محمد رضا فراهانی معاون وزیر بهداشت سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون وزیر بهداشت با اشاره به مصوبه اجلاس روسای دانشگاهها گفت: حداقل ۲۰ و حداکثر ۳۰ درصد از شهریه‌های دانشجویان پردیس خودگردان به معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها اختصاص می یابد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر محمدرضا فراهانی در گردهمایی سراسری دبیران شوراهای صنفی مرکزی دانشگاه های علوم پزشکی کشور اظهار داشت: هر چقدر نرخ مشارکت دانشجویان بیشتر شود، وضعیت بهتری در اداره  امور دانشگاه‌ها خواهیم داشت. در چندماه آینده با واگذاری خوابگاه‌ها به شهرداران، نقطه عطفی در اداره خوابگاه‌های دانشجویی اتفاق می‌افتد.

وی افزود: در واقع می‌خواهیم یک کار اجرایی را که یک مسئول اجرایی آن را انجام می‌داده و حقوق می‌گرفته به دانشجویان واگذار کنیم،  این امر از این نظر نقطه عطف است که باعث ایجاد تغییراتی مثبت در راستای بهبود و ارتقاء فضای خوابگاه‌ها خواهد شد.

فراهانی ادامه داد: در حال حاضر به خاطر وجود معضلات و آسیب‎های اجتماعی از وضعیت خوابگاه‌ها، راضی نیستیم. واگذاری خوابگاه‌ها به شهرداران در واقع آزمونی است که ببینیم طرحی که برای تغییر وضعیت خوابگاه‌ها طراحی شده باعث بهبود اوضاع می‌شود یا خیر.

وی گفت: در این مدل اداره خوابگاه‌های دانشجویی در آینده ما مسئول خوابگاه نداریم، در واقع ناظر خوابگاه خواهیم داشت و از سوی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها بر خوابگاه‌ها نظارت می‌شود. این حرکت هم برای ما در وزارت بهداشت، هم برای معاونان فرهنگی و دانشجویی و هم برای مسئولان خوابگاه یک حرکت نوین و انقلابی است و تحولی جدی ایجاد می‌کند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به فهرست مشکلات صنفی و رفاهی دانشجویان که از سوی دبیر شورای مرکزی دانشگاه علوم پزشکی کرمان مطرح شد، اظهار داشت: این فهرست مشکلات و مسائلی که از سوی شما مورد بررسی قرار گرفته نشان می‌دهد که با انگیزه به همه ابعاد حوزه رفاهی پرداخته‌اید و این علاقه و انگیزه شما دانشجویان جای تشکر دارد.

وی افزود: این بی‌مهری بزرگی است که دانشجویی دغدغه اجتماعی داشته باشد و بخواهد کمک کند اما از طرف دانشگاه همکاری و حمایتی از او صورت نگیرد. اگر  احساس می‌کنید در دانشگاه‌ها معاونان فرهنگی و دانشجویی جایگاه لازم را برای شما به عنوان فعالان شورای صنفی قائل نیستند با ما در میان بگذارید تا ببینیم مشکلشان چیست و با گفتگو مساله را حل کنیم.

معاون وزیر بهداشت با یادآوری اولین گردهمایی دبیران شورای صنفی خاطر نشان کرد: در سال گذشته و در گردهمایی قبلی وعده‌هایی دادم که امروز خبرهایی درباره آنها اعلام می‌کنم.

فراهانی ادامه داد: میزان تسهیلات، اعتبارات و منابع مالی که می‌تواند باعث ارتقاء سطح معیشت دانشجویی شود، نسبت مستقیم با این دارد که دولت چه منابعی در اختیار ما قرار می‌دهد.

وی گفت: دولت در برنامه پنجم نقش خود را از حوزه خوابگاه‌ها حذف کرد و اعلام کرد که تصدی‌گری خوابگاه‌ها سالی ۲۰ درصد به بخش خصوصی واگذار شود. این امر باعث شد که در دولت یک ریال برای نگهداری و توسعه خوابگاه‌ها در نظر گرفته نشود و فقط به پروژه‌های نیمه تمام کمک شود. این نشان می‌دهد که مشکل در حوزه اجرایی در دولت است، ما خواستیم ریشه‌ها را حل کنیم.

فراهانی ادامه داد: وامی که برای رفع مشکلات دانشجویان باید به آنها داده شود به این برمی‌گردد که صندوق رفاه سالیانه از دولت چه کمکی می‌گیرد و با این کمکی که می‌گیرد چقدر می‌تواند مانند سال گذشته عمل کند و یا وام‌ها را توسعه دهد، پس باید منابع خود را افزایش دهد.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت توضیح داد: در هر برنامه پنج ساله دولت یک سری احکام دائمی وجود دارد که در برنامه‌های بعدی هم تکرار می‌شوند. از جمله احکام دائمی این است که وزارتخانه‌های بهداشت و علوم می‌توانند از محل فروش املاک خود، سرمایه صندوق رفاه دانشجویان را افزایش دهند. اگر چنین شود صندوق رفاه می‌تواند بعد از این وام ازدواج هم بدهد.

وی افزود: همچنین اختصاص منابع برای خوابگاه‌های متاهلی و توسعه خوابگاه‌های دانشجویی از مواردی است که در برنامه ششم نیز به آنها توجه شده است.

فراهانی با اشاره به برگزاری اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در مشهد، اظهار داشت: بعد از کشمکش‌های بسیار در این اجلاس مصوب شد که حداقل ۲۰ و حداکثر ۳۰ درصد از شهریه‌های دانشجویان دانشگاه‌های خودگردان به معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های مربوطه اختصاص داده شود.

وی گفت: از سال گذشته این اتفاق افتاده و معاونت‌ها از جیب دولت هزینه می‌کنند اما پول آن را هنوز نگرفته‌اند.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت ادامه داد: از دیگر مصوبات این اجلاس این بود که وزیر بهداشت با سازمان برنامه و بودجه مذاکره کند تا بودجه فرهنگی و دانشجویی جدا شوند و واقعی‌تر و نه به عنوان برنامه بلکه به عنوان ردیف، اختصاص یابند.

معاون وزیر بهداشت ضمن سپاسگزاری از دانشجویان به خاطر انگیزه‌های زیبایی که برای فعالیت‌های دانشجویی دارند، تاکید کرد: این راهی که شروع کردید و مشارکتی که در رفع مشکلات خودتان دارید، یقینا راهی را باز می‌کند.

وی افزود: شاید فرزندان شما که یک روزی دانشجو شدند دیگر دغدغه مسائل رفاهی و معیشتی نداشته باشند. مطمئن باشید زحماتی که می‌کشید حتماً مابه ازایی در این دنیا و در دنیای دیگر دارد.

گردهمایی سراسری دبیران شوراهای صنفی مرکزی دانشگاه های علوم پزشکی کشور با حضور ۴۲ نفر از دبیران شوراها، معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، مازندران، اهواز، شیراز، شهید بهشتی و کرمان و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ۱۷ مردادماه در سالن امام جواد وزارت بهداشت برگزار شد.