سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارد که می‌توان از ظرفیت جهاددانشگاهی در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور و استان فارس بهره برد.

جهاد دانشگاهی

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا، با تبریک فرا رسیدن سالروز تاسیس جهاددانشگاهی، این مجموعه را نهادی برخاسته از دل انقلاب دانست که با وجود کارنامه درخشان در حوزه‌های مختلف علمی و پژوهشی خصوصا عرصه‌هایی مانند سلول‌های بنیادی و بانک خون بندناف، هنوز از ظرفیت آن به خوبی استفاده نشده است.

وی با تصریح اینکه دستگاه‌های اجرایی باید بهای بیشتری به ظرفیت‌های جهاددانشگاهی داده و با آشنایی نسبت به توانایی‌هایی این نهاد از این توانمندی‌هایش  بهره ببرند، خاطرنشان کرد: رویکرد جهادی این مجموعه علاوه بر همراهی با دانشگاهیان، می‌تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش مهمی ایفا کند.

به گفته سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، حل مشکلات اقتصادی مردم و ارتقای توان دفاعی کشور در مقابل کینه ورزی‌های دشمنان که حربه تحریم را علیه ما به کار گرفته‌اند، دارای اهمیت بسیاری است و جهاد دانشگاهی می‌تواند در این عرصه موفق باشد.

پارسایی تاکید کرد: جهاد دانشگاهی می‌تواند با ارائه طرح‌ها و ایده‌های خود در زمینه‌های علوم انسانی، علوم پزشکی و فنی و مهندسی و حتی در حوزه‌ فرهنگی، در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی به دستگاه‌های اجرایی کمک کند و همگام با نیازهای روز گام بردارد.

وی با اعتقاد به اینکه مباحث دانشگاهی شتاب‌بخش حرکت علمی کشور است، بر لزوم توجه بیشتر جهاد دانشگاهی در توسعه شرکت‌های دانش‌ بنیان تاکید کرد.

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم همچنین با انتقاد از آنچه اطلاع‌رسانی ضعیف این مجموعه عنوان کرد، گفت: هنوز بسیاری از مردم از توانمندی‌های جهاددانشگاهی در بخش‌های مختلف اطلاع کافی ندارند، مردم باید از ظرفیت‌هایی نظیر بانک خون بندناف و دیگر توانایی‌های جهاددانشگاهی مطلع شوند.

وی اضافه کرد: جهاد دانشگاهی در انعکاس اخبار و توانایی خود در حوزه‌های مختلف علمی و علوم انسانی موفق نبوده است و در حالیکه بسیاری از موسسات و مجموعه‌های پژوهشی و تحقیقاتی دانش‌بنیان زیر نظر این مجموعه فعالیت دارند، اما  عموم مردم اطلاع زیادی از فعالیت‌های آنها و دست‌آوردهای علمی تحقیقاتی که کسب کرده‌اند ندارند.

نماینده مردم شیراز در مجلس استفاده از ظرفیت جهاد دانشگاهی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که عمدتاً با فضای کسب و کار آشنایی کافی ندارند را ظرفیتی مهم قلمداد و اضافه کرد: این مجموعه بیش از گذشته باید در   توانمندسازی‌ فارغ‌ التحصیلان همت کند.