نشریات دانشجویی سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – هفت نشست موازی بررسی مشکلات حقوقی نشریات دانشجویی با حضور فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، نشست فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سالن‌های مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به طور جداگانه و با بررسی وضعیت حقوق نشریات دانشگاهی زیر نظر اساتید محمد علی کامفیروزی، مصطفی رهبر، کمال رضوی، دکتر عالی پناه، دکتر سرخیل، دکتر محمودی و دکتر آذین برگزار شد.

دانشجویان فعال در عرصه نشریات دانشجویی و علاقه مندان در این حوزه با حضور و استقبال از این نشست‌های آموزشی بررسی مشکلات حقوق نشریات دانشجویی، با اطلاعات و قوانین مربوط به این حوزه آشنا شدند.

دانشجویان مناطق شمال غرب، جنوب، البرز مرکزی و تهران، منطقه شمال شرق، منطه جنوب غرب و شرق، منطقه مرکزی و مناطق شمال و غرب کشور در این نشست‌های آموزشی شرکت کردند.

بررسی برخی از موازین شرعی و قوانین و مقررات مطبوعات، تشریح ماده‌های مختلف قوانین مربوط به مطبوعات، بررسی دستورالعمل اجرایی ضوابط ناظر برنشریات، موضوع سانسور خبری و بررسی اصل آزادی بیان در مطبوعات و استثنائات و محدودیت‌ها از جمله موضوعات مطرح شده در این نشست‌ها بود.

بررسی حقوق نشریات از جمله حمایت معنوی، آزادی بیان، حمایت مادی، جذب آگهی، انتقاد، حق انتشار آزادانه مطالب و تصاویر در نشریات دانشجویی، بررسی قوانین حق انتشار اخبار داخل و خارج دانشگاه و موضوع ممنوعیت هرگونه نظارت قبل از انتشار از جمله دیگر بحث‌های مطرح شده در این نشست ها بود که اساتید حوزه رسانه و حقوق نشریات دراین خصوص مطالب آموزشی را به دانشجویان ارایه دادند.

در این نشست ها همچنین حقوق و حدود نشریات دانشگاهی مورد بررسی و آموزش قرار گرفت و اساتید در این کلاس‌ها به بررسی مشکلات حقوقی یک نشریه دانشجویی پرداختند.

بحث و تبادل نظر در خصوص اصولی از قانون اساسی جمهوری اسلامی مربوط به جرایم و حقوق مطبوعاتی، بحث و تبادل نظر درباره ضوابط ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی، دستور العمل اجرایی ضوابط ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی، شیوه نامه اجرایی انضباطی دانشجویان از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست‌ها بود.

همچنین در این  نشست‌ها ، کتاب حقوق نشریات دانشگاهی که با تلاش اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت و معاونت فرهنگی دانشجویی این وزارتخانه به چاپ رسیده است بین دانشجویان حاضر در این نشست‌های آموزشی توزیع شد.

نشست فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور طی روزهای ۱۸ تا ۲۰ مرداد با شعار آموزش پویا، آزادی مسئولانه و قلم سازنده در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود.

حدود ۷۰۰ دانشجوی فعال در عرصه نشریات دانشگاهی از دانشگاه های مختلف علوم پزشکی در این نشست و کارگاه های آموزشی حضور دارند.