سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دبیر کارگروه صنایع تخمیری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: سهم ایران در افق ۱۴۰۴ در صنعت تخمیری باید به ۹ درصد برسد که راه طولانی در پیش داریم.

صنایع تخمیری

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، سید عباس شجاع‌الساداتی اظهار کرد: در حال حاضر سهم صنعت تخمیر در بازار دنیا ۱۸۰ میلیارد دلار است که این عدد بسیار بزرگ و قابل توجه است.

وی افزود: به طور مثال آنزیم‌هایی که در مواد غذایی و صنایع شوینده وجود دارند، یکی از مواد تخمیری محسوب می‌شوند که این مواد امروز در دنیا جایگاه خوبی پیدا کرده‌اند.

دبیر کارگروه صنایع تخمیری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در تحقیق جامعی که در خصوص وضعیت آینده بازار صنایع تخمیری در افق ۱۴۰۴ انجام دادیم، به این نتیجه رسیدیم که رشد این صنعت بسیار زیاد است.

وی با اشاره به جزییات این تحقیق، تصریح کرد: اگر این صنعت رشد ۶ تا ۷ درصدی داشته باشد تا سال ۱۴۰۴، حدود ۳۰۰ میلیارد دلار از سهم بازار دنیا را در دست خواهد گرفت که این رقم قابل توجهی است.

وی در ادامه اظهار کرد: در زمینه رشد صنایع تخمیری اگر بخواهیم اهداف ستاد توسعه زیست فناوری را برآورده کنیم، باید سهم ایران در این صنعت را به ۹ میلیارد دلار برسانیم.

شجاع الساداتی، با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته در این زمینه، گفت: برنامه ریزی کرده‌ایم و تحقیقات مختلفی در این زمینه انجام داده‌ایم تا هم وضعیت فعلی کشور در زمینه صنعت تخمیری را مشخص کنیم و هم اینکه بررسی کنیم برای بالا بردن سهم ایران از بازار جهانی این صنعت چه اقداماتی باید انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: به طور مثال نیاز است بررسی کنیم برای تحقق این برنامه نیاز به تدوین چه مقرراتی داریم و یا اینکه سرمایه گذاری‌های خود را باید در چه حوزه‌ای انجام دهیم تا در نهایت به افزایش سهم ایران در بازار صنعت تخمیر برسیم.

شجاع الساداتی، با تاکید بر اینکه صنعت تخمیری جزء صنایع با تکنولوژی بالا است، خاطرنشان کرد: رشد این صنعت نسبت به دیگر صنایع کمی مشکل‌تر است زیرا صنایع با تکنولوژی بالا در کشور با دشواری بیشتری رشد می‌کنند، به همین دلیل قصد داریم با مطالعه دقیق بر روی صنایع دیگری که در کشور شکل گرفته است، دلایل شکست یا پیشرفت آنها را بررسی کنیم و از این تجربیات به خوبی بهره ببریم.

این استاد دانشگاه رشته شیمی تصریح کرد: آسیب شناسی صنایع دیگر برای ما بسیار اهمیت دارد و سعی داریم تا آخر امسال یا سال آینده این آسیب شناسی را انجام دهیم، زیرا با این کار می‌توانیم اشتباهات گذشته برخی صنایع را تکرار نکنیم و در عوض از رموز موفقیت دیگر صنایع بهره بگیریم.