سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – یکی از وسایل مورد استفاده در ماموریت تاریخی آپولو ۱۱ دچار مشکل حقوقی شده است.

apollo-11-moon-mission.jpg

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا به نقل از تک تایمز، آپولو ۱۱ اولین ماموریت سرنشین دار فرود بر روی کره ماه بود.

در ژوئن ۱۹۶۹ یک کیسه به همراه فضانوردان و بر روی فضاپیمای آپولو ۱۱ برای جمع آوری اولین نمونه از سطح ماه به آنجا فرستاده شد که در حال حاضر توسط دولت آمریکا به اشتباه به فروش رسیده است.
این کیسه طی تحقیقات روی پرونده جنایی علیه مکس آری رئیس سابق موزه Cosmosphere در کانزاس جمع آوری شد.
Cosmosphere در پاییز ۲۰۰۳ دچار یک بی‌نظمی داخلی شد. بررسی‌های بعدی در نهایت نشان داد که برخی از اقلام از مجموعه موزه برداشته شده و به اشتباه فروخته شده که همین امر منجر به شکل گیری یک پرونده علیه آری شد.

در طول محاکمه، محققان متوجه شدند که صدها اثر که برخی از آنها به ناسا تعلق داشت ناپدید شدند. یکی از این اقلام کیسه مربوط به نمونه‌های ماه بود که در یک جعبه در گاراژ اری یافت شد.
اری محاکمه شد و در نوامبر سال ۲۰۰۵ برای سرقت و فروش آثار موزه محکوم شد. در کیفرخواست فدرال آمده است که وی برای فروش اقلام باارزشی مانند یک تی‌شرت که به یک فضانورد در حین مامویت فضایی تعلق داشت، یک کنترل پنل نیروی هوایی، شیر آب آپولو ۱۲ و دماغه یک موشک، باید در حدود ۱۸۰ هزار دلار جریمه پرداخت کند.
در سال ۲۰۱۵، یک دهه پس از محکومیت آری، این کیسه به طور تصادفی به نانسی کارلسون ساکن ایلی‌نوی در یک حراج دولتی فروخته شد. کارلسون این کیسه را به قیمت ۹۹۵ دلار خریداری کرد و آن را برای تایید به مرکز فضایی جانسون آمریکا فرستاد.
ناسا، نیز در ماه ژوئن در یک دادگاه فدرال از کارلسون شکایت کرد و خواهان بازگرداندن کیسه شد.
دادستان های فدرال نیز از قاضی فدرال خواستند تا این فروش را لغو کرده و پول کارلسون را که برای این کیسه پرداخت کرده بود به وی بازگردانند.

آری در حال حاضر آزاد شده و معتقد است که بی گناه است. وی ادعا می‌کند که به طور تصادفی این کیسه را با آثاری که در موزه شخصی خود داشته اشتباه گرفته است.