سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس جهاد دانشگاهی استان سیستان و بلوچستان با بیان این که جهاد دانشگاهی استان در مسیر بالندگی و تعالی است، گفت: در طول یکسال گذشته تمام تلاشمان این بوده است که جایگاه جهاد را به جایگاه بالای علمی و فرهنگی آن برگردانیم در این زمینه تعامل سازنده‌ای با روسای دانشگاههای استان ایجاد کرده‌ایم.

پرونده اقتصاد مقاومتی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر منصور تاجری در نشستی خبری ضمن تبیین پیشینه جهاد دانشگاهی به سابقه تاسیس آن در سال ١٣۵٩ پرداخت و به ماموریتهای اولیه جهاد در پاکسازی دانشگاهها و مبارزه با گروهکهای معاند، مشارکت در مدیریت دانشگاهها و انجام فعالیتهای فرهنگی و تحقیقاتی اشاره و خاطرنشان کرد: با گذشت زمان اساسنامه این نهاد نیز تغییر و دچار فراز و نشیب شد اما همچنان جهاد یک پیوندی ناگسستنی با نظام الهی جمهوری اسلامی دارد به طوری که پیوند جهاد دانشگاهی با انقلاب پیوندی مبارک، مستدام و گسست ناپذیر است و در حال حاضر این نهاد به عنوان پل ارتباطی بین دانشگاه و جامعه ضمن انجام فعالیتهای فرهنگی، آموزشی و تحقیقاتی در دانشگاهها به موضوع اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی نیز می‌پردازد.

وی گفت: تعریفی که در حال حاضر ما از جهاد دانشگاهی داریم این است که جهاد دانشگاهی نهادی است انقلابی، دانش بنیان با هویت اسلامی، برخوردار از نیروهای کیفی، متعهد و کارآمد ، الهام بخش و موثر در کشور ، پیشگام در علم و فناوری و فرهنگ با تعاملی سازنده در عرصه ملی و بین‌المللی.

دکتر تاجری در ادامه این نشست به نقشی که جهاد دانشگاهی در زمان جنگ تحمیلی در اعزام دانشجویان و دانشگاهیان به جبهه‌های نبرد و ساخت تسلیحات و تجهیزات جنگی ایفا کرده اشاره و خاطرنشان کرد: این نقش تاثیرگذار را ما در زمان تحریم نیز شاهدیم که در آن دوره پژوهشگران جهاد دانشگاهی با خلاقیت و ابداع و نوآوری چگونه توانستند بخشی از نیاز  سخت افزاری و نرم افزاری کشور را مرتفع سازند.

جهاد دانشگاهی استان و فعالیتهای فرهنگی

عضو شورای فرهنگ عمومی استان سیستان و بلوچستان با تبیین نقش موثر جهاد دانشگاهی در حوزه های مختلف در کشور به فعالیتهای جهاد استان در چهار حوزه ماموریتی فرهنگ ، آموزش، پژوهش و اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی اشاره و تصریح کرد: در بخش فرهنگی در سال گذشته تاکنون بخش اعظمی از جمعیت یکصد هزار نفری دانشجویان را در چرخه فعالیتهای فرهنگی خود قرار داده و متناسب با ذایقه و سلیقه دانشجویان برای آنان برنامه فرهنگی اجرا کرده‌ایم که جشنواره ملی میعاد محراب ویژه دانشجویان سراسر کشور، جشنواره بزرگ قرآنی مکارم الاخلاق، کرسیهای تلاوت قرآن مجید با حضور قراء بین‌المللی، مسابقات متعدد کتابخوانی، مسابقات مناظرات دانشجویی به منظور ترویج فرهنگ گفتگو، جشنواره‌های ادبی، فعالیتهای خبری و اطلاع رسانی در خبرگزاریهای ایسنا و ایکنا، اجرای دهها طرح نظرسنجی و افکارسنجی در سطح ملی و بین المللی به همت مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، تامین و عرضه کتب مورد نیاز دانشگاهیان و چاپ و انتشار پنج عنوان کتاب درسی و …. در زمره این برنامه هاست.

برنامه های آموزشی و جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان

دکتر تاجری به فعالیتهای آموزشی این نهاد اشاره و اظهار داشت: فعالیتهای آموزشی جهاد به دو بخش آموزشهای عمومی، تخصصی و فوق تخصصی که ویژه اقشار و طبقات مختلف جامعه اجرا می‌شود اشاره و خاطرنشان کرد: تاکنون هزاران نفر از این دست از آموزشها بهره مند شده‌اند و بخش دوم آموزشهای بلندمدت مقطع دار است که در مراکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد در شهرستانهای زاهدان و زابل ارایه می شود که دوره هایی شغل محور ، دانش محور و تقاضا محور است و در حال حاضر نزدیک به دو هزار نفر از این نوع آموزشهای ما بهره مند می‌شوند و تاکنون پنج هزار دانشجو در رشته‌های محصول محور دانش آموخته شده‌اند.

عضو شورای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به تربیت پانصد نیروی بومی بیکار برای دوره کمک پرستاری جهت حوزه سلامت و بهداشت استان اشاره کرد که این نیروها در حال گذراندن دوره‌های کاربینی و عملی هستند و این آموزشها به استناد تفاهم نامه منعقده فی مابین وزرات بهداشت و جهاد دانشگاهی در حال اجراست .

تدوین طرح جامع آموزشهای قبل از ازدواج برای ده هزار زوج جوان به سفارش دفتر امور بانوان و خانواده استانداری سیستان و بلوچستان ، ایجاد آموزشهای مجاری و راه اندازی مرکز آموزشهای بین‌المللی، افزایش ده کد رشته جدید در مراکز علمی کاربردی جهاد، افزایش مراکز کوتاه مدت آموزشی به سه مرکز در سایر شهرستانهای استان  از دیگر فعالیتهای جهاد در عرصه آموزش است که در همین ارتباط و به منظور پذیرش دانشجویان خارجی و افغانی با توجه به هم مرز بودن با دو کشور افغانستان و پاکستان نشستی مشترک با سرکنسول در جهاد دانشگاهی برگزار کرده‌ایم.

جهاد دانشگاهی و تحقیقات کاربردی در سیستان و بلوچستان

رییس جهاد دانشگاهی استان سیستان و بلوچستان، ماموریت سوم جهاددانشگاهی را فعالیتهای پژوهشی و تحقیقاتی عنوان و اذعان کرد که رکن اصلی ما تحقیقات است و ما در جهاد بیشتر سراغ کارهای بر زمین مانده استان می رویم تا بتوانیم با بهره گیری از نیروی اعضای هیات علمی و پژوهشگران همکار ، گرهی از مشکلات استان را مرتفع کنیم.

دکتر تاجری در تشریح نحوه اجرای برنامه های پژوهشی تصریح کرد: بخشی از فعالیتهای ما در این حوزه مربوط به دستگاههای اجرایی است که آنها ملزم هستند یک تا سه درصد از اعتبارات هزینه ای را صرف تحقیقات کنند و ما با شناسایی اولویتهای پژوهشی آنان به یاری سازمانهای دولتی در این بخش می‌شتابیم.،

عضو کارگرگروه آموزش و پژوهش استان سیستان و بلوچستان، اظهار داشت:  طی سال گذشته تاکنون دهها طرح تحقیقاتی به همت این نهاد اجرا شده است.

دکتر تاجری از تدوین طرح های پژوهشی توانمندسازی حاشیه نشینان سیستان و بلوچستان با تکیه بر اجتماعات محلی، شناسایی کانون شنهای روان و ریزگردها و ارایه راهکارهای مناسب با بهره گیری از فناوری نانو، تهیه سامانه تکثیر، کاشت و توسعه گیاهان دارویی و صنعتی در مناطق گرمسیری در سواحل مکران ، طرح بومی سازی دانش فنی تولید بچه ماهی و پرورش ماهی در قفس در سواحل مکران  و ….. خبر داد و خاطر نشان کرد: ایجاد مراکز خدمات تخصصی از دیگر فعالیتهای جهاد استان در حوزه پژوهش و تحقیق است که ما در حال حاضر دارای دو مرکز خدمات تخصصی آب ، خاک ، برق و آی تی و کامپیوتر هستیم و مرکز خدمات تخصصی تله مدیسین و ناباروری از راه دور از دیگر مراکزی است که همین هفته در دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی  مصوب شده و بزودی فعالیت آن با همکاری جهاد دانشگاهی استان قم و پژوهشگاه رویان آغاز خواهد شد .

رییس جهاد دانشگاهی استان سیستان و بلوچستان به راه‌اندازی دفاتر بانک خون بند ناف به منظور ذخیره سازی سلولهای بنیادی اشاره و خاطرنشان کرد: خون بند ناف مملو از سلولهای بنیادی است که در بیماریهای لاعلاج چون تالاسمی و انواع  سرطان و ….. کاربرد دارد  و این خدمات در بیمارستانهای تامین اجتماعی، علی بن ابی طالب و نبی اکرم در حال ارایه است و تاکنون که یک ماه و نیم از شروع فعالیت آزمایشی آن می‌گذرد بیست مادران باردار به عضویت بانک خون رویان جهاد دانشگاهی در آمده‌اند.

وی ادامه داد: بر اساس تفاهمی که با بانک قرض الحسنه سامان صورت گرفته خانواده‌هایی که در پرداخت هزینه‌های مالی این طرح مشکل دارند، می‌توانند با معرفی جهاد دانشگاهی از تسهیلات قرض الحسنه  دو و نیم میلیون تومانی این بانک استفاده کنند.

اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و جهاد دانشگاهی استان

تاجری به اشاره به اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی به چهارمین ماموریت این نهاد اشاره و اذعان کرد: مشکل اشتغال و بیکاری یک معضل ملی است و این  معضل  بیکاری در سیستان و بلوچستان به اعتقاد ما ناشی از دو رویکرد است: فرهنگ انتظار کار  و القاء فرهنگ محرومیت.

وی افزود: فرهنگ انتظار کار یکی از افتهای بزرگ رشد بیکاری در جامعه است مردم منتظرند تا زمینه کار و سرمایه فراهم شود آن گاه به کار رجوع کنند، القاء فرهنگ محرومیت در بین مردم سیستان و بلوچستان عامل مهم دیگری در عدم خودباوری و ایجاد زمینه برای محرومیت و در نهایت عدم استفاده از توانایی ها و امکانات بالقوه و نهایتا بیکاری شده است .

مجری طرح اشتغال فارغ التحصیلان استان سیستان و بلوچستان، اجرای آموزشهای شغل محور که نسخه شفا بخش بیکاری باشند تدوین بانک اطلاعاتی متخصصان و دانش آموختگان بیکار ، اجرای طرحهای پژوهشی محصول محور در ارتباط با کسب و کار ، ایجاد شرکتهای دانش بنیان و مراکز رشد، تجاری سازی فناوری و تدوین طرحهای تیپ خوداشتغالی و اطلاع رسانی در حوزه اشتغال و بازار کار را از جمله فعالیتهای این نهاد در این حوزه برشمرد .

جایگاه جهاد دانشگاهی در استان

دکتر تاجری با بیان این که جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان در مسیر بالندگی و تعالی است، گفت: در طول یکسال گذشته تمام تلاشمان این بوده است که جایگاه جهاد را به جایگاه بالای علمی و فرهنگی آن برگردانیم، تعامل سازنده‌ای با روسای دانشگاههای استان ایجاد کرده‌ایم، با دهها سازمان دولتی تفاهم نامه همکاری منعقد کرده و تعامل سازنده و موثری با مدیریت عالی استان داریم.

نقش جهاد دانشگاهی در توسعه دانش بنیان استان

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی در این نشست اظهار کرد: به اعتقاد ما جهاد دانشگاهی به جد می‌تواند در توسعه پایدار و دانش بنیان استان نقش آفرینی کند که این ایفای نقش از دو مسیر امکان پذیر است: احیا فرصتهای ساختاری که در این زمینه به یمن دولت تدبیر و امید، غالب شهرستانهای استان چون زاهدان، زابل، خاش، ایرانشهر ، و …. و دانشگاههای مربوطه دفاتر جهاد در آن مستقرند و ظرفیت لازم ایجاد شده است.

زمینه‌یابی فعالیتهای تحقیقاتی و پژوهشی که در این خصوص تفاهم نامه همکاریهای  مشترک توسط ریاست جهاد دانشگاهی کشور و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و استاندار سیستان و بلوچستان به زودی منعقد خواهد شد و کار کارشناسی آن به اتمام رسیده و بر این اساس ما به همت جهاد دانشگاهی یک مرکز مطالعات منطقه‌ای در استان ایجاد خواهیم کرد که نیازهای تحقیقاتی این مرکز در قالب دفاتر  مطالعاتی چون دفتر مطالعات امنیت و مرز ، دفتر مطالعات منطقه‌ای اعتیاد، دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی، دفتر مطالعات زنان، دفتر مطالعات بحران آب و سازگاری با خشکسالی، دفتر مطالعات گیاهان دارویی، دفتر مطالعات انرژیهای نو با توجه به قابلیت منحصر به فرد “امواج دریا ، انرژی آفتاب  و انرژی باد” دفتر مطالعات و  تحقیقات شتر و دفتر مطالعات فرهنگی، اقتصادی و امنیتی ایران ، افغانستان و پاکستان با توجه به هم مرز بودن با این کشورها در آن ایجاد خواهد شد.

بنا براین ما داریم به سمتی می رویم که به توسعه استان بیشتر کمک کنیم و استان هم بهتر از نتیجه پژوهشهای کاربردی جهاد دانشگاهی بهره مند شود .

جهاد دانشگاهی و فرهنگ و مدیریت جهادی

دکتر تاجری در ارتباط با تغییر رویکرد مدیریت جهاد در استان گفت: بر اساس یک مدیریت علمی  درب جهاد دانشگاهی را به روی اساتید و دانشجویان  با همه ذایقه‌ها و سلیقه‌ها گشوده‌ایم ، از مشارکت بانوان در عرصه مدیریت جهاد استفاده کرده‌ایم، نگاهی برابر  و متوازن به همه جهادگران در توزیع فرصتها، مسوولیتها و حذف رویکردهای  قومی و قبیله‌ای داشته‌ایم، مشارکت فعال و موثر در شوراهای مختلف استانی و دانشگاهی داریم، چند زمینه و قطب تحقیقاتی را برای جهاد استان شناسایی و تعریف کرده و فضایی آرام توام با تفکر و فرهنگ جهادی را  در جهاد دانشگاهی ایجاد کرده ، فضاهای جهاد را در دانشگاهها گسترش و ضریب نفوذ این نهاد را افزایش داده‌ایم . 

اقتصاد مقاومتی و جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان

رییس جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان، در پاسخ به سوال یکی از اصحاب رسانه در ارتباط با تطابق برنامه های جهاد دانشگاهی استان با اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی اصلاح الگوی مصرف، مصرف بهینه امکانات، بهره وری مناسب از نیروی انسانی، مدیریت بر هزینه، مصرف تولید داخلی و غیره و تار و پود جهاد دانشگاهی از ابتدا بر مبنای اقتصاد مقاومتی تنیده شده است،  نقش جهاد دانشگاهی در این حوزه فرهنگ سازی است و ما این فرهنگ سازی را از سه طریق رسانه‌ها و خبرگزاریهای در اختیارمان چون ایسنا و ایکنا، برگزاری کارگاههای آموزشی  اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی ویژه مدیران دستگاههای اجرایی با همکاری استانداری سیستان و بلوچستان، از طریق تشکیل دو کمیسیون اقتصاد مقاومتی ویژه اساتید و دانشجویان که ایجاد کرده‌ایم تا با بهره گیری از مناظرات دانشجویی و کرسیهای نظریه پردازی این نقش را ایفا کنیم و منویات و دغدغه های مقام معظم رهبری را بدین طریق در عرصه دانشگاهها تسری می بخشیم .