سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – پژوهشگران کشور در کنار تولید مکمل‌های غذایی موفق به تولید قرص اسیدفولیک با قدرت دارویی ۵۰۰ میکروگرم اسیدفولیک و ۱۵۰ میکروگرم ید شدند.

داروسازی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، امیراسماعیل ثقفی نیا از محققان این طرح، تمرکز تحقیقاتی خود را تولید دارو، مواد اولیه دارویی و مکمل‌های تغذیه‌ای دانست و گفت: داروهای سیستم قلب و عروق، آنتی بیوتیک‌های ماکرولیدی، مهار کننده‌های پمپ پروتون، پایین آورنده‌های قند خون، داروهای سیستم تنفسی در دسته‌ تولیدات دارویی ما قرار دارند که شامل  طیف متنوعی از محصولات در قالب قرص، شربت و پودر است.

وی سنتز ماده اولیه دارویی نیتروگلیسیرین و همچنین تولید انبوه قرص پیوسته رهش نیتروگلیسیرین با عنوان «دروکانتین» را از دستاوردهای این تحقیقات نام برد و ادامه داد: نیترودر یا نیتروگلیسرین رقیق شده در لاکتوز، نیتروگلیسرین ۶٫۱ درصد، گرانول آماده پرس، قرص آهسته‌رهش و نیتروگلیسیرین ۵ درصد از مواد اولیه تولیدی این شرکت بشمار می‌رود.

ثقفی نیا با تاکید بر این که این محصولات با بهره گیری از مواد مؤثره خاص تولید می‌شوند، افزود: تولید یدوفولیک به عنوان مکمل تغذیه‌ای از دیگر دستاوردهای این مطالعات است. این محصول  که در قالب قرص اسیدفولیک عرضه می‌شود، با قدرت دارویی ۵۰۰ میکروگرم اسیدفولیک و ۱۵۰ میکروگرم ید، در بسته‌بندی‌های ۳۰ و ۱۰۰ عدی تولید می‌شود.

به گفته این محقق، این محصول ترکیبی از اسیدفولیک و ید است که در دوران پیش از بارداری، حین بارداری و شیردهی، از مهمترین مواد مغذی لازم و ضروری برای رشد سیستم عصبی، بینایی و شنوایی جنین و نوزاد به شمار می‌رود.