سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – با تلاش متخصصان جهاد دانشگاهی واحد علم و صنعت و حمایت شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران طراحی و ساخت "سیستم کنترل دور برای الکتروموتورهای ولتاژ متوسط توان بالا" بومی‌سازی شد.

سیستم کنترل دور برای الکتروموتورهای ولتاژ متوسط توان بالا

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، این دستگاه برای اولین بار در کشور با دانش فنی بومی و با بهره‌مندی از جدیدترین تکنولوژی ساخت مبدل‌های کنترل دور موتور چند سطحی با تصویب و حمایت مستقیم مدیریت پژوهش و فناوری شرکت خطوط لوله و مخابرات طراحی و ساخته شده است.

این سیستم برای کنترل دور الکتروموتورهای با ولتاژ بیش از ۶ کیلوولت و با قدرت یک و نیم مگاوات برای استفاده در انتقال فراورده‌های نفتی و نفت خام کاربرد دارد که در مدت ۲۴ ماه طراحی و ساخته شده و آماده بهره‌برداری است.

این تجهیزات امکان کنترل سرعت دوران الکتروموتورها از بازه ۵ درصد تا بیش از ۱۰۰ درصد دورنامی را فراهم کرده و میزان انتقال فراورده‌های نفتی را به مقدار درخواست تنظیم می‌کند.

تامین این تجهیزات در این سطح ولتاژ و توان به علت محدودیتهای تحریمی و کاربری‌های دوگانه متصور برای آنها حتی در شرایط فعلی هم از خارج امکان‌پذیر نیست. استفاده از این مبدل‌ها به علت مزیتهای بسیاری که در صرفه‌جویی انرژی و افزایش طول عمر الکتروموتورهای متصل به آنها دارد، در دستورکار صنعت (نفت و گاز و پتروشیمی و اب و فاضلاب و …) قرار داشته و دستیابی به این دانش در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی هم به لحاظ بومی و داخلی بودن دانش فنی و هم به لحاظ کاهش تلفات انرژی و خرابی تجهیزات گران قیمت صنعتی، لازم و ضروری است.