سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی گفت: تدوین و اجرای برنامه توسعه جهاد دانشگاهی استان مرکزی از جمله اولویت‌های جهاد دانشگاهی است.

کلاس دانشگاه

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر جعفر نظام‌دوست در نشست خبری که به مناسبت ۱۶مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: جهاد دانشگاهی فعالیت‌های خود را مطابق با رسالت، اهداف و اساسنامه خود که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است در حوزه‌های پژوهشی و فناوری، فرهنگی و رسانه‌ای، انتشارات و فعالیت‌های هنری و قرآنی، آموزشی و… متمرکز کرده است.

وی با اشاره به مهم‌ترین دستور کار این نهاد، اظهار کرد: تدوین و اجرای برنامه توسعه جهاد دانشگاهی استان مرکزی از جمله برنامه‌های جهاد دانشگاهی است. تدوین برنامه توسعه جهاد دانشگاهی استان در اواخر سال ۹۲ و مرحله اجرایی از سال ۹۳ آغاز شد. برنامه مذکور براساس نیازهای منطقه‌ای و مزیت‌های استانی تدوین شده است و بر مبنای این اصل، برنامه توسعه جهاد دانشگاهی تدوین شد که در حال اجرای آن هستیم.

وی با بیان اینکه اولویت اول را بر محور پژوهش استوار کرده‌ایم، تصریح کرد: پژوهش مهم‌ترین نیاز منطقه و استان است بر همین اساس در راستای توسعه پژوهشی در این مجموعه نیروهای تخصصی و هیات علمی نسبت به سال ۹۲ نزدیک به ۵۰درصد افزایش یافت.

رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی مهم‌ترین فعالیت‌های پژوهشی در جهاد دانشگاهی استان را تدوین سند راهبردی فرش استان، وضعیت توسعه اجتماعی استان، بررسی شاخص‌های توسعه اجتماعی، مسائل مربوط به کالبد شهری و اولویت‌های سرمایه‌گذاری و اقتصادی در استان برشمرد.

وی گفت: در راستای توسعه و ارتقای فعالیت‌های پژوهشی قراردادهای متنوعی را با دستگاه‌های مختلف همچون استانداری مرکزی، شورای شهر و شهرداری، سازمان صنعت و معدن و… منعقد کردیم.

نظام‌دوست با بیان اینکه یکی از اقدامات این نهاد در برنامه پنجم توسعه تاسیس مرکز تحقیقاتی و درمانی ناباروری جهاد دانشگاهی استان بود، افزود: وجود چنین مرکزی در استان مرکزی و استان‌های همجوار به عنوان یک نیاز مبرم احساس می‌شد از این رو تدارکات و زمینه‌های لازم جهت راه‌اندازی این مرکز درمانی در اراک فراهم شد.

وی ادامه داد: با فراهم شدن شرایط لازم موفق شدیم در سال ۹۳، مرکز فوق تخصصی تحقیقاتی درمانی ناباروری را در استان مرکزی به عنوان مجهزترین مرکز درمان ناباروری در غرب کشور را افتتاح کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی اضافه کرد: امید است براساس برنامه‌ها، پژوهشکده توسعه پایدار منطقه را تاسیس کنیم، در صورت محقق شدن این مهم، اولین پژوهشکده تحقیقاتی به زودی در استان تاسیس خواهد شد.

وی تصریح کرد: از دیگر فعالیت‌هایی که در برنامه پنجم توسعه در این مجموعه پیش‌بینی شده بود، تاسیس مرکز رشد واحدهای فناور در محلات و نیمور بود که در سال گذشته افتتاح و به بهره‌برداری رسید. در حال حاضر واحدهای فناور مختلفی آغاز به کار کرده‌اند که می‌توانند در زمینه اشتغال جویندگان مشاغل کمک کننده باشد.  

نظام‌دوست گفت: توسعه همکاری‌ با مراکز جهاد دانشگاهی در منطقه، تکمیل پروژه‌های عمرانی در دست اقدام در پردیس جهاد دانشگاهی که فاز اول آن سال گذشته به بهره‌برداری رسید، از دیگر پروژه‌هایی هستند که تا پایان برنامه بهره‌برداری خواهند شد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی تاکید کرد: توجه به فعالیت‌های فرهنگی هنری به ویژه در حوزه قرآن در دانشگاه از محورهای مهم جهاد دانشگاهی است که همواره پیگیر آن بوده است.

نظام‌دوست  با بیان اینکه جهاد دانشگاهی از ابتدای تاسیس خود یک نهاد انقلابی و فرهنگی در دانشگاه بوده است و این فعالیت‌ها را همچنان در دانشگاه به صورت موثر و مفید ادامه می‌دهد، خاطرنشان کرد:دو رسانه جهاد دانشگاهی شامل خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) و خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با مشارکت فعال دانشجویان به عنوان دو الگوی جدید رسانه‌ای چند سالی است که در کشور مطرح شدند.

نظام‌دوست بیان کرد: در زمینه ایجاد ارتباط و تعامل با سازمان‌ها و نهادهای مختلف در سطح استان، تعداد قابل توجهی تفاهم‌نامه در زمینه همکاری‌های مشترک آموزشی پژوهشی با سازمان‌های مختلف به امضا رسیده است.همچنین  برگزاری دوره‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف اشتغال و کارآفرینی، ارائه مشاوره شغلی، کسب وکار برای متقاضیان و اطلاع‌رسانی در این حوزه از فعالیت‌های دیگر این نهاد است.

وی ادامه داد: با توجه به تاکیدات مسئولان کشور بر تحقق اقتصاد دانش بنیان و با توجه به ماموریت جامع علمی کشور به جهاد دانشگاهی، این مجموعه اهتمام ویژه‌ای نسبت به اموزش‌های تخصصی و فوق تخصصی در مهارت‌های پیشرفته داشته است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان تاکید کرد: اگر به دنبال تحقق اهداف اقتصادی و تحقق نقشه جامع علمی کشور هستیم، باید پاسخگوی نیازهای آموزش تخصصی جامعه باشیم از این رو این نهاد دوره‌های آموزشی مختلفی را برای پاسخ به این نیاز در برنامه‌های خود تعریف کرده است.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی یک نهاد دانش بنیان انقلابی در کشور است، افزود: با برخورداری از پتانسیل علمی تخصصی و انسانی مناسب و عزم جهادی که در امور و حوزه‌های مختلف است، این نهاد ‌همیشه به عنوان یک نهاد فعال موثر در راستای اهداف کشور گام برداشته است.   

وی تصریح کرد: فعالیت‌های آموزشی این نهاد اعم از کوتاه مدت و تخصصی شامل مهارت‌های پیشرفته و فعالیت در زمینه آموزش عالی علمی کاربردی در مقاطع کارشناسی و کاردانی است. همچنین از جمله فعالیت‌های جهاد دانشگاهی تجاری‌سازی فناوری و بسترسازی جهت اشتغال فارغ‌التحصیلان است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی بیان کرد: جهاد دانشگاهی بر مبنای اهداف و اساسنامه خود دارای زیرساختی فرهنگی است که با فرمان معمار کبیر انقلاب اسلامی با هدف تحقق اهداف انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها شکل گرفت و به مرور به عنوان یک پل ارتباطی بین دانشگاه، جامعه و صنعت فعالیت‌های موثری را آغاز کرد.