوی جدید در موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی در رشت و فارغ التحصیلی ۲۷۸ نفر از این موسسه خبر داد و گفت: پذیرش ۶۲ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد نشان دهنده افزایش کیفی فعالیت‌های آموزشی این موسسه است.

رسایی با بیان اینکه موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی در رشت مجوز پذیرش دانشجو در دو رشته کارشناسی ارشد در مهر ماه سال گذشته را اخذ کرده است، گفت: برای مهر ماه سالجاری نیز مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد برای دو رشته دیگر اخذ شده است.

وی با ابراز امیدواری از روند روبه رشد فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در استان گفت: امیدواریم با تامین فضای فیزیکی مناسب در طی سال‌های آینده این موسسه به دانشگاه تبدیل شود.

رییس جهاد دانشگاهی استان گیلان یادآور شد: در مجموعه مراکز آموزش عالی علمی کاربردی در ۵ شهر استان، طی یکسال گذشته ۸۷۴ نفر دانشجوی جدید پذیرش شده و مجموعاٌ ۶۴۰ نفر نیز از این مرکز فارغ التحصیل شده‌اند که از این تعداد بیش از ۱۰۰ نفر معادل ۱۶ درصد در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده‌اند.

فراگیری ۳ هزار نفر از آموزش‌های کوتاه مدت جهاد دانشگاهی گیلان

رسایی با اشاره به فراگیری ۳ هزار نفر از آموزش‌های کوتاه مدت در جهاد افزود: در آموزش‌های کوتاه مدت ۴۷هزار نفر ساعت دوره، از کارکنان دستگاه‌های اجرایی برگزار شد و در این راستا مقایسه آمار مذکور و آمار سال‌های گذشته نیز نشان دهنده رضایت استفاده کنندگان از این دوره‌ها بوده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در بخش پژوهش اضافه کرد: با توجه به وجود پژوهشکده کشوری محیط زیست جهاد دانشگاهی در مجموعه سازمانی گیلان فعالیت‌های این جهاد به خارج از استان هم گسترش یافته است و افزایش تعداد پروژه‌های خدمات تخصصی در دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی نشان دهنده مقبولیت این خدمات بوده است همچنین در سال گذشته تعداد ۱۰ طرح پژوهشی در جهاد دانشگاهی گیلان پایان یافته و در حال حاضر ۳۰ طرح را نیز در دست اجرا داریم.

ثبت اختراح ۴ ایده از جهاد دانشگاهی گیلان

رییس جهاد دانشگاهی استان گیلان انتشار ۲۳ مقاله علمی پژوهشی در مجلات معتبر ملی و بین‌المللی و ارائه ۳۵ مقاله در مجامع علمی را از دستاوردهای فعالیت پژوهش این نهاد در سال گذشته عنوان کرد و گفت: در ارتباط با پرورش ایده‌های نو و خلاقانه نیز طی سال گذشته با پیگیری‌های انجام شده و تلاش‌های صورت گرفته تعداد زیادی طرح و ایده به دفتر خلاقیت جهاد دانشگاهی گیلان ارائه شده که ۴ مورد از آنها منجر به ثبت اختراع شد و در حال حاضر تعداد دیگری از این طرح‌ها و ایده‌ها در دست انجام است که امیدواریم تا پایان سال بخش دیگری از آنها منجر به نتیجه شود.

رسایی با بیان اینکه تلاش همکاران در حوزه فرهنگی با برگزاری طرح‌ها و برنامه‌های جدید ادامه دارد، افزود: همایش آئینی و شعر عاشورایی به مناسبت ایام محرم سال گذشته، طرح دوسالانه جشنواره حلقه با هدف بررسی فرصت‌ها و تهدیدهای ازدواج دانشجویی، اجرای برنامه باران رحمت در ماه مبارک رمضان سال جاری، برگزاری سومین جشنواره ادبی نور که امسال در راستای کنگره هشت هزار شهید استان برگزار شد از اقدامات حوزه فرهنگی است.

وی به برگزاری نخستین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان در استان توسط معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: نمایندگان گیلان جهت حضور در مسابقات کشوری تعیین شدند.

رییس جهاد دانشگاهی استان گیلان به تاکیدات نماینده ولی فقیه در استان مبنی بر گسترش فعالیت‌های قرآنی در این مجموعه اشاره کرد و گفت: در این راستا علاوه بر فعالیت‌های متداول در دانشگاه‌ها سه برنامه با عنوان کرسی تلاوت و تدبر قرآن کریم، سلسله سمینارهای مهارت‌های زندگی و طرح سجاده رمضان با حضور جهادگران دانشگاهی گیلان در سطح مساجد شهر رشت برگزار شد.

رسایی به فعالیت‌های شاخص خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا در استان اشاره کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا پوشش خوب اخبار انتخابات مجلس شورای اسلامی با رعایت اصل بی‌طرفی و کسب عنوان خبرگزاری برتر در پوشش اخبار روز جهانی قدس است.

پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی فاز دوم پروژه عمرانی جهاد دانشگاهی گیلان

وی به تولید حدود ۸۰۰ خبر بصورت سالانه در حوزه فعالیت‌های قرآنی توسط خبرگزاری ایکنا اشاره کرد و گفت: مجموعه ایسپا در طی سال گذشته طرح‌های مختلف نظرسنجی را انجام داده که نظرسنجی انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری از جمله آنها بوده که نتایج این نظرسنجی با نتایج نهایی انتخابات حدود ۹۰ درصد تطبیق داشت.

رسایی خاطرنشان کرد: در مرداد ماه سال گذشته اعلایم کردیم امکان بهره‌برداری از فاز اول پروژه عمرانی جهاد دانشگاهی گیلان در مجتمع آموزشی و پژوهشی تا پایان ۹۴ فراهم خواهد شد که این امر انجام شد و در حال حاضر فاز دوم این پروژه با حدود ۸۰ درصد پیشرفت در حال انجام است که امیدواریم با کمک مسئولین استانی و کشوری تا پایان سال این فاز نیز به اتمام برسد.