سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس جهاددانشگاهی واحد استان قم، از تلاش این واحد به منظور استفاده از ظرفیت‌های گردشگری مذهبی خبر داد و بر لزوم استفاده بهینه از ظرفیت‌های استان قم در این زمینه تاکید کرد.

قم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا منطقه قم، محمد ابراهیم فقیه‌زاده امروز  در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سی و ششمین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی در حالی گرامی داشته می‌شود که آنچه پس از ۳۶ سال از عمر این نهاد پربرکت گذشته، کارنامه درخشانی است که جزو افتخارات جهادگران در این نهاد انقلابی است.

وی افزود: جهاددانشگاهی در کشور با هدف اسلامی کردن دانشگاه‌ها و پس از انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۵۹ شکل گرفت که در دوران دفاع مقدس فعالیت‌های جهاد علاوه بر آموزش در دانشگاه‌ها، در بحث خودکفایی و انجام مطالعات کلیدی در حوزه دفاع مقدس و رفع نیازهای کشور نیز متمرکز شد و برکات بسیاری از سوی این نهاد در عرصه‌های فناوری‌های نوین حاصل شد.

رییس جهاددانشگاهی واحد استان قم بیان کرد: از سال ۸۱ جهاددانشگاهی در استان قم تاسیس شد و فعالیت‌های متعددی در عرصه فرهنگی و آموزشی و فناوری را به منصه ظهور رساند.

فقیه زاده افزود:به طور کلی آنچه جزو سیاست‌های استان قم است و به عنوان یک سرفصل مهم تلقی می‌شود در وهله اول، شامل مسائل فرهنگی در استان است.

وی افزود: در مسائل فرهنگی وجود مضجع شریف حضرت فاطمه معصومه(س) ظرفیت بزرگ و ارزشمندی برای ترویج، تبلیغ و فرهنگ سازی در عرصه ولایت و اهل بیت(ع) است.

وی با بیان اینکه این زیرساخت در تمام کشور به عنوان زیرساخت گردشگری مذهبی باید مورد توجه قرار گیرد، تاکید کرد: همچنین وجود حوزه مقدس علمیه قم و مرجعیت معظم شیعه ظرفیتی عظیم برای استان قم تلقی می‌شود.

رییس جهاددانشگاهی واحد استان قم، ماموریت و وظیفه جهاددانشگاهی در این حوزه را تعریف شده عنوان کرد و افزود: استفاده از این ظرفیتها (گردشگری مذهبی) در داخل و خارج به ویژه برای نسل جوان و دانشگاهیان از مهمترین وظیفه این نهاد به شمار می رود.

فقیه زاده بیان کرد: در عرصه اقتصاد مقاومتی فعالیت‌های فاخری در جهاددانشگاهی انجام شده است که یکی از این عرصه ها، مرتبط با عرصه گردشگری سلامت است که این نهاد انقلابی توانسته رتبه استان را در جذب بیماران را با وجود امکانات استان، ارتقا دهد.

وی با تاکید براینکه در این زمینه یک خلا جدی وجود دارد، گفت: متاسفانه تاکنون از این ظرفیت ها به خوبی استفاده نشده و ظرفیت استحصال مناسب در این زمینه در کشور فراهم نشده که یکی از راهکارها در این حوزه استفاده از این ظرفیت‌هاست.

فقیه زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های این نهاد در عرصه زیست محیطی، گفت: استفاده از ظرفیت‌های عظیم جوان کشور در حفظ محیط زیست به ویژه کویرزدایی مورد توجه جهادگران قم قرار گرفته است.

وی افزود: وجود مشکلات گرمایش زمین، کاهش رطوبت در استان و کم شدن نزولات آسمانی با پدیده کویری شدن سریع و فراگیری روبرو هستیم که خطری جدی برای کشور محسوب می شود و باید با اقدامی فراگیر و اطلاع بخشی موثر به مردم راهکارهای مقابله جدی به روش علمی و اجرایی آگاه سازی شود.

وی با اشاره به حرکت دریاچه نمک و حوض سلطان به دلیل عدم بهره برداری از پساب‌ها، گفت: جریان کویرزایی به سرعت در حال افزایش است ولی در زمینه تکثیر گیاهان مقاوم به شوری و کم آبی این مرکز تلاش‌های موفقیت آمیزی داشته است که در حقیقت تلاشی برای برون رفت از این بحران ملی است.

رییس جهاددانشگاهی واحد استان قم،گفت: قطعا حل این مشکل نیازمند عزم ملی است که خوشبختانه این عزم در استان در میان مدیران وجود دارد.