سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی گفت: توسعه فناوری و اقتصادی در حوزه دریا مستلزم توجه به ظرفیت‌های دریایی در استان‌های ساحلی است.

صنایع دریایی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، محمدسعید سیف با اشاره به اینکه نیاز هر کشور توسعه بازار را در پی خواهد داشت، اظهار کرد: چیزی در حدود ۱۲ مایل از نوار ساحلی در اختیار کشورهای ساحلی قرار دارد و مابقی دریاها تقریبا مشاع است، لذا به این صورت نباید پنداشت که تنها خشکی‌ها متعلق به ما است. باید بدانیم دریاهای آزاد و اقیانوس‌ها می‌توانند در اختیار کسانی قرار گیرند که فناوری‌های پیشرفته در اختیار دارند و با این فناوری‌ها، از فرصت‌های موجود در دریاها استفاده می‌کنند. 

سیف در ادامه با اشاره به کشورهایی همچون آسیای میانه که به خشکی محدود می‌شوند، تصریح کرد: چیزی در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون نفر جمعیت در آسیای میانه متمرکز هست که راهی به سمت دریا ندارند و کل ارتباط آنها با کشورها تنها از طریق دیگر کشورها صورت می‌گیرد. بنابراین با وجود اینکه ما از این مزیت الهی بهره‌مندیم، باید بتوانیم بیش از پیش موفق‌تر عمل کنیم.

وی با تاکید بر لزوم فناوری‌های پیشرفته دریایی گفت: دریای عمان تا چند هزار متر عمق دارد و طبیعتا لزوم دستیابی به فناوری‌های آب‌های عمیق دو چندان می‌شود. از طرفی بحث منابع دریایی نفت و گاز خلیج فارس به دو قسمت شمال و جنوب تقسیم می‌شود و پارس جنوبی که حدود ۷ تا ۸ درصد گاز دنیا را در خود ذخیره کرده، به عنوان یک منبع مشترک است که اگر هر چه سریع تر بتوانیم از آن برداشت کنیم، استفاده بیشتری خواهیم داشت.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی به کشورهایی که با خشکی محصور شده‌اند، اشاره و تصریح کرد: دریاها می‌توانند هر کشوری را با کل دنیا مرتبط کنند و همانطور که مشهود است، ارتباط با سایر کشورها از طریق دریا به مراتب بیشتر و ملموس‌تر از خشکی است.

سیف با بیان اینکه تا کنون با وجود پیشرفت علم به متوسط عمق دریا نرسیده‌ایم، گفت: کارهای علمی بسیاری وجود دارد که می‌تواند در اقتصاد کشور ایفای نقش کند. با توجه به اینکه ایران از نظر رشد علمی در بخش مهندسی دریا رتبه یازدهم را در بین کشورها داراست، اما از نظر تولیدات و حجم درآمد در رتبه بالایی نیست.