سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس و معاون فرهنگی جهاددانشگاهی به مناسبت سی و ششمین سالگرد تأسیس این نهاد در برنامه زنده تلویزیونی "تیتر امشب" شبکه خبر از دستاوردها و عملکرد این نهاد سخن گفتند.

طیبی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی شب گذشته در برنامه زنده تلویزیونی “تیتر امشب” ساعت ۲۲ شبکه خبر، در سخنانی اظهار کرد: ما در سال گذشته در مجموع عملکرد قابل قبولی داشتیم و اگرچه در مقایسه با حجم توانمندی‌ها و فعالیت‌هایی که انجام داده‌ایم راضی نیستیم ولی در مقایسه با سال ۹۳ فعالیت‌های خوبی انجام شده است.

وی افزود: در حوزه صنعت، ساخت تجهیزات، تولید مواد شیمیایی مختلف برای صنعت، پزشکی، تولید داروی TPA، تولید داروی گیاهی برای درمان آلزایمر، تولید دارویی برای درمان بیماری‌های گوارشی، رفع عیوب ژنتیکی پدران و مادران ناقل بیماری‌های صعب‌العلاج به جنین و کنترل دور موتورهای پرقدرت ولتاژ متوسط، اقدامات مناسبی را انجام داده و دستاوردهای خوبی به دست آورده‌ایم.

دکتر طیبی بیان کرد:اقداماتی که تاکنون انجام شده بر اساس شناسایی نیازهای امروز صنعت بوده و نیازهای صنایع را در رابطه با فناوری‌های جدید شناسایی کرده‌ایم. اما متأسفانه در بسیاری از صنایع به علت مشکلات موجود در کشور و علاقه به خرید از خارج کشور و … به فناوری‌های داخلی رجوع نمی‌شود.

وی ادامه داد: سعی ما بر این است که کار پژوهش و ساخت نمونه‌های صنعتی را در قالب قرارداد انجام دهیم تا در کاربرد آن دچار مشکل نشویم. بنابراین اولویت ما این است که قراردادهای پژوهشی و تولید فناوری و ساخت نمونه‌های صنعتی در قالب قرارداد باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: به همه واحدهای جهاد دانشگاهی سراسر کشور اعلام شده تا  بر اساس نیازهای ملی و مزیت‌های بومی در چهار زمینه “پژوهشی و فناوری”، “آموزشی”، “فرهنگی”، “اشتغال و کارآفرینی”، دارای فعالیت شاخص باشند که این برنامه نوشته شده و زمینه کاری آن نیز مشخص شده است. فعالیت شاخص به معنای آن است که کار علمی تولیدشده باید در عرصه‌های ملی و بین‌المللی توان رقابت داشته باشد.

دکتر طیبی در ادامه در خصوص نحوه تامین منابع طرح‌های جهاد دانشگاهی گفت: به دنبال تأمین منابع هستیم و ابتدا آن را از طریق کارفرمایی را تأمین می‌کنیم تا در کاربرد دچار مشکل نشویم. وقتی کارفرمایی باشد، به تبع آن کارفرما هم نظارت می‌کند و اگر کارفرمایی نباشد از بودجه‌ جهاد دانشگاهی استفاده می‌شود. البته بودجه ما نیز محدود است. به نحوی که حدود ۲۰ درصد منابع ما از بودجه دولت، ۸۰ درصد از تجاری‌سازی فعالیت‌ها و فروش فناوری‌ها ، فعالیت‌های آموزشی و از سوی معاونت علمی و فناوری تأمین می‌شود.

در تلاش برای گرفتن ماموریت‌های ملی هستیم

وی ادامه داد: کار دیگری که در حال انجام آن هستیم تلاش برای گرفتن مأموریت‌های ملی است. در سال ۹۳ طی دیداری که با مقام معظم رهبری داشتیم، ایشان فرمودند که جهاد دانشگاهی نقش خود را در اجرای نقشه جامع علمی کشور و این که در چه زمینه‌هایی می‌تواند فعالیت داشته باشد، مشخص کند و بعد با دولت برای واگذاری مأموریت‌هایی مذاکره کند. به همین سبب کمیته‌ای در جهاد دانشگاهی تشکیل شد و پیشنهاد اولیه را تهیه و در چند حوزه مأموریت‌های خودمان را مشخص کردیم که در نهایت هفت مأموریت تصویب شد.

رئیس جهاد دانشگاهی در ادامه با اشاره به ماموریت‌های مصوب در راستای تحقق نقشه جامع علمی کشور گفت: در حوزه پژوهش و فناوری صنایع تکرارپذیر کشور و به ویژه پروژه‌های عمرانی باید انتقال تکنولوژی داشته باشیم و این درست نیست که فناوری را کسب نکنیم و به طور مداوم در حال خرید آن باشیم. همچنین باید تجمیع خریدهای خارجی نیز صورت بگیرد. در بحث تحقیقات نیز ما معتقدیم که تحقیقات باید در کشور مأموریت‌محور باشد و در شرایطی که منابع مالی برای پژوهش محدود  است باید تقسیم مأموریت انجام شود.

دکتر طیبی  گفت:در طول تاریخ جهاد دانشگاهی به هر میزانی که به بودجه آن اضافه شد ، ۲۰ درصد منابع ما همچنان ثابت بوده است. زیرا چهار تا پنج برابر ارزش افزوده ایجاد کرده‌ایم.وجامعه از ما توقع دارد که الگوسازی توان تولید فناوری کشور را انجام دهیم . تولید فناوری به این معناست که باید فناوری را تولید و پیگیری کنیم تا در جامعه مورد استفاده قرار گیرد.

وی تاکید کرد: تامین منابع مالی باعث نشده از مسیرمان منحرف شویم و  تمام برنامه‌ریزی‌های جهاد حاکی از این است که تمام واحدهای آن براساس نیازهای ملی و مزیت‌های انسانی، فعالیت‌های علمی و فناورانه شاخص داشته باشند.

دکتر طیبی در ادامه بیان کرد:  دو گروه پژوهشی و خدمات تخصصی داریم که وظیفه گروه پژوهشی تحقیقات بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای تا تولید فناوری و وظیفه گروه خدمات تخصصی  ارائه این خدمات به جامعه است . در حال برنامه‌ریزی هستیم که زمینه‌های کاری جدید برای گروه‌های پژوهشی ایجاد کنیم وبه دنبال مأموریت‌های جدید در حوزه‌های جدید برای توسعه علمی و فناورانه کشور هستیم. وظیفه ما این است که کار علمی و فناورانه انجام دهیم و فناوری تولید شده ما توان رقابت با بهترین‌های دنیا را داشته باشند.

دکتر طیبی تاکید پروژه‌ای را شروع نمی‌کنیم مگر اینکه بدانیم برای حل مشکلی در جامعه است. ممکن است در بعضی از حوزه‌ها مثل پزشکی که نگاه‌شان به آینده و زمینه‌ها ناشناخته است کار طولانی باشد اما در همان جهت ادامه پیدا می‌کند تا به نتیجه برسد و جهت‌گیری‌هایش مشخص است.

رئیس جهاد دانشگاهی تصریح کرد: میزان قراردادهای ما در سال ۹۴ نسبت به ۹۳، ۹۰ درصد افزایش یافته که البته خیلی مورد رضایت ما نیست و فکر می‌کنیم که می‌توانیم ۱۰ برابر ظرفیتی که داریم فعالیت‌های خود را توسعه دهیم و به خودباوری و این توانی که نیروهای دیگر را به خدمت گرفته تا آن‌ها بتوانند برای ما کاری انجام دهند، برسیم.

دکتر طیبی بیان کرد:‌ از مجموعه پروژه‌های جهاد دانشگاهی ۶۰ درصد کارفرمایی است، ۲۹ درصد واحدها از منابع خودشان پروژه‌های تحقیقاتی را انجام می‌دهند و دفتر مرکزی جهاددانشگاهی تنها می‌تواند ۱۱درصد بودجه را تامین کند. اجرای بسیاری از پروژه‌های حرفه‌ای که قرارداد پژوهشی هستند و در قالب فناوری‌اند به علت مشکلات مالی حاکم در کشور با مشکلاتی مواجه‌است . قبول داریم که فرهنگ جهادی حاکم است اما نیروهای ما نیز باید از حداقل‌های استانداردهای زندگی برخوردار باشند.

دکتر طیبی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه جهاد چه میزان از بار فارغ‌التحصیلان بیکار را می‌تواند به دوش بکشد، گفت: بحث مهم ما این است که اولا باید پروژه‌های کشور فعال شوند و این امر منوط به این است که تحریم‌ها برداشته شده و منابع مالی مناسب به داخل کشور هدایت شود و دیگر اینکه در اجرای پروژه‌ها به توان ملی اتکا کنیم و سعی کنیم صاحب توان ملی باشیم.ما پیشنهادهایی به دولت داده‌ایم. پنج مجتمع بزرگ که در زمینه فناوری تولید کرده‌ایم  رامی‌توانیم به پنج برند ملی و بین‌المللی تبدیل کنیم که این طرح در مرحله اول می‌تواند ۲۰ هزار شغل به طور مستقیم و ۱۰۰ هزار شغل به طور غیرمستقیم برای فارغ‌التحصیلان ایجاد کند. البته دولت باید از آن حمایت کند و اجازه ندهد خریدهای خارجی انجام شود.

فرهنگ سازمانی جهاد دانشگاهی، فرهنگ جهادی است

در ادامه این گفت‌وگو، دکتر سعید پورعلی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی نیز ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت معصومه(س)، سی و ششمین سالگرد تأسیس جهاددانشگاهی و روز خبرنگار، اظهار کرد: بر خود وظیفه می‌دانم در ابتدا ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهداء رسانه، از شهید حسن قریب و اسماعیل عمرانی( عکاس و خبرنگار شهید ایسنا) یادی کرده باشم و روز خبرنگار را پیشاپیش به تمام فعالان عرصه خبر خصوصا خبرنگاران، دبیران و سردبیران و تمامی همکارانم در خبرگزاری‌های ایسنا، ایکنا و سینا پرس تبریک عرض کنم. فکر می‌کنم جهاد دانشگاهی اگر بدون روحیه جهادی و انگیزه‌های انقلابی قصد طی کردن این مسیر دشوار و پر اُفت و خیز را داشت، شاید خیلی وقت پیش مانند نهادهایی که فرهنگ بوروکراسی بر آن‌ها حاکم است، دچار اُفول می‌شد.

وی ادامه داد: ما مفتخریم که فرهنگ سازمانی ما فرهنگ جهادی است و بر اساس همین فرهنگ، نظام شورایی در جهاد دانشگاهی بسیار پررنگ است. حدود ۴۰ شورا در جهاد دانشگاهی برای تصمیم‌گیری‌ها فعال هستند. تقریباً در تمامی تصمیم‌گیری‌ها سعی شده از همه گروه‌های درگیر مسأله استفاده شود و فضای عطوفت و همدلی در این خانواده زیاد است.

دکتر پورعلی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی اسیر منطق سازمان‌های رسمی نشده‌ است گفت: یکی از ویژگی‌های جهاددانشگاهی نظام جذب آن است. نظام جذب ما هیچ وقت بر اساس فراخوان برای استخدام نبوده و سعی می‌کنیم از دانشجویان مستعد، ایده‌پرداز و خلاق استفاده کنیم. همچنین فرآیند جامعه‌پذیری در درون جهاد دانشگاهی به گونه‌ای است که سعی کرده‌ایم بر آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی پایبند باشیم. تأییداتی که بسیاری از مسئولین کشور از خدمات جهاد دانشگاهی و روحیه جهادی آن دارند و مهم‌تر از همه تأییداتی که مقام معظم رهبری نسبت به خدمات این نهاد داشته‌اند، به نظرم تأییدی بر این نکته است که ما مدعی آن هستیم.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی ادامه داد: مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۶ افتخار دادند و در جهاد دانشگاهی حضور پیدا کردند و یکی از عباراتی که به صورت افتخارآمیز در مورد این نهاد انقلابی و اسلامی به کار بردند این بود که «از اول تا حالا که ما جهاد دانشگاهی را شناخته‌ایم، بر اساس دین و تقوا بود، بر اساس دین و تقوا نگهش دارید» و ما تمام تلاشمان این است که پرچمدار فرهنگ، مدیریت و روحیه جهادی باشیم.

دکتر پورعلی اظهار کرد: میانگین سنی مدیران ستاد فرهنگی که متشکل از ۹ مرکز تخصصی است، ۳۷ سال وسابقه خدمت آنها ۱۱ سال است. همچنین ما ۱۳ سال سابقه خدمت برای رسیدن به سمت‌های مدیریتی در حوزه فرهنگی داریم و تمام همت و اهتمام این است که بتوانیم تنوع لازم را برای جذب و مشارکت دانشجویان را در فضای فرهنگی ایجاد کنیم.

دکتر پورعلی همچنین از مراکز و کانون‌های دانشجویی سخن گفت و افزود: خروجی همه این مراکز، نظرسنجی‌ها و مطالعاتی است که پیرامون مسائل فرهنگی و دانشجویی و فرهنگ عمومی کشور تهیه می‌شود و در اختیار مراجع تصمیم‌ساز و سیاست‌ساز قرار می‌گیرد. ما موظفیم در مسئله‌شناسی برای سیاست‌گذاری فرهنگی کشور وظایف خودمان را انجام دهیم که شورای عالی انقلاب فرهنگی، ستاد عالی ساماندهی امور جوانان، شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه و شعبه‌های فرهنگی دانشگاه‌ها می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی اظهار کرد: وضعیت فرهنگی دانشگاه‌ها خیلی متفاوت از وضعیت فرهنگی جامعه نیست. معتقدم یکی از سالم‌ترین محیط‌ها، محیط‌های دانشگاهی و دانشجویی است و تلاش‌مان این است که این سلامت را حفظ کنیم . فضای کشور فضایی است که باید برای بروز خلاقیت‌های فرهنگی، گفت‌وگو و نقادی در عرصه فرهنگ عمومی برای ایجاد اتحاد بین دولت و مردم، رفع نیازهای فرهنگی برای تعامل در دنیای متکثر و متنوع برای هدایت درست مدیریت تفاوت،‌ مستعد و مناسب باشد. همچنین دانش این موضوع در حوزه سیاست‌گذاری فرهنگی نیاز به تقویت دارد.

دکتر پورعلی گفت: در حوزه فرهنگ، پروژه‌های متعددی در سازمان‌های تخصصی در حال اجرا است. یکی از مهمترین پروژه‌های سازمان دانشجویان “مسابقات ملی مناظره دانشجویان” است. این مسابقه تمرین گفت‌وگو، نقد و افزایش ظرفیت انتقادپذیری را در دستور کار دارد. امسال ۴۵۶ گروه دانشجویی در مسابقات سه گانه استانی، منطقه‌ای و ملی به رقابت می‌پردازند که شیوه کار همین مناظره است .که البته قبل از مناظره آموزش‌هایی برای شیوه تفکر انتقادی، شیوه ساختن دستگاه استدلال مناسب و… داده می شود و سپس گزاره‌هایی را درباره مسائل مهم کشور در معرض نقد و ارزیابی گروه‌ها قرار می‌دهیم.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی ادامه داد: در درون جهاد دانشگاهی این مسابقات مناظره را بخشی از فرایند کمک به تقویت کرسی‌های نظریه‌پردازی می‌دانیم. در مورد بحث‌های دانشجویی نقد و مناظره ،معتقدیم که این مسابقات با استقبال بسیار خوبی در جامعه دانشجویی روبرو شده است و مهم‌تر اینکه دانشجویان در طول فرایند طولانی مدت هفت ماهه می‌توانند با یکدیگر به رقابت بپردازند و آموزش‌های لازم را به دست آورند. این بخشی از ظرفیت های دانشجویی در تحصیلات تکمیلی برای پرداختن به مسائل نظریه‌پردازی را فراهم می‌کند.

جهاد دانشگاهی باشگاه سیاسی نیست

معاون فرهنگی جهاد ادامه داد: مأموریت کرسی‌های نظریه‌پردازی پرداختن به این کرسی‌ها در درون جهاد براساس یک تقسیم کار دستگاهی بر عهده پژوهشگاه علوم انسانی و اجتماعی جهاد است که آن‌ها تلاش کردند تا ظرفیت کرسی‌ها را تقویت کنند. یکی دیگر از پروژه‌های مهم ما در سازمان دانشجویی شبکه‌سازی در بین گروه‌های دانشجویی علاقه‌مند به کارهای مدنی و اجتماعی است. ویژگی این گروه‌ها این است که دانشجویان ایده‌پرداز در این گروه‌ها متمرکزند.همچنین در حوزه های سیاسی هم بیشتر به دنبال این هستیم که روایت علمی، تحلیل و گفت‌وگو از سیاست شکل دهیم نه روایت جناحی. جهاد دانشگاهی باشگاه سیاسی نیست. بر همین اساس هم سعی کردیم بتوانیم با آموزه‌های مناسب و پرهیز از جانبداری بحث توسعه سیاسی را پیش بریم.

دکتر پورعلی در پایان صحبت هایش اضافه کرد: یکی از مشکلات ما در کشور توسعه سیاسی است که بخش عمده آن متوجه جامعه نخبگی می باشد و این جامعه نخبگی کشور باید همت کند که فضای رقابت و مشارکت با حفظ اصول رقابت و مشارکت ایجاد شودد. تا به سمت هیجان‌های سیاسی حرکت نکنیم و یک عقلانیت در فضای سیاسی کشور حاکم شود.