سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس دانشگاه شهرکرد گفت: مهاجرت اساتید بومی چهارمحال و بختیاری به استان‌های دیگر از لحاظ فرهنگی به ضرر استان است زیرا اساتید و نخبگان قشر فرهنگی هر استان محسوب می‌شوند.

کلاس دانشگاه

شایان شامحمدی در گفت ‌و گو با ایسنا  با بیان این اظهار کرد: اساتید مهاجر، حقوق خود را در استان‌های دیگر هزینه می‌کنند در حالی‌که حقوق این افراد از بودجه استان تأمین و این به زیان استان است.

وی افزود: مسئولین استان لازم است زمینه سکونت و ماندگاری نخبگان را در استان فراهم کنند و موظف به ارتقای فرهنگ و تغییر نوع دیدگاه این افراد باشند.

شامحمدی علت مهاجرت اساتید را امکانات و فضاهای توسعه یافته‌ استان‌های دیگر دانست و گفت: اگر زیرساخت‌های استان مانند مراکز رفاهی، درمانی فراهم شود مهاجرت اساتید به ندرت اتفاق خواهد افتاد.

رئیس دانشگاه شهرکرد با اشاره به شعار سال با عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»، تصریح کرد: در بحث اقتصاد مقاومتی باید دیدگاه تولید کار و اشتغال و مصرف و هزینه درونی باشد.

وی رونق صنعت ساخت و ساز، فراهم شدن زمینه اشتغال، زیباسازی ساختمان‌ها و ورودی شهر، کاهش دغدغه اساتید مهاجر و استفاده بیشتر دانشگاه از این اساتید را از مزایای ماندگاری افراد مهاجر در استان دانست و گفت: با ماندگاری این افراد در استان، بودجه در استان هزینه می‌شود و به تبع آن موارد مذکور رخ خواهد داد.

شامحمدی اظهار کرد: در حال حاضر تمام پتانسیل‌های لازم مانند آب و هوای مطلوب و فرهنگ اصیل در استان وجود دارد که در آینده‌ای نه چندان دور مهاجرت بالعکس رخ خواهد داد و افراد بومی تمایل به ماندگاری خواهند داشت.

رئیس دانشگاه شهرکرد در پایان خاطرنشان کرد: این دانشگاه برای برطرف نمودن این معضل زمین‌های مسکونی را به صورت پایلوت در اختیار اساتید و کارکنان دانشگاه قرار خواهد داد تا رغبت ماندگاری این افراد بیشتر شود.