سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس پارک علم و فناوری مازندران با اشاره به نقش پارک‌های علم و فناوری در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان از رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی است.

شرکت های دانش بنیان

علی معتمدزادگان در گفت‌وگو با ایسنا ، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی یک نظام اقتصادی است که هماهنگ با سیاست‌های کلان سیاسی و امنیتی نظام اسلامی و برای مقاومت در برابر اقدامات تخریبی شکل می‌گیرد تا بتواند در برابر ضربات اقتصادی تحریم‌ها و توطئه‌های گوناگون اقتصادی نظام استکبار مقاومت کرده و توسعه و پیشرفت خود را ادامه دهد.

وی تصریح کرد: در این راستا اقتصاد دانش‌بنیان می‌تواند راهکاری برای دستیابی به این مهم باشد که نه تنها به عنوان یک نیاز اساسی برای کشورهای در حال توسعه مانند ایران به شمار می‌آید، بلکه اجتناب از حرکت به سمت چنین اقتصادی توان رقابتی را به شدت کاهش می‌دهد.

رییس پارک علم و فناوری مازندران خاطرنشان کرد: ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری که یکی از رویکردهای اصلی آن توجه به اقتصاد دانش‌بنیان است، این موضوع را بیش از پیش مورد توجه قرار می‌دهد.

معتمدزادگان با بیان اینکه این اقتصاد از یک سو با وقوع تحولات علمی و تحقیقاتی، دگرگونی عمیقی در عرصه رشد و تولید اقتصادی ایفا می‌کند، گفت: اقتصاد مبتنی بر علم و دانش موجب رشد و توسعه پایدار جامعه و در نهایت تحقق اقتصاد مقاومتی می‌شود و از سوی دیگر تلاش برای بهبود بهره‌وری تلاش برای زندگی بهتر افراد و جامعه است.

وی افزود: در اقتصاد دانش‌بنیان تکیه و بار اصلی بر دوش نخبگان و صاحبان فکر در کشور است که با خلاقیت و نوآوری و استفاده از روش‌های میان‌بر به ‌سرعت کشور را در مقابل تهدیدات و محدودیت‌های بیرونی مصون داشته و حتی از رهگذر چنین چالش‌ها و فشارهایی فرصت‌سازی مناسبی را انجام می‌دهند.

رییس پارک علم و فناوری مازندران تصریح کرد: اقتصاد دانش‌بنیان رابطه مثبتی با بهره‌وری و رشد اقتصادی دارد و پیامد این روابط کاهش بیکاری، کیفیت بهتر محصولات و خدمات، کاهش قیمت تمام شده، اصلاح الگوی مصرف و در واقع تحقق مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی است.

وی با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد به‌ عنوان ساختارهای مهمی موجب توسعه جریان نخبه‌پروری و ظهور و بروز خلاقیت‌ و نوآوری‌ها در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شود، اظهار کرد: یکی از اساسی‌ترین پیش‌نیازهای اقتصاد دانش‌بنیان، سرمایه‌ انسانی خلاق، نوآور و دانشی است که با توجه به ترکیب جمعیتی ایران و تعداد جوانان تحصیل‌کرده، نیروی انسانی فراوان به عنوان بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین سرمایه کشور، باید مورد توجه قرار گیرد.

معتمدزادگان تصریح کرد: این نیرو سهم بزرگی در تولید محصولات دانش‌بنیان، استقلال اقتصادی و اشتغال‌زایی پایدار در جامعه دارد، در واقع، یکی از راهکارهای اساسی خودکفایی پایدار در محصولات استراتژیک، ارتقای فناوری و افزایش بهره‌وری عوامل تولید از طریق دانش‌بنیان کردن اقتصاد و توسعه‌ شرکت‌های دانش‌بنیان است.

رییس پارک علم و فناوری مازندران با اشاره به اینکه اهمیت اقتصاد و شرکت‌های دانش‌بنیان به اندازه‌ای است که علاوه بر تأثیرگذاری بر سایر مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی، از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین عوامل اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود، خاطرنشان کرد: ایشان از شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان راهکاری برای جایگزینی درآمدهای نفت یاد می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توانمند کردن، تشویق و زمینه‌سازی فعالیت آنان در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان، کشور توان رویارویی با هر گونه تهدید و تحریم اقتصادی را دارد.