سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی گفت: برای حرکت به سمت توسعه فناوری باید دانشگاه‌های ما تبدیل به نسل سوم شده و پایان نامه‌ها و مقالات اساتید و دانشجویان به سمت کاربردی شدن و محصول محوری سوق داده شوند.

پایان نامه

محمدرضا دوستی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی، گفت: فرآیند چرخه تولید فناوری همانند دیگر چرخه‌های تولید از سه قسمت مواد خام، فرایند و محصول خروجی تشکیل می‌شود.

وی با بیان اینکه در حوزه تولید فناوری، علم تولید شده در دانشگاه‌ها با مثابه همان مواد خامی است که در صنعت بکار گرفته می‌شود، افزود: فرایند تبدیل این مواد خام به محصول بوسیله پارک‌های علم و فناوری از طریق ایجاد ارتباط بین دانشگاه  و صنعت انجام شده و خروجی آن به صورت یک محصول دانش‌بنیان روانه بازار نیاز می‌شود.

رییس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی اظهار کرد: اکنون اگر بخواهیم دقیق‌تر به این مقوله بپردازیم یکی از مهمترین قدم‌ها کیفیت مواد اولیه است، قطعا مقالات تولید شده در دانشگاه‌های کشورمان از کیفیت مطلوبی در حوزه دانش برخوردارند، اما آنچه برای تبدیل آن به فناوری اهمیت دارد، خاصیت کاربردی بودن آن است.

دوستی ادامه داد: اولین گام در راستای تولید فناوری در کشور، تولید علم و دانشی است که محصول محور و کاربردی باشد تا بتوان از دل آن یه محصول دانش بنیان استخراج کرد.

وی بیان کرد: گام بعدی این مهم است که که مقالات یا پایان نامه های محصول محور ما بر اساس شناسایی یک نیاز در جامعه نگاشته شده باشند.

رییس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی گفت: این امر در ورود محصول به بازار و پذیرش آن از سوی مشتری و در نهایت تجاری‌سازی و فروش آن تاثیر بسزایی دارد.

دوستی افزود: مرحله بعد فرآیندی است که در پارک‌های علم و فناوری صورت می‌گیرد که حمایت‌های مادی و معنوی محصولی دانش‌بنیان را از دل مقالات و پایان نامه‌ها بیرون کشیده و با استفاده از ساز و کارهای قانونی، آن را به سوی صنعتی شدن و اشتغالزایی سوق می‌دهد.

وی بیان کرد: محصول خروجی شرکتی دانش بنیان است که با تکیه بر توان متخصصان داخلی و بکار گیری نیروی کار بومی بر اساس نیاز واقعی جامعه، محصول یا خدمتی را ارائه می‌کند که مورد پذیرش بازار نیز قرار می‌گیرد.

رییس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی با بیان اینکه نقطه اول تولید فناوری همانند تولید علم، دانشگاه است، خاطرنشان کرد: برای حرکت به سمت توسعه فناوری باید دانشگاه‌های ما تبدیل به نسل سوم شده و پایان نامه‌ها و مقالات اساتید و دانشجویان به سمت کاربردی شدن و محصول محوری سوق داده شوند.