سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس پژوهشکده انستیتوپاستور شمال کشور از موافقت راه‌اندازی پارک علمی و تفریحی به منظور اعتباربخشی به تقدیرنامه‌های زیست‌فناوری با طرح‌های زیست‌فناورانه در این مرکز خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا ، محسن آسوری در جریان بازدید رئیس گروه آموزش و ترویج ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری از مرکز انستیتوپاستور پژوهشکده شمال کشور شهرستان آمل، از موافقت راه‌اندازی پارک علمی و تفریحی به منظور اعتباربخشی به تقدیرنامه‌های زیست‌فناوری با طرح‌های زیست‌فناورانه در این مرکز خبر داد و گفت: راه‌اندازی این پارک با مفاهیم زیست‌فناوری پیشنهادی بود که با موافقت مسئولان شهری همراه بوده و قول داده شد تا شهریور امسال به مرحله اجرا در آید.

وی با بیان اینکه برگزاری جلسات و کلاس‌ها به صورت منظم، برگزاری نشست با مسئولان و مدیران آموزشی به همراه مدیران پژوهش‌سراها از فرایندهای ترویجی در این طرح ملی بوده است، یادآور شد: برگزاری روز بدون سم در این شهرستان از دیگر برنامه‌ها است که در آن روز دانش‌آموزان فعال در عرصه زیست‌فناوری اقدام به رهاسازی کفشدوزک‌هایی می‌کنند که خودشان پرورش دادند.

 رئیس پژوهشکده انستیتوپاستور شمال کشور با تاکید براینکه در اقدامی دیگر سعی شد تا از پتانسیل معلمان فنی و حرفه‌ای و هنرستان‌ها بهره گرفته شود، اظهار کرد: هر چند برای معلمان این بخش نیز کلاس‌های آموزشی برگزار شد که نشان داد این معلمان با پتانسیل بالا سعی دارند تا در بخش‌های عملیاتی تلاش کنند.

آسوری با اشاره به معرفی ۷۰ معلم مازندران در فاز نخست آموزش از شناسایی معلمان علاقمند به امور پژوهشی مطرح و عنوان کرد: این افراد برای ترویج و تبلیغ زیست‌فناوری معرفی شدند.

وی افزود: در این طرح ۹ مدرسه از شهرستان آمل به عنوان مدارس معین در طرح انتخاب شدند و تعیین مدرسان و آموزش آنها نیز متناسب با اهداف ستاد توسعه زیست‌فناوری با تاکید بر آموزش خلاقیت‌محور گام برداشته شد که با مطالب انگیزه‌بخش و مؤثر در تربیت مدرسان طی دو فاز حرکت انجام شد.

رئیس پژوهشکده مرکز انسستیتوپاستور شمال کشور از مطرح شدن موضوع طرح در شورای آموزش و پرورش مازندران و اخذ مصوبات لازم خبر داد و گفت: اکنون یکی از مشکلات پژوهش‌سراها در این راه نداشتن تجهیزات کامل و لازم بوده که با نظارت اداره کل سعی شده برای رفع این مساله به طور جدی ورود یابیم.

وی با اعلام اینکه هم‌اکنون اجرای طرح در حال انجام مأموریت است و انستیتوپاستور  همکاری تنگاتنگی با ستاد زیست‌فناوری و اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران در اجرای طرح ملی زیست‌فناوری دانش‌آموزی دارد، بیان کرد: امید آن داریم تا این امر مهم با حمایت‌های مردم، خیران، تلاش بخش خصوصی و فعالیت‌های چشمگیر دانش‌آموزان به نتایج مطلوبی دست یابد.

رئیس مرکز رشد زیست فناوری پژوهشکده شمال کشور با اشاره به اجرای طرح زیست‌فناوری دانش‌آموزی این طرح را به عنوان نظام ملی تلقی کرد و گفت:طی رایزنی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها شهرستان آمل پایلوت زیست‌فناوری دانش‌آموزی مازندران با هدف ترویج تولید محتوا و آموزش زیست‌فناوری مطابق و الگوی ارائه شده که از سوی ستاد توسعه زیست‌فناوری مشخص شد.

آسوری با تاکید براینکه مدیریت سازمانی این پژوهشکده ارائه خدمات در حوزه‌های پژوهشی، آموزشی، تولیدی، تشخیص تخصصی و مرکز رشد به پنج استان شمالی همانند اردبیل، مازندران، گیلان، گلستان و سمنان است، افزود: پژوهشکده شمال کشور یکی از شعبه‌های انستیتوپاستور ایران است که در سال ۷۳ با مساعدت گروهی از خیران آملی تاسیس شده است و هم‌اکنون مرکز در زمینی به مساحت ۲۳ هزار متر مربع و با ۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع آن فضای فیزیکی، آزمایشگاه‌های تشخیص تخصصی و پژوهشی به ارایه خدمات می‌پردازد.

وی شعار این مرکز را فعالیت تجمیع منابع برای همه و مدل مدیریت شبکه‌ای و مجازی با تاکید بر توان بخش خصوصی بیان کرد و گفت: مرکز انستیتوپاستور ایران به عنوان موسسه‌ای تحقیقاتی، تولیدی و آموزشی با هدف تامین بهداشت و سلامت جامعه در سال ۱۲۹۹ فعالیت خود آغاز کرده که تاکنون منشا بسیاری از کارهای بزرگ بوده است.