سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – ‌معاون علمی پژوهشی و فناوری بسیج مستضعفین از افزایش چهار برابری اعتبارات حمایت از اختراعات و ابتکارات بسیج خبر داد.

بودجه پژوهش

‌به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، ‌حسین قدیانی در همایش سه روزه مسئولان علمی، فناوری و پژوهشی سپاه، افزود: این همایش با هدف گزارش‌گیری از اقدامات سال ۹۵ براساس سیاست‎های ابلاغ شده، ایجاد هماهنگی و انسجام بخشی بین مسئولان بسیج علمی کشور و آسیب‎شناسی نسبت به کارهای انجام شده برای عملکرد بهتر در نیمه دوم سال به میزبانی لرستان برگزار می‌شود.

وی اظهار کرد: اقدامات معاونت علمی بسیج در چهار حوزه گفتمان سازی در مسائل علمی، حمایت از اختراعات و ابتکارات، رسیدن به مرزهای دانش انجام می‌شود.

قدیانی بیان کرد: در حال حاضر رشد علمی کشور مناسب است ولی لازم است که تولید علمی به فناوری و تولید ثروت منجر شود که بر روی این حوزه تمرکز کرده‎ایم و سعی می‎شود که از اختراعات و ابتکارات حمایت کنیم.

وی ادامه داد: اعتبارات از پنج میلیون تومان تا ۵۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض به مخترعات و مبتکران پرداخت شده و در صورت تجاری سازی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان نیز از آنها حمایت می‌شود.

معاون علمی پژوهشی و فناوری بسیج گفت: در حوزه تحقیق و پژوهش نیز تلاش می‌شود که چالش های کشور و چالش‌های پیش روی هر استان احصا و نسبت به رفع آنها اقدام شود. همچنین تلاش می شود مرزهای دانش درنوردیده شود که در این حوزه کارهای خوبی در پلاسما و نانو انجام شده است.

وی بیان کرد: تا پایان سال ۹۴ یک‌هزار طرح ابتکاری و اختراعی را حمایت کردیم و ۳۰ درصد را به تولید محصول رساندیم. در برخی از اختراعات به دلیل واردات محصول مشابه تجاری سازی انجام نشد. در سال ۹۵ حمایت از تجاری سازی اختراعات افزایش یافت. عمده مشکل مخترعان نداشتن سرمایه در گردش و یا کمبود سرمایه است.

این مسئول با بیان اینکه در بین حوزه های علمی، پژوهشی سپاه لرستان در سطح کشور از جمله استان‌هایی است که در حوزه فیزیک پلاسما کارهای خوبی انجام داده است، اضافه کرد: هشت کارگروه اختراعات را داوری و براساس سطح آنها اعتبارات لازم را اختصاص می‌دهند.