سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تدوین سند راهبردی این ستاد خبر داد و گفت: به منظور حمایت مالی از شرکت‌های تولیدکننده مواد پیشرفته مورد نیاز صنایع با صندوق‌های مالی ارتباط برقرار کردیم.

صنعت

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا محمود مهرداد شکریه با اشاره به وقفه ۸ ساله تشکیل این ستاد، افزود: در حال حاضر جلساتی را با کارگروه‌های مشورتی ستاد راهبری نقشه جامع علمی به منظور تدوین و تصویب سند ستاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار کرده‌ایم، زیرا موضوع مواد و ساخت پیشرفته موضوعی استراتژیک و مهم برای کشور است.

شکریه، حمایت از نوآوری و طرح‌های فناورانه حوزه مواد و ساخت پیشرفته در دانشگاه‌ها را از برنامه‌های این ستاد نام برد که مدل حمایتی آن به زودی آماده می‌شود و ادامه داد: شرکت‌هایی که در حوزه تخصصی خود همچون تولید مواد پیشرفته مورد نیاز صنایع و یا قطعات و تجهیزات پیشرفته در کشور نیاز به تسهیلات دارند شناسایی شده و طرح‌های آنها بررسی می‌شود و در این رابطه برای حمایت و توسعه این شرکت‌ها با صندوق‌های مالی ارتباط برقرار کردیم.

وی ایجاد شبکه ملی فرآوری، ساخت و تولید پیشرفته (فب ملی) در خصوص ارائه امکانات به شرکت‌های دانش‌بنیان را از جمله این اقدامات نام برد و اضافه کرد: امروزه فناوری تولید افزایشی، انقلابی را در ساخت قطعات مختلف در دنیا ایجاد کرده است؛ چراکه صنعت تولید افزایشی از نظر سرعت، دقت، کاهش هزینه‌ها و دوام قطعات دارای مزیت‌های بسیاری است و محققان در دنیا به طور جدی مشغول فعالیت در این حوزه هستند.

به گفته وی، مواد مختلفی همچون مواد سرامیکی مدرن، کامپوزیت‌ها و فلزات با این فناوری در حال شکل‌گیری هستند و شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری بر روی تحقیقات و تولید محصول در این حوزه را آغاز کردند؛ همان‌طور که امروز شاهد تولید قطعات بزرگ همچون موتور سیکلت و ساختمان با فناوری تولید افزایشی هستیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته با بیان اینکه در کشور نیز در این حوزه فعالیت‌هایی انجام شده است، خاطرنشان کرد: بنابراین کشورهای مختلف به طور جدی دنبال این فناوری هستند؛ زیرا دستیابی به آن، انقلابی در تولید مواد و ساخت پیشرفته محسوب می‌شود. در آینده نزدیک نیز تولید مصنوعات و قطعات مختلف از این فناوری را خواهیم دید که اگر کشور ما دنبال پیشرفت در این حوزه نباشد، عقب خواهد ماند.

شکریه یادآور شد: به همین دلیل در ستاد به دنبال این هستیم تا تجربیات، توانمندی‌ها و نقاط ضعف شرکت‌های داخلی در این حوزه را شناسایی کنیم تا با بررسی جایگاه دنیا در این عرصه فاصله و خلاء خود را پر کنیم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه توانمندی‌های خوبی در این حوزه در کشور وجود دارد، گفت: در ستاد شرکت‌های فعال در این حوزه شناسایی شدند؛ اما از آنجا که فعالیت‌های آنها با برنامه‌ریزی بلند مدت و جهت‌دار نبوده است؛ عدم یکپارچگی در فعالیت آنها را شاهد هستیم. بنابراین با تدوین نقشه راه صنعت تولید افزایشی توسط ستاد به دنبال ایجاد هم‌افزایی، هماهنگی و یکپارچگی در این فعالیت‌ها هستیم تا شرکت‌ها با یک برنامه ملی به فعالیت در این حوزه بپردازند.