سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دبیر کمیته زیست‌پالایی آب و خاک ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: توسعه تولید بیوگاز از مازاد تصفیه خانه‌های شهری در کشور با توجه به منافعی که دارد، مورد نیاز است.

افتتاح تصفیه خانه هفتم آب تهران

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا سیروس ابراهیمی اظهار کرد: متداول‌ترین محصول یا منبع انرژی، تولید بیوگاز یا گاز متان از فاضلابها هست که در مورد کارخانجاتی که میزان آلودگی آنها بالا باشد، توجیه اقتصادی پیدا می‌کند. 

وی افزود: تولید بیوگاز از لجن مازاد تصفیه‌خانه‌های شهری در ایران به ندرت در کارخانجات اجرا می‌شود؛ ولی در دنیا استفاده از این بیوگاز در تامین برق تصفیه‌خانه‌ها و شهرک‌های اطراف تصفیه‌خانه‌ها بسیار متداول است.

به گفته ابراهیمی، از فاضلاب‌های شهری محصولاتی مثل تولید انواع پلیمر هم مطرح هست، ولی در دنیا در مقیاس نیمه‌صنعتی روی آن کار شده است.

وی تصریح کرد: تولید بیوپلاستیک اخیراً در مقیاس نیمه‌صنعتی در هلند اجرا شده است، البته تولید بیوپلاستیک از سایر منابع ده‌ها سال است که در دنیا انجام می‌گیرد؛ اما اینجا منظور استفاده از فاضلاب برای تولید بیوپلاستیک است.