سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان گفت: بومی سازی آب شیرین کن‌ها یکی از اهداف جهاد است. توانایی انجام این کار توسط تیم جهاد دانشگاهی وجود دارد که خوشبختانه انجام شده است.

آب شیرین‌کن

‌دکتر سهیل دادخواه در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، ‌اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی و نهادی عمومی و غیر دولتی، وظیفه  تحقیقات و آموزش‌های کاربردی را برعهده دارد.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه جهاد دانشگاهی از معدود رویش‌های اصلی خود انقلاب است، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در مقطع جنگ نقش فعالی داشت و پس از آن هم در حوزه های پزشکی و مهندسی فعالیت‌های خوبی داشته است.

دادخواه با بیان اینکه جهاد دانشگاهی  در سه حوزه پژوهش، فرهنگ و آموزش در حال فعالیت است، تصریح کرد: در حوزه‌های پژوهشی مرتبط با کارهای استان و در حوزه آموزش هم به سمت آموزش‌های تخصصی و کاربردی نیازهای ادارات، صنایع و بخش‌های مختلف استان پیش می رویم و  به تربیت نیروی انسانی می‌پردازیم.

وی تصریح کرد: راه‌اندازی مرکز ناباروری رویان برای رفع مشکل خانواده‌های نابارور از نیازهای اساسی این استان است.

رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان افزود: نبود این مرکز باعث شده بسیاری از خانواده‌های نابارور برای فرزندآوری مجبور به صرف هزینه زیاد و مراجعه به سایر استان‌ها شوند.

وی ادامه داد: جهاد دانشگاهی هرمزگان با توجه به این نیاز پی‌گیری‌ها و اقدام‌های لازم را برای راه اندازی مرکز ناباروری رویان و رفع مشکل خانواده‌های نابارور انجام داده است.

رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان با اشاره به اینکه راه اندازی این مرکز نیازمند حمایت مسئولان است، اظهار کرد: رویان یکی از مراکز مطرح و پیشرو ناباروری است.

دادخواه در نشست با هیات بررسی برنامه پنجم توسعه جهاد دانشگاهی با اشاره به فعالیت های حوزه آموزش کوتاه مدت جهاد دانشگاهی هرمزگان افزود: طی شش ماهه اول امسال عملکرد روبه رشدی در حوزه آموزش کوتاه مدت این واحد داشته ایم و اهداف ما در این حوزه محقق شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه برنامه های آموزش کوتاه مدت جهاد دانشگاهی متنوع بوده است، خاطرنشان کرد: در آموزش کوتاه مدت به سمت متنوع سازی و تخصصی شدن رشته ها حرکت کرده‌ایم و در نیمسال اول ۵۰ درصد عملکرد خود را پیش برده‌ایم.

وی همچنین با اشاره به علمی و کاربردی جهاد دانشگاهی هرمزگان، تصریح کرد: در حوزه علمی کاربردی با تشکیل گروه بازاریاب و همچنین با سخنرانی و تبلیغات محیطی ضریب پذیرش دانشجویان این بخش نیز نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

دادخواه با اشاره به راه اندازی مجدد مرکز رشد واحدهای فناور در سال گذشته گفت: مرکز رشد جهاد دانشگاهی با وجود موفقیت ها و قابلیت های بالا بنا به سیاست های مدیریت های قبلی فعالیتی نداشته و تا مرز تعطیلی پیش رفته که در یک سال گذشته این مرکز مجددا احیاء و فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی اضافه کرد: معاونت دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی هرمزگان در دو بخش آموزش های کوتاه مدت و بلندمدت فعالیت دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان ابراز کرد: در زمینه آموزش‌های بلندمدت مرکز علمی کاربری جهاد دانشگاهی با بیش از یک هزار و ۶۰۰ دانشجو در ۲۱ کد رشته مشغول کار است.

دادخواه بیان کرد: در حال حاضر تاکید ویژه ای در آموزش های کوتاه مدت بر ارائه آموزش های تخصصی و بین المللی وجود دارد و این دانشگاه در بسیاری از حوزه های کاری استان پیشرو بوده است.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه علمی کاربردی و به خصوص جهاد دانشگاه می تواند رشته های مورد نیاز استان و به خصوص صنایع را با دردسرهای کمتر و سریع تر نسبت به سایر دانشگاه ها دائر و آموزش های لازم را ارائه کند.

رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان با اشاره به رونمایی از دستگاه آبساز درسال گذشته، یادآور شد: با پژوهش ها و کارهای صورت گرفته در این بخش اکنون فناوری ساخت این دستگاه درجهاد دانشگاهی هرمزگان بومی شده است.

دادخواه اظهار کرد: میزان برق مصرفی آن نیز بسیار کمتر و برابر با نصف نمونه های خارجی و قیمت آن چندین برابر پایین تر از آن دستگاه ها است.

رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان با بیان اینکه یکی دیگر از بحث هایی که جهاد در زمینه آب پیگیر آن است تامین آب از منابع نامتعارف است، گفت: هدف جهاد استان است که با توجه به کمبوداتی که کشور و استان در مسئله آب با آن مواجه است بومی سازی فناوری ساخت آب‌شیرین‌کن‌ها و استفاده از دستگاه های تولید آب از رطوبت هوا، راه حلی برای عبور از این بحران است.

دادخواه در خصوص اهداف و برنامه های جهاد دانشگاهی اظهار کرد: یکی از بحث هایی که جهاد در زمینه آب پیگیر آن است تامین آب از منابع نامتعارف است.

وی با بیان اینکه در همین راستا جلسات متعددی را با مسئولین استانی برگزار کردیم، افزود: با شناسایی و برگزاری این جلسات به این نتیجه رسیدیم که اصلی ترین مسئله در استان معضل آب است به همین منظور راه اندازی پژوهشکده با عنوان آب را در دستور کار خود داریم.

دادخواه عنوان کرد: در اکثر استان های دیگر پژوهشکده آب وجود دارد اما تمام تحقیقاتی که انجام می دهند متناسب با اقلیم شهر آنها است در حالی که بازار آنها در استان هرمزگان  قرار دارد با این وجود راه اندازی این پژوهشکده با مرکزیت و اساس قراردادن شرایط اقلیمی باعث خواهد شد ما زودتر به هدفمان در زمینه آب دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه بومی سازی آب شیرین کن ها یکی از اهداف جهاد است، اضافه کرد: توانایی انجام این کار توسط تیم جهاد دانشگاهی وجود دارد که خوشبختانه انجام شد.

دادخواه گفت: تولید و ساخت دستگاه های تامین آب از شرجی یکی دیگر از اهداف مهم جهاد دانشگاهی بود که در کشورهای دیگر تجاری سازی شده است.

این مقام مسئول افزود: موضوع استفاده از رطوبت هوا برای تولید آب موضوع جدیدی نیست اما در کشور زیاد جدی گرفته نشده است به همین منظور جهاد دانشگاهی با توجه به کمبودات جدی که کشور و استان در زمینه آب با آن مواجه است که با توانایی جوانان خود توانستیم این موضوع را عملی کنیم.

دادخواه با اشاره به اینکه این دستگاه های تولید آب از رطوبت در سه حجم هستند، افزود: خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی سه حجم متفاوت این دستگاه هستند که نمونه خانگی آن روزانه ۲۰ لیتر، نمونه نیمه صنعتی این دستگاه روزانه یک هزار و ۵۰۰ لیتر و صنعتی آن دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار لیتر در روز تولید آب دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان در مورد کیفیت آب تولید شده از این دستگاه ها گفت: آبی که از این دستگاه ها بدست می آید از کیفیت مطلوب برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع با تاکید امام جمعه بندرعباس و استاندار هرمزگان، از طریق جهاد دانشگاهی در حال پیگیری است و روی نمونه های خانگی این دستگاه ها نیز در حال فعالیت است و به دنبال این هستیم که در این خصوص به استانداردهای بین الملل برسیم این حالی است که استاندار هرمزگان تاکید ساخت تعدادی از این گونه دستگاه را جهت تامین آب شرب برخی از روستاهای استان را داشته است.

وی با بیان اینکه این نهاد در زمینه صرفه جویی آب نیز برنامه های اساسی دارد، بیان کرد: در زمینه صرفه جویی سعی ما بر این است که این موضوع را از دستگاه های اجرایی آغاز کنیم و برای اولین بار به عنوان یک نهاد انشعاب شهری خود را جدا کنیم این به نوعی خودکفایی جهاد دانشگاهی از آب شهری است.

وی تمرکز جهاد دانشگاهی را بر روی تحقیق و پژوهش دانست و عنوان کرد: تمرکز جهاد دانشگاهی بر روی تحقیق و پژوهش های کاربردی با نیروی کارآمد و محدود بوده است.

رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان همچنین با تأکید بر اقدامات فاخر واحد فرهنگی در این نهاد دانشگاهی، گفت: خبرگزاری ایسنا در طول سنواتی که تاسیس شده خدمات فاخری داشته است و به عنوان یک برند برای جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی ایفای نقش کرده است.

دادخواه تصریح کرد: ایسنا با هدف گسترش و تعمیق آگاهی و اطلاع رسانی، همواره کوشیده با مشی مبتنی بر همه جانبه نگری، بی طرفی، سرعت، دقت و صداقت به ایفای رسالت خود بپردازد.

وی خاطرنشان کرد: این خبرگزاری به رسالت اصلی خود عمل می کند و توانسته به اطلاع رسانی صحیح و بدون جانبداری از افراد خاص همواره در حوزه خبر و اطلاع رسانی پیشتاز باشد.

دادخواه با اشاره به اینکه در جهاد دانشگاهی بخش های آموزشی، فرهنگی و پژوهشی در کنار هم در تلاش برای رشد جایگاه استان هرمزگان هستند، اظهار کرد: تأکید ما بیشتر در حوزه پژوهش بوده است و خوشبختانه تاکنون چندین همایش تخصصی که با استقبال مسئولان همراه بوده است به اجرا درآمده و امیدوارم از این دست همایش ها بتواند مشکلی را در استان هرمزگان برطرف کند.

این مقام مسئول در پایان گفت: بیشتراهداف جهاد دانشگاهی در هرمزگان بر پایه دریا و ساحل بنا شده است و برنامه های پژوهشی‌مان در این حوزه شکل می گیرد و به همین دلیل می توانیم همکاری های مشترکی در جهت توسعه ساحل و استفاده بهینه از دریا داشته باشیم.