سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اختصاص ۶۰ میلیارد تومان به پارک‌های علم و فناوری در جهت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی وزارت علوم از سال ۹۲ تاکنون خبر داد و گفت: حاصل این سرمایه‌گذاری افزایش صادرات محصولات دانش‌بنیان از ۵ میلیون دلار به ۱۲۰ میلیون دلار است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا، دکتر محمد فرهادی در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری خراسان در جمع خبرنگاران با بیان این که شرکت‌های دانش‌بنیان به مدت ۱۰ سال از پرداخت مالیات معاف شده‌اند، اظهار کرد: از سال ۹۲ تاکنون ۶۰ میلیارد تومان به پارک‌های علم و فناوری در جهت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی وزارت علوم اختصاص داده شد که حاصل این سرمایه‌گذاری افزایش صادرات محصولات دانش‌بنیان از ۵ میلیون دلار به ۱۲۰ میلیون دلار است.

وی افزود: در حال حاضر ۲۰ صندوق توسعه پژوهش و فناوری به پژوهش و فناوری کشور کمک می‌کنند که تعداد این صندوق‌ها قبلاً ۱۸ عدد بوده است. همچنین یکی از اقدامات وزارت علوم فراهم آوردن ارتباط بین شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های سرمایه‌گذار است. در سال گذشته در جشنواره کارآفرینی شیخ بهایی، ۱۸ سرمایه‌گذار حضور پیدا کردند و با شرکت‌های دانش‌بنیان وارد مذاکره شدند.

دکتر فرهادی با بیان اینکه گردش مالی سال گذشته در پارک‌های علم و فناوری بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد تومان بوده است، گفت: اعتبار مصوب پارک‌ها در سال ۹۴، ۱۳۰ میلیارد تومان بوده که البته کل مبلغ به طور کامل تخصیص پیدا نکرده است.

وی در ادامه با اشاره به بازدید خود از پارک علم و فناوری خراسان اظهار کرد: در پارک علم و فناوری خراسان، شاهد حضور شرکت‌های دانش‌بنیان پیشرفته و خوب و دانشی هستیم. پارک‌های علم و فناوری حلقه نهایی انتقال دانش هستند و توسعه این پارک‌ها از برنامه‌های وزارت علوم است.

وزیر علوم با تاکید بر اینکه زیرساخت‌های داخل پارک‌های علم و فناوری باید بیش از پیش تقویت شود، خاطرنشان کرد: تسهیلاتی که باید به شرکت‌ها اختصاص داده شود، دائماً دنبال می‌شود و تاکنون نیز مصوبات خوبی اختصاص داده شده است. در سال جاری بخش عمده اعتبارات مربوط به پژوهش و فناوری در حوزه زیرساخت‌ها بوده است و امیدواریم به زودی این اعتبارات با تصویب جدول شماره ۱۴ و سایر اقدامات در اختیار دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌ها قرار بگیرد.

این خبر ادامه دارد