سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مسئول فنی شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان گفت: برای گسترش استفاده از روش پیوند سلول‌های بنیادی و مغز استخوان در درمان بیماری‌ها باید مراکز پیوند فعال شوند و دولت با برگزاری دوره‌های فوق تخصصی، پزشکان را برای استفاده از این روش درمانی ترغیب کند.

بانک عمومی خون بند ناف پژوهشگاه رویان

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا منطقه اردبیل، سعید آبرون با بیان این مطلب در دومین سمپوزیوم سلول‌های بنیادی و دندانپزشکی بازساختی در بیماری‌های دهان، فک و صورت که روزهای ۱۴ و ۱۵ مرداد در هتل چالدران سرعین برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر در درمان بیماری‌های خونی و اطفال بیشتر از سلول‌های بنیادی استفاده می‌شود.

وی از ذخیره بیش از ۶۵ هزار نمونه در بانک خون بند ناف رویان با تمام استاندارهای” NET CORD ” خبر داد و افزود: تاکنون ۱۴ عمل پیوند از نمونه‌های نگهداری شده در این بانک انجام شده است که به جزء یک مورد که آن هم به خاطر عفونت ریوی نه به خاطر پیوند فوت کرد مابقی موفقیت‌آمیز بوده است.

این دکترای هماتولوژی و آنکولوژی خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور ما روش پیوند در مراحل آخر درمان استفاده می‌شود در حالی که برای افزایش موفقیت درمان باید در مراحل اولیه و بعد از یک ماه انجام شیمی درمانی و کاهش سلول‌های لوسمی انجام گیرد چرا که استفاده از پیوند بعد از انجام شیمی درمانی که چند ماه به طول می‌انجامد و موجب ضعیف شدن بدن می‌شود کارایی لازم را نخواهد داشت و میزان موفقیت کاهش خواهد یافت.

آبرون با اشاره به اینکه هم‌خوانی ژنتیکی بین دهنده و گیرنده و تعداد سلول‌های مورد نیاز، دو نکته اساسی در انجام عمل پیوند است، تصریح کرد: باید تغییر دید نسبت به این روش درمانی در پزشکان صورت گیرد تا این روش را برای درمان به بیمار خود توصیه نمایند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در دنیا ۳۳۴ بانک خون فعال وجود دارد، اظهار داشت: در حال حاضر در ایران ۳ بانک خون عمومی و یک بانک خون خصوصی وجود دارد. 

مسئول فنی شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با بیان اینکه در حال حاضر این شرکت دارای بانک خصوصی و بانک عمومی خون بند ناف است، گفت: بانک‌های عمومی خون باید از سوی دولت به صورت مستمر حمایت شوند تا بتوانند نیازهای کشور را تامین کنند.

آبرون با بیان اینکه بیشترین نمونه ذخیره شده سلول‌های بنیادی در بانک خون بند ناف رویان متعلق به استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی و فارس است، گفت: علت استقبال اهالی این استان‌ها، آگاهی عمومی و تشویق و ترغیب پزشکان برای استفاده از سلول‌های بنیادی است.

وی جمع‌آوری راحت، عدم درد برای مادر و نوزاد، احتمال عفونت پایین و افزایش شانس موفقیت پیوند را از مهم‌ترین مزایای استفاده از سلول‌های بنیادی عنوان و خاطرنشان کرد: سلول‌های بنیادی بند ناف نسبت به سلول‌های مغز استخوان جوان‌تر است.

وی با بیان اینکه بیشتر جمعیت هدف استفاده از سلول‌های بنیادی جهت درمان بیماران، خود پزشکان هستند، اضافه کرد: چون این پزشکان هستند که خانواده‌ها را برای ذخیره و استفاده از سلول‌های بنیادی آماده می‌کنند.