سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – محققان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به پروتکل تکثیر خرمای رقم مجول دست یافتند.

خرما

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر رضا ضرغامی عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی که به مدت ۵ سال به تحقیق و پژوهش در زمینه دستیابی به پروتکل تکثیر خرمای رقم مجول به شیوه فناوری کشت بافت گیاهی مشغول است در این باره گفت: تکثیر رقم مجول خرما از روش اندام­زایی مستقیم، برای نخستین بار در کشور در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران آغاز شد و همچنین در جهت تولید ارقام خرما از طریق جنین­‌زایی غیر­جنسی از سالهای گذشته تا­کنون طرح­های متعددی توسط پژوهشکده انجام گرفت که با موفقیت­های چشم­گیری همراه بود.

وی اضافه کرد : هم­‌اکنون می­‌توان اعلام کرد که پروتکل تکثیر خرمای مجول از روش جنین­‌زایی غیر­­جنسی در ارقام تجاری موجود است و پژوهشکده در صورت تمایل شرکت­های خصوصی به دریافت پروتکل­های موجود در چارچوب قراردادهای رسمی حاضر به آموزش و تحویل آن می­‌باشد.

عضو هیأت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی همچنین افزود: نخل خرما می­‌تواند از طریق جنسی (بذر) تکثیر شود که عمدتا منجر به تولید درختانی با میوه نامرغوب می­‌شود و یا به طریق غیر­جنسی از پاجوش­ها استفاده خواهد شد. تکثیر غیر­جنسی مناسب‌تر است، زیرا درختانی دقیقا مشابه پایه مادری و میوه‌ه­ای با همان کیفیت تولید می­‌کنند اما تعداد پاجوشی که توسط هر نخل خرما تولید می­‌شود بسیار کم، متغیر و غیر قابل کنترل است به همین دلیل استفاده از تکنیک­های ریز ازدیادی بویژه روش جنین­‌زایی غیرجنسی و اندام­زایی مستقیم در مورد ارقام تجاری و بومی و همچنین ارقام نر از اهمیت خاصی برخوردارند.

وی گفت: رقم خرمای مجول رقمی وارداتی به کشور بوده و تعداد معدودی از آن در کشور موجود است و از آنجایی که از کیفیت بالایی برخوردار است تکثیر آن به روش فناوری کشت بافت گیاهی بسیار سودمند و قابل بهره برداری است.

وی با اشاره به اینکه بعد از ۸ سال جنگ تحمیلی بالغ بر ۷۰ درصد نخلستان­های کشور زیر آتش رژیم بعث عراق نابود شد، تاکید کرد: خوشبختانه کشاورزان و محققان کشور در احیای این نخلستان ها تلاشی بی وقفه داشته و ثمره آن این است که امروزه کشور در رقابت با بازار جهانی این محصول با تولید ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن خرما در جایگاه دوم بعد از کشور مصر قرار دارد.

دکتر ضرغامی که جایزه تحقیقات کاربردی جشنواره خوارزمی را نیز در کارنامه خود دارد در پایان افزود: طرح تکثیر غیر جنسی خرمای مجول پروژه تحقیقاتی مستمر ۴ دانشجوی ارشد و دکتری است که ثمره آن چاپ مقالات متعدد در مجلات و کنگره های داخلی بود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: این پروتکل بتواند در زمینه‌های تحقیقاتی و ارائه دانش فنی به شرکت‌های خصوصی به ایجاد کار آفرینی در کشور منجر شود.