سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر موسسه ایده، سطح پایین مهارت در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و کمبود فضای آموزش حرفه‌ای کافی را از جمله مهم‌ترین مشکلات کسب و کارهای مرتبط با هنرهای تجسمی دانست و گفت: تشکل‌های صنفی باید به بحث آموزش کمک کنند.

آرش سلطانعلی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بازار ایسنا افزود: با وجود افزایش محیط‌های کسب و کار و رقابتی‌شدن بازار، کیفیت آموزش دانشگاهی این رشته‌ها بهبود چندانی نیافته است و در حال حاضر علاقه‌مندان به رشته‌های هنرهای تجسمی و ارتباطات چندین سال از وقت خود را در دانشگاه‌ها صرف می‌کنند اما مهارت لازم برای کار حرفه‌ای در این حوزه‌ها را به دست نمی‌آورند. 
 وی ادامه داد: زمانی که این افراد برای ورود به بازار کسب و کار اقدام می‌کنند، بازار روی خوشی به آنها نشان نمی‌دهد؛ حتی اگر از بهترین دانشگاه‌های کشور مدرک کارشناسی‌ارشد خود را گرفته باشند.

مدیر موسسه ایده بیان کرد: این در حالی است که فضای کسب و کار در شرایط فعلی نیاز بسیار زیادی به طراحان و عکاسان و انیماتورها و کارشناسان ارتباطات و تبلیغات دارد چرا که بستر عرضه مهارت آنها افزایش قابل توجهی یافته و بازار در این زمینه به شدت رقابتی شده است.

سلطانعلی افزود: برای مثال در زمینه تبلیغات، تعداد رسانه‌ها و بستر ارائه محصولات تصویری قابل مقایسه با گذشته نیست به گونه‌ای که اکنون حجم انبوهی از روزنامه‌ها و مجلات، شبکه‌های تلویزیونی و اینترنتی، بیلبوردها و دیگر فضاهای محیطی، امکان ارائه انواع تبلیغات را فراهم کرده‌اند.

وی ادامه داد: در این میان رشد فضای وب و پیدایش شبکه‌های مجازی متعدد در سال‌های اخیر فضای تبلیغاتی و ارتباطی جدیدی را در اختیار  بنگاه‌ها قرار داده است تا پیام‌های خود را بهتر منتشر کنند و برای این امر به هنرمندان خلاق و کارشناسان ماهر نیاز دارند اما فضای آموزشی کشور به این نسبت رشد نکرده است.

این فعال حوزه آموزش اضافه کرد: با وجودی که بر تعداد دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته‌های هنری به میزان قابل توجهی افزوده شده اما بازدهی آنها از نظر کیفی به شدت کاسته شده و به عبارت دیگر کمیت این فضاها افزایش ولی کیفیت آنها کاهش یافته است.

مدیر موسسه ایده گفت: در شرایطی که فضای کسب و کار در زمینه هنرهای تجسمی رقابتی‌تر و همچنین نیاز به تبلیغات و ارتباطات تجاری بیشتر شده است، بازار کار به متخصصان ماهر نیاز دارد، اما در حال حاضر با حجم بالایی از فارغ‌التحصیلان بدون مهارت روبه‌روست. 

سلطانعلی بیان کرد: همین مساله ورود موسسات آموزشی آزاد را به بحث آموزش‌های مهارتی به فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و سایر علاقه‌مندان فعال در حوزه هنرهای تجسمی و ارتباطات را ضروری‌تر کرده است و اکنون تعدادی از این موسسات دوره‌هایی را در حوزه‌های تصویرسازی، صفحه‌آرایی، فیلمبرداری، عکاسی، گرافیک،  تیلیغات و بازاریابی برگزار می‌کنند. 

وی ورود چنین مجموعه‌هایی را به بحث آموزش، اتفاق مبارکی دانست و افزود: مشکلی که وجود دارد این است که حجم متقاضیان و ضرورت آموزش از ظرفیت موسسات حرفه‌ای موجود بسیار بیشتر است و آنها نمی‌توانند پاسخگوی خیل عظیم متقاضیان در این حوزه باشند. 

مدیر موسسه ایده ادامه داد: در حال حاضر چند موسسه محدود، دوره‌های آموزشی با کیفیتی را به متقاضیان ارائه می‌کنند و لازمه حل مشکل کمبود فضاهای آموزش حرفه‌ای، ورود تشکل‌های و انجمن‌های صنفی مرتبط با حوزه گرافیک و تبلیغات به این موضوع است.

سلطانعلی مدعی شد: یکی از تشکل‌هایی که می‌تواند کمک شایانی در زمینه آموزش تبلیغات و بازاریابی ارائه دهد، انجمن صنفی تبلیغات است که بر اساس ماموریت و وظیفه‌ای که بر عهده دارد، باید نه آنگونه که تا کنون چندین بار ادعا کرده، بلکه بطور واقعی دست به کار آموزش شود. 

مدیر موسسه ایده بیان کرد: مجموعه‌های فعال در حوزه آموزش هنر و تبلیغات، انتظار حمایت ویژه‌ای از نهادها و تشکل‌های صنفی ندارند چرا که تاکنون به تنهایی مسئولیت بخش زیادی از نیاز آموزشی جامعه در این زمینه را بر دوش کشیده‌اند.