سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان با تبریک سالروز تشکیل جهاددانشگاهی گفت: جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی با حرکت جهادگونه به عنوان پل ارتباطی بین دانشگاه‌ها و جامعه بوده و نهادی علمی با رویکرد جهادی با عملکردی ویژه و درخشان است.

جهاد دانشگاهی

اکبر اسدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: جهاددانشگاهی در عرصه‌های پژوهشی، آموزشی، فرهنگی، اشتغال و کارآفرینی با رویکرد دانش‌بنیان وارد عمل شده و خوش درخشیده است به طوریکه رهبر معظم انقلاب نیز درباره جهاددانشگاهی فرموده‌اند «جهاددانشگاهی، نهادی مهم است زیرا هم با دانشگاه به عنوان سنگر علم و مرکز پیشرفت علمی کشور مرتبط است و هم دارای تلاش جهادی است و در مقابل موانع و مزاحمت‌ها از حرکت نمی‌ایستد».

وی با بیان اینکه این نهاد انقلابی توانسته است با پُر کردن نقص‌ها و خلأها همواره با خلاقیت و ابتکار عمل ایفای نقش کند، عنوان کرد: در استان همدان نیز جهاددانشگاهی توانسته کارهای خوب و قابل‌تقدیری در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و پشتیبانی انجام دهد.

وی با اشاره به نامگذاری سال‌جاری از سوی مقام معظم رهبری به نام سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اظهار کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی در ابتدا باید به فهم مشترکی در این خصوص دست یافت.

اسدی ادامه داد: ساختار جهاددانشگاهی به علت پویا و منحصر بفرد بودن، بهترین الگو برای تحقق این مهم محسوب می‌شود چرا که همواره تلاش کرده فعالیت‌های بدیع و نو متناسب با نیازهای کشور در عرصه‌های مختلف به جامعه ارائه کند و مورد نظر و توجه مسئولان ارشد نظام به ویژه مقام معظم رهبری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی مولود نظام مقدس انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: این نهاد در راستای جلب نظر مقام معظم رهبری و مردم عزیز همواره تلاش کرده تا در راستای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی قدم بردارد.

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان در ادامه با اشاره به فعالیت‌ها و عملکرد این نهاد انقلابی بیان کرد: فاز یک و دو پروژه ساختمان «آموزشی‌، فرهنگی و تحقیقاتی» جهاددانشگاهی همدان در حال احداث است به طوریکه این ساختمان در زمینی به متراژ ۵ هزار مترمربع با زیربنای بیش از ۱۰ هزار مترمربع در حال ساخت بوده و بعد از گذشت بیش از یک‌سال پروژه ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی ابرازامیدواری کرد: با بهره‌برداری از این پروژه عمرانی زیرساخت‌های لازم برای ارتقاء فعالیت‌های جهاددانشگاهی در سطح استان همدان بیش از پیش فراهم آید.

وی گفت: برای گسترش فعالیت‌های واحد در شهرستان‌های استان و با توجه به پتانسیل‌های خوب ملایر اقدامات اولیه شامل برگزاری جلسه با نمایندگان و فرماندار شهرستان ملایر صورت گرفته است و امیدواریم تا پایان سال‌جاری بتوانیم با همکاری مسئولان شعبه‌ جهاددانشگاهی در این شهرستان را تأسیس کنیم.

اسدی درخصوص فعالیت‌های معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی همدان نیز گفت: این معاونت فعالیت‌های زیادی در حوزه دانشگاهی داشته و همواره تلاش کرده با کوشش نظام‌مند فرهنگی و ایجاد فرصت‌های بدیع و استفاده از ظرفیت‌های استان، ایجاد مشارکت و هم‌اندیشی در دستگاه‌های فرهنگی و ارائه برنامه‌هایی اثرگذار و شاخص برای مخاطبان اصلی خود در محیط‌های دانشجویی گامی در جهت ارتقاء سطح فعالیت‌های فرهنگی و معنوی دانشگاه‌ها بردارد.

رئیس جهاددانشگاهی همدان افزود: برگزاری مسابقات کتابخوانی، اردوهای دانشجویی، کارگاه‌های مختلف، مناظرات دانشجویی، قرار گرفتن اخبار و رویدادهای متعدد استان بر روی خروجی دو خبرگزاری ایسنا و ایکنا از اهم اقدامات معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی همدان محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی مسئولیت کمیته دانشجویی ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی در سطح دانشگاه‌های استان همدان را عهده‌دار بوده است، اضافه کرد: امسال باتوجه به مدیریت و برنامه‌ریزی مطلوب، کمیته دانشجویی دهه فجر استان همدان جزء ۵ کمیته فعال ستاد دهه فجر استان شناخته شد و از سوی مسئولان استان مورد تقدیر قرار گرفت.

وی در ادامه در خصوص فعالیت‌های معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی همدان گفت: پژوهش یکی از مأموریت‌های مهم سازمانی در جهاددانشگاهی است به طوریکه این مهم از ابتدای تأسیس این نهاد انقلابی، سهمی تعیین‌کننده در ساختار فعالیت‌های این نهاد داشته است و از جمله مأموریت و رسالت جهاددانشگاهی در حوزه پژوهش و فناوری کمک به پیشرفت کشور و نیل به خوداتکایی ملی در حوزه‌های منتخب و استراتژیک علم و فناوری است.

اسدی بیان کرد: در راستای تحقق برنامه توسعه سه ساله معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی همدان تلاش می‌کنیم با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان در حوزه‌های مختلف همچون گیاهان دارویی، گردو و صنعت سفال با رویکرد علمی ورود یافته و موجبات ارتقاء آنها را فراهم آوریم.

وی ادامه داد: گسترش حوزه خدمات مرکز طب کار و ایجاد زمینه تحقیقاتی و مطالعات اجرایی در خصوص طراحی سیستم‌های ایمنی در محیط کار و بسط و گسترش فعالیت مرکز خدمات بانک خون بند ناف رویان در کلیه شهرستان‌های استان از دیگر برنامه‌های این معاونت به شمار می‌آید.

اسدی در ادامه در خصوص فعالیت‌های آموزشی جهاددانشگاهی همدان گفت: در استان همدان معاونت آموزشی در سه حوزه فعالیت می‌کند به طوریکه مؤسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی در سال ۹۵ چهار رشته در مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و کارشناسی‌ارشد مجوزشان را از وزارت علوم اخذ کرده و در حال حاضر دانشجویان در ۲۱ رشته مشغول به تحصیل هستند.

اسدی افزود: مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی همدان هم در حال حاضر در رشته‌های مختلف در جهت ایجاد دانش همراه با مهارت در کدرشته‌های مختلف در مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته تربیت دانشجویان را برعهده دارد.

وی درخصوص مرکز آموزش‌های تخصصی کوتاه‌مدت جهاددانشگاهی واحد همدان نیز گفت: تمام تلاش و کوشش مجموعه در این حوزه ارائه آموزش‌های تحصصی در راستای توانمند کردن مخاطبان است به طوریکه این آموزش‌ها در راستای نیازهای جامعه در حوزه‌هایی چون گیاهان دارویی، طب سنتی، آموزش کمک پرستاری و حمل و نقل ارائه می‌شود.