سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا گفت: به نظر می‌رسد جهاددانشگاهی با بازنگری در خود و ایجاد تعامل و ارتباط با دانشگاه‌های دیگر و جامعه در حوزه‌های پژوهشی موفق‌تر عمل خواهد کرد.

دکتر منصور غلامی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه جهاددانشگاهی در اوایل شکل‌گیری یکی از بازوهای تغییر و تحول و انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها تلقی می‌شد، افزود: در اوایل انقلاب جهاددانشگاهی بیشتر در ساماندهی فعالیت‌های دانشگاه‌ها موثر بود چرا که در آن دوران نیروی علمی و دانشجویان دانشگاه‌ها تضعیف شدند بنابراین جهاددانشگاهی دانشگاه‌ها را برای فعالیت دوباره آماده‌سازی کرد.

وی با اشاره به اینکه در اوایل انقلاب فعالیت‌های اکثر دانشگاه‌ها به فعالیت‌های آموزشی محدود شده بود و فقط برخی از اعضای هیات علمی به فعالیت‌های پژوهشی می‌پرداختند، ادامه داد: فعالسازی بخش‌های مختلف تحقیقاتی در دانشگاه‌ها از دیگر اهداف و رویکردهای شکل‌گیری اولیه جهاددانشگاهی بود.

وی تصریح کرد: بسیاری از فعالیت‌های تحقیقاتی انجام گرفته در اوایل دهه ۶۰ با همکاری جهاددانشگاهی و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها بود.

غلامی با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی در اوایل شکل‌گیری ارتباط بین دانشگاه و بیرون دانشگاه را برقرار می‌کرد، خاطرنشان کرد: ایجاد کلینیک‌ها و آزمایشگاه‌های تشخیص طبی از دیگر خدمات جهاددانشگاهی در اوایل شکل‌گیری این ارگان در جامعه بود.

وی به فعالیت‌های جهاددانشگاهی در دوران ۸ سال دفاع مقدس اشاره و اظهار کرد: پشتیبانی و اعزام تیم‌های پزشکی و ایجاد بیمارستان‌های اورژانسی، صحرایی و نزدیک منطقه از جمله خدمات جهاددانشگاهی در دوران جنگ بوده است.

وی تصریح کرد: سبقه فعالیت‌های جهاددانشگاهی در ابتدای تشکیل آن نشان می‌دهد با حرکتی قوی با تنوع کاری زیاد روی کار آمده است.

غلامی عنوان کرد: به تدریج وقتی مدیریت‌های دانشگاهی با قوانین و ساختارهای جدید شکل گرفت جهاددانشگاهی از حوزه مدیریت‌ها به حوزه فعالیت‌های فرهنگی و پژوهشی منتقل شد که این موضوع با توانمندی‌های جهاددانشگاهی در آن منطقه و ظرفیت دانشگاه‌ها ارتباط تنگاتنگی داشت.

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا تصریح کرد: در حال حاضر جهاددانشگاهی در بسیاری از دانشگاه‌ها بیشتر بر فعالیت‌های فرهنگی متمرکز شده اما جهاددانشگاهی مرکز در تهران با استفاده از ظرفیت‌های خوبی که در اختیار دارد، در کنار فعالیت‌های فرهنگی وسیع، فعالیت‌های پژوهشی بسیاری خوبی نیز دارد.

وی تفکیک مدیریت‌های جهاددانشگاهی و دانشگاه‌ها را از عوامل کمرنگ شدن فعالیت‌های پژوهشی جهاد در برخی شهرستان‌ها عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه جهاددانشگاهی تشکیلات سازمان‌یافته‌ای از محققان در تحقیق و آموزش نداشت و دانشگاه‌ها هم به علت درگیر شدن با مسائل آموزشی کمتر به این موضوع می‌پرداختند بنابراین جهاددانشگاهی عملا به عنوان واحدی جانبی در کنار دانشگاه‌ها قرار گرفت.

غلامی ادامه داد: به نظر می‌رسد در شرایط فعلی جهاددانشگاهی با برگزاری دوره‌های آموزشی غیرانتفاعی همزمان با مشارکت در امر آموزش، از درآمدهای کسب شده در این دوره‌ها برای هزینه‌کرد در سایر حوزه‌های کاری استفاده می‌کند.

وی از ورود مناسب جهاددانشگاهی و عملکرد مطلوب آن در حوزه‌های فرهنگی ابراز خرسندی کرد و گفت: گرچه تعاملات جهاددانشگاهی با دانشگاه‌های استان کمرنگ است اما نسبت به شرایط و امکانات موجود عملکرد خوبی در حوزه‌های فرهنگی داشته است.

 غلامی تاکید کرد: انتظار می‌رود جهاددانشگاهی با حضور فعال خود قبل از شروع سال تحصیلی و ایجاد هماهنگی و همکاری بیشتر با مدیریت دانشگاه‌ها درصدد تعامل بیشتر با این اشخاص باشد.

وی با بیان اینکه با انجام پژوهش‌ها بخشی از نیازهای جامعه در اولویت قرار می‌گیرد، اضافه کرد: جهاددانشگاهی می‌تواند با تشخیص و تعریف این نیازها و برقراری ارتباط با دستگاه‌های دیگر، این‌گونه مسائل را برای اساتید و پژوهشگران تعریف کرده و در جهت استفاده از توان علمی آنها با اساتید در تعامل باشد.

وی ادامه داد: جهاددانشگاهی با سبقه خوبی که در امر پژوهش و فرهنگ داشته است، انتطار می‌رود تعامل بیشتری با دانشگاه‌های استان در جهت دستیابی به اهداف خود داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی باید خودش را دوباره در استان پیدا کند و تعامل بیشتری با مدیران دانشگاهی داشته باشد و نقش‌آفرینی و اثرگذاری خود را در فعالیت‌های تعریف شده ادامه دهد، در غیر این‌صورت به صورت جزیره‌ای عمل خواهد شد.

وی ادامه داد: این تعامل باید به گونه‌ای برقرار شود که طرفین نیازهای خود را تعریف کرده و در جهت رفع این نیازها، ارتباطات قوی‌تر شود.

 غلامی در خصوص نقش جهاددانشگاهی در تحقق اقتصاد مقاومتی نیز گفت: اقتصاد مقاومتی به مفهوم تکیه بر توانمندی‌های داخلی کشور است به گونه‌ای که ایجاد اعتماد به نفس و ایستادن بر سر مواضع سیاسی ماحصل تکیه بر توانمندی‌های داخلی است.

وی عنوان کرد: در صورتی‌که ملتی خود نیازهای اولیه و اساسی خود را تامین کنند، نیازی به سایر کشورها نداشته و به راحتی می‌تواند بر سر مواضع سیاسی خود بایستد.

وی تصریح کرد: جهاددانشگاهی در نهادینه کردن فرهنگ اقتصاد مقاومتی و اتکا به نفس در مجموعه نیروی انسانی خود و در سطح جامعه می‌تواند مثمر ثمر باشد.

غلامی تصریح کرد: جهاددانشگاهی با استفاده از ظرفیت‌هایی همچون روحانیت و اساتید دانشگاه که مورد قبول مردم نیز هستند، در راستای نهادینه کردن فرهنگ اقتصاد مقاومتی گام بردارد.

وی ادامه داد: تمرکز جهاددانشگاهی بر ایجاد باور اتکا به بازار داخلی موجب ترغیب مردم به خرید کالاهای تولید داخل شده و در نتیجه تقاضا برای کالاهای داخلی زیاد و رقابت لازم برای تولید کالاهای با کیفیت‌تر در کشور ایجاد می‌شود.

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا انجام تحقیقات میدانی برای یافتن نظرات و پیشنهادهای مردم، تولیدکنندگان و صنایع را از دیگر زمینه‌های فعالیت جهاددانشگاهی در حوزه اقتصاد مقاومتی خواند و افزود: جهاددانشگاهی می‌تواند با ایجاد تعامل با صنایع، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان نظرات و دیدگاه‌های آنها را جمع‌آوری کرده و در اختیار اساتید دانشگاه قرار دهند تا مسائل و مشکلات واقعی بازار شناسایی شده و در جهت رفع آن گام بردارند.

وی با تاکید بر اینکه نامگذاری این ارگان به عنوان جهاددانشگاهی ظرفیت بسیار بالایی برای موفقیت در زمینه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ایجاد کرده است، اظهار کرد: گرچه عنوان جهادانشگاهی ظرفیت بالایی برای آن محسوب می‌شود اما درصورتی‌که در ذیل این نامگداری امکانات، نیروی انسانی، انگیزه، طرح و برنامه وجود نداشته باشد ظرفیتی برای موفقیت به وجود نخواهد آمد بنابراین ظرفیت جهاددانشگاهی برای موفقیت در حوزه‌های مختلف بستگی به عملکرد آن دارد.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد جهاددانشگاهی با بازنگری در خود و ایجاد تعامل و ارتباط با دانشگاه‌های دیگر و جامعه در حوزه‌های پژوهشی موفق‌تر عمل خواهد کرد.

غلامی با بیان اینکه همواره جهاددانشگاهی را از مجموعه دانشگاه تلقی کرده‌ام، افزود: با وجود اینکه در دانشگاه با کمبود فضا مواجه هستیم اما جهاددانشگاهی را در دانشگاه مستقر کرده‌ایم.

وی در پایان گفت: در سال‌های ۶۰ و ۶۲ عضو جهاددانشگاهی و رئیس جهاددانشگاهی اصفهان بودم اما اکنون به علت مشغله‌های متعدد با وجود میل باطنی خود نتوانستم در جهت کمک به جهاددانشگاهی گام بردارم.