سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر عامل شرکت تعاونی خوابگاه‌داران غیر دولتی از وضعیت این خوابگاه‌ها جزئیاتی را ارائه کرد و گفت: به دلیل عوامل مختلف از جمله بالا رفتن هزینه‌های انرژی برخی از خوابگاه‌ها تعطیل و ۵ مورد دیگر در شرف تعطیلی هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،بعد از ظهر امروز جلسه هیئت مدیره شرکت تعاونی خوابگاه‌داران غیر دولتی با حضور خبرنگاران باشگاه خبرنگاران جوان برگزار شد. در این نشست اختصاصی فرامرز محمودی مدیر عامل تعاونی خوابگاه‌داران غیر دولتی درباره آخرین آمار از وضعیت این خوابگاه‌ها عنوان کرد: حدود ۷۹ خوابگاه تأسیس شده‌اند و ۵ خوابگاه نیز در شرف تعطیلی هستند.
وی با بیان اینکه این آمار از طریق تماس‌های تلفنی با ۳۲۲ عضو تعاونی در سراسر کشور به دست آمده است ادامه داد: یک خوابگاه به دلیل اختلال با حوزه فعالیتی کارشان به دادگاه کشیده و ۴ مورد نیز ورشکست شده‌اند همچنین ۶۱ مورد از خوابگاه‌‌داران غیر دولتی انصراف دادند.
محمودی با اشاره به ظرفیت خوابگاه‌های فعال که ۲۰۶ مورد هستند عنوان کرد: خوابگاه‌های فعال دخترانه ۱۵ هزار و ۱۸۶ نفر و خوابگاه‌های فعال پسرانه ۳ هزار ۴۵ نفر ظرفیت دارند به گفته وی خوابگاه‌های فعال از قبل دارای مجوز بودند.
مدیر عامل شرکت تعاونی خوابگاه‌داران غیر دولتی بیان کرد: در این میان ۱۳ متقاضی به علت عدم دریافت وام کم بهره خوابگاه‌هایشان تأسیس نشده است.
وی اظهار داشت: از جمله عوامل تعطیلی خوابگاه‌های غیر دولتی سراسر کشور بالا رفتن هزنیه‌های انرژی، افزایش سرسام آور عوارض و مالیات، کاهش دانشجویان به دلیل بومی شدن، عدم همکاری برخی از دانشگاه‌ها در معرفی دانشجویان به خوابگاه‌های غیر دولتی و عدم استقبال دانشجویان پسر به خوابگاه است.
محمودی افزود: همچنین برخی از دانشگاه‌ها از طریق کارکنان خود خوابگاه‌های خود گردان راه‌اندازی می‌کنند که این مسئله در تعطیلی خوابگاه‌های غیر دولتی سراسر کشور مؤثر است.
مدیر عامل شرکت تعاونی خوابگاه‌داران غیر دولتی دریافت هزینه برای صدور مجوز از سوی شورای نظارت و ارزیابی براساس دستورالعمل جدید خوابگاه‌های غیر دولتی را عامل دیگری دانست و پیشنهاد کرد: اگر شورای نظارت ارزیابی به سرمایه احتیاج دارد صندوق رفاه دانشجویی به این مورد بپردازد چرا که خوابگاه‌داران چند میلیارد به دولت در زمینه امور رفاهی خوابگاه‌ها کمک می‌کنند.
در ادامه عابدی نماینده خوابگاه‌داران استان تهران عنوان کرد: برای خوابگاه‌داران مشکلات متنوعی وجود دارد که رفع آن‌ها می‌تواند باری را از دوش آن‌ها بردارد به عنوان مثال بالا بودن تعرفه آب خوابگاه‌ها یا فعالیت پانسیون و اقامتگاه‌هایی که به اسم خوابگاه دانشجویان را اسکان می‌دهند.
وی افزود: متأسفانه این امر موجب شده که برخی از مشکلات بوجود آمده از جانب این اماکن اسم خوابگاه‌های معتبر را نیز خراب کنند در صورتی که باید گفته شود این پانسیون و اقامتگاه‌ها زیر نظر وزارت علوم نیستند و مجوز ما را ندارند.
همچنین جعفرپور نائب رئیس شرکت تعاونی خوابگاه‌داران غیر دولتی کشور با اشاره به اصل ۴۴ قانون مبنی بر حضور پر رنگ بخش خصوصی اعلام کرد: هر چند که با این قانون فعالیت بخش خصوصی بیشتر شد اما متأسفانه برخی از آن‌ها با ورشکستگی روبه‌رو شدند و سرمایه‌های خود را از دست دادند لذا ما می‌خواهیم اگر دولت قصد فعال کردن بخش خصوصی را دارد با نظارت حکومتی و مساعدتی وارد شود و ما را حمایت کند.
عابدی در پاسخ به این که در مشکلات دانشجویان با خوابگاه‌داران کدام مقصر هستند گفت: متأسفانه در لحظه ورود خوابگاه و پر کردن فرم‌های لازم دانشجویان قرارداد را به طور کامل مطالعه نمی‌کنند و در طی اقامت خود به دلیل عدم آگاهی به قوانین خوابگاهشان به آن پایبند هم نیستند لذا ما به تمام دانشجویان به خصوص کارشناسی ارشد و دکتری(که اکثر دانشجویان این خوابگاه‌ها را شامل می‌شود) توصیه میکنیم حتما قبل از امضای قرارداد به مطالعه دقیق آن بپردازند چرا که این امر ثابت شده که در صورت مطالعه کامل در اکثر اوقات مشکلی برای دانشجو و خوابگاه‌داران پیش نمی‌آید.