سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد با همکاری دانشگاه فردوسی و سازمان پزشکی قانونی با بهره‌گیری از فناوری نانو توانستند روشی را ارائه دهند که این روش قادر به تشخیص اعتیاد افرادی است که حتی تا ۶ ماه قبل از آزمایش از مواد مخدر استفاده کرده‌اند.

تست آزمایش خون دیابت فارن

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، آزمایش اعتیاد یکی از آزمایش‌های مهم در بسیار از ارگان‌های حساس و همچنین یکی از آزمون‌های ضروری پیش از ازدواج است. روش‌های متفاوتی جهت تشخیص و شناسایی مواد مخدر در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اغلب این آزمایش‌ها از نمونه‌های فاز مایع مانند ادرار و خون استفاده می‌شود. این روش‌ها دارای عیوبی است که گاهی اوقات مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

ارائه‌ روش‌های نوین و دقیق می‌تواند تا حدود زیادی از بروز این مشکلات جلوگیری کند که در این راستا محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد با همکاری محققانی از دانشگاه فردوسی و سازمان پزشکی قانونی راهکاری را در این زمینه عرضه کردند.

علی بوجاریا مجری طرح و از محققان دانشگاه آزاد واحد مشهد با اشاره به یکی از بزرگترین عیوب آزمایش اعتیاد رایج، گفت: در آزمایش تشخیص اعتیاد از روی نمونه‌های خون افراد، درصورتی‌ که فرد معتاد به مدت یک یا دو ماه مواد مخدر مصرف نکند، آزمایش اعتیاد برای او منفی خواهد شد. در پژوهش حاضر با سنتز نانوذرات مغناطیسی و استفاده از آن در آزمایش تشخیص اعتیاد عیب مذکور مرتفع شده است.

وی با تأکید بر این که با استفاده از این روش می‌توان افرادی را که تا ۶ ماه قبل از آزمایش از مواد مخدر استفاده کرده‌اند شناسایی کرد، ادامه داد: این موضوع برای آزمایش‌های پیش از ازدواج و همچنین ارگان‌ها و سازمان‌هایی که می‌خواهند برای پست‌های حساس خود افرادی را استخدام کنند اهمیت بالایی دارد.

بوجاریا این را روش سریع و بسیار حساس توصیف کرد و اضافه کرد: نانو ذرات آهن بر روی سطح خود دارای خلل و فرجی هستند که مواد مخدر را با توجه به ویژگی ساختاری و گروه‌های عاملی آنها روی سطح خود جذب می‌کنند. در این پژوهش از این ویژگی استفاده‌ شده و مورفین روی نانوذرات نشانده شده و با تکرار این کار محلول از مورفین تغلیظ شده است. سپس با استفاده از روش کروماتوگرافی مقدار مورفین تعیین شده است.

وی تفاوت اساسی روش ابداع شده در این پژوهش با روش‌های رایج تشخیص اعتیاد را نحوه‌ نمونه‌گیری دانست و یادآور شد: در واقع نمونه‌ مورد استفاده در این روش چند تار مو است که از محل پشت سر جدا شده و به ‌صورت محلول در می‌آید. سپس با کمک نانوذرات مغناطیسی آهن تغلیظ شده و پس از انجام مراحل آماده‌سازی به دستگاه کروماتوگرافی تزریق می‌شود.

این تحقیقات حاصل تلاش‌های علی بوجاریا دانش‌آموخته‌ مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد واحد مشهد، دکتر محبوبه مسرورنیا عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد و دکتر حمیده قربانی کارمند سازمان پزشکی قانونی است و نتایج آن در مجله‌ Forensic Science, Medicine, and Pathology منتشر شد.