سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس آموزشکده فنی‌وحرفه‌ای شماره یک همدان(شهید مفتح) گفت: ۵۰ درصد دانشجویان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای همدان غیربومی هستند.

فنی و حرفه ای هنرستان

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، شهاب کاظمی چهارشنبه ۱۳ مردادماه در جمع خبرنگاران، از برگزاری هشتمین همایش ارتباط صنعت و دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در ۲۰ مردادماه جاری در استان خبر داد  و اظهار کرد: این همایش با محوریت تعامل نظام‌مند صنعت، دولت و دانشگاه در توسعه اقتصاد محلی و ملی، نقش دانشگاه نسل سوم در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، کارآموزی هدفمند، کسب و کار دانشجویی و ارتقاء فرهنگ کارآفرینی، نقش پارک‌های علم و فناوری در پویایی اقتصاد استان و تجاری‌سازی تحقیقات دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.

وی هدف از برگزاری این همایش را ارتباط کارآفرینان و دانشجویان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای با صنایع استان و استفاده از ظرفیت‌های یکدیگر عنوان کرد و ادامه داد: محصولاتی که توسط دانشجویان این دانشکده‌ها تولید شده، در این همایش به نمایش گذاشته و از کارآموز پذیران برتر تقدیر می‌شود.

کاظمی ثبت سفارش و بازاریابی محصولات برای شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر اهداف برگزاری این همایش دانست و افزود: توسعه در کشور تنها محدود به خودروسازی، صنعت و هواپیماسازی نیست بلکه توسعه را در تربیت و مهارت‌پروری انسان‌ها باید جست‌وجو کرد.

بیش از ۷۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای وارد بازار کار می‌شوند

وی با بیان اینکه به طور متوسط سالانه ۴ هزار فارغ‌التحصیل از دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای فارغ‌التحصیل می‌شوند، تصریح کرد: بر اساس آمار ارسالی از صنایع و کارخانجات، ۷۰ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای وارد بازار کار می‌شوند.

کاظمی با تاکید بر اینکه دروس تدریس شده در این مراکز اغلب مهارتی و حرفه‌ای هستند، عنوان کرد: در سطح ۶ آموزشکده استان تمامی رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای و فنی و مهندسی را پوشش می‌دهیم.

وی با بیان اینکه مدرگ‌گرایی در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای به هیچ وجه ملاک عمل قرار نمی‌گیرد، افزود: برای موفقیت بیشتر در این دانشگاه‌ها باید بُعد آموزشی و ارتباط با صنعت مورد توجه جدی قرار گیرد.

رئیس آموزشکده فنی‌وحرفه‌ای شهید مفتح همدان با بیان اینکه در آموزشکده پسرانه استان در حال حاضر ۲۵۰۰ دانشجو در حال تحصیل هستند، اظهار کرد: این دانشجویان در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته تحصیل می‌کنند.

وی ادامه داد: این آموزشکده‌ها با ‌دارابودن بیش از ۳۰ آزمایشگاه و کارگاه و ۳۰ استاد برجسته اداره می‌شوند.

۵ هزار دانشجو در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای همدان در حال تحصیل هستند

کاظمی با بیان اینکه در حال حاضر ۵ هزار دانشجو در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای همدان در حال تحصیل هستند، گفت: ۳۵ درصد از دانشجویان این مراکز را دختران و ۶۵ درصد را پسران تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: این دانشجویان در قالب ۳۰ رشته دانشگاهی در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در حال تحصیل هستند.

وی کامپیوتر، برق، صنایع چوب، مکانیک خودرو، ریخته‌گری و معماری از جمله رشته‌های پرمخاطب این دانشکده‌ها عنوان کرد و یادآور شد: رشته مکانیک خودرو از جمله رشته‌های پر مخاطب این دانشکده‌ها است که معمولا تمامی فارغ‌التحصیلان آن به‌کار گرفته می‌شوند.

کاظمی در بخش دیگری از سخنانشش میزان اعتبارات تجهیزات دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در سال‌جاری را ۲۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در سال‌جاری ۵۰۰ میلیون تومان اعتار تعمیر و تجهیز به دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای همدان اختصاص یافته است.

رئیس آموزشکده فنی‌وحرفه‌ای پسران همدان با بیان اینکه بخشی از اعتبارات ملی دانشکده‌ها در زمینه تعمیرات و تجهیزات این دانشگاه‌ها مصرف می‌شود، ادامه داد: سالانه ۴۰ درصد از این اعتبارات به تعمیرات و ۶۰ درصد نیز به تجهیزات اختصاص می‌یابد.

وی با بیان اینکه دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در کشور نزدیک به ۱۷۳ آموزشکده فنی‌وحرفه‌ای دارد، تصریح کرد: آموزشکده‌های فنی‌وحرفه‌ای قبل از سال ۹۰ تحت پوشش آموزش و پرورش بوده که اکنون طبق مصوبه قانون برنامه پنجم توسعه از وزارت آموزش و پرورش جدا و به وزارت علوم تحقیقات و فناوری ملحق شده است.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از دانشجویان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای استان غیربومی هستند، افزود: در حال حاضردر استان همدان ۶ آموزشکده فنی‌وحرفه‌ای در حال فعالیت است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: گرچه کنکور فنی‌وحرفه‌ای به صورت خاص برگزار می‌شود اما ضرایب پذیرش در کنکور دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای همانند کنکور دانشگاه سراسری است.