سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – همایش ملی مدرسه تابستانه مهندسی پزشکی و فناوری‌های نوین در دانشگاه علوم پزشکی شیراز آغاز به‌کار کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا منطقه فارس، دکتر علی‌رضا مهدی‌زاده رئیس مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دوشنبه ۱۱ مرداد در مراسم آغاز این همایش گفت: مهندسی پزشکی یکی از جدیدترین رشته‌های دنیای تکنولوژی در جهان محسوب می‌شود که با هدف یاری پزشکان در تشخیص و درمان مد نظر قرار گرفته است.

وی هدف از تاسیس مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز را  تقویت فعالیت‌های پژوهشی منجر به تولید، ایجاد بستر مناسب برای تبدیل علم به فناوری و تولید ثروت با استفاده از قابلیت‌های بومی استان فارس و ارتقای دانش فنی، طراحی و تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی، عنوان و اضافه کرد: مهندسی پزشکی و فناوری‌های نوین، علوم مختلفی مانند مهندسی برق و الکترونیک، بیومکانیک، بیومواد، بالینی، توانبخشی، پزشکی، نانوتکنولوژی، رباتیک و هوش مصنوعی را به کمک علوم پزشکی آورده و به عنوان یک علم جدید و بین رشته‌ای، توانمندی‌های بسیاری را در زمینه امور پژوهشی و صنعتی، ایجاد کرده است.

به گفته مهدی‌زاده، تجهیزات و ابزار دقیق پزشکی، الکترونیک و رباتیک پزشکی، پردازش تصاویر و سیگنال، فیزیک پزشکی و پرتو پزشکی، علوم اعصاب و توانبخشی، هوش مصنوعی، بیوانفورماتیک، بیومکانیک و بیومکاترونیک، محورهای این همایش را تشکیل می‌دهند.

او همچنین گفت: مهندسی پزشکی با رویکرد طراحی یا بهبود تجهیزات با معرفی کاربردی پروژه عملی، شناخت و کاربردهای پردازش تصویر در صنعت و پزشکی و معرفی و ارایه پروژه کاربردی، علوم اعصاب و کاربردهای آن در علوم نوین، شناخت و کاربردهای پردازش سیگنال‌های پزشکی در تشخیص و درمان و مخابرات، اصول علمی انواع لیزر، اپراتوری و نحوه کالیبراسیون دستگاه‌های لیزر پزشکی و صنعتی، رباتیک پزشکی همراه با رونمایی از پروژه‌های بازوی رباتیکی، از عناوین این نشست چهار روزه است.

رئیس مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه، با بیان اینکه در این مدرسه تابستانه، استادان و متخصصان فعال حوزه مهندسی پزشکی و علوم نوین بین رشته‌ای، حضور دارند، گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی کاربردی و مبتنی بر پروژه‌های به روز بین رشته‌ای و به صورت عملی، بازدید ویژه از مراکز صنعتی و مراکز درمانی، نمایشگاه ایده‌ها و ابتکارات، از بخش‌های مختلف این همایش است.

به گفته مهدی‌زاده، اتوماسیون صنعتی پزشکی، پردازش تصاویر پزشکی و صنعتی و سیگنال‌های پزشکی در نرم افزار “متلب”، آموزش سرویس و تعمیر تجهیزات پزشکی، آموزش تعمیرات یونیت و تجهیزات دندانپزشکی، سرویس و تعمیر دستگاه ونتیلاتور، دوره‌های جامع اصول عملکرد، اپراتوری و نحوه کالیبراسیون تجهیزات پزشکی، آموزش ساخت “کوادکوپتر”، کنترل کیفی تجهیزات پرتوشناسی تشخیصی و مداخله‌ای، طراحی وبسایت پزشکی، آموزش مقدماتی کد محاسباتی “مونت کارلو”، الکترونیک دیجیتال و آنالوگ و آموزش مقدماتی نرم افزار، عناوین کارگاه‌های پیش‌بینی شده در این همایش خواهد بود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، همایش ملی مدرسه تابستانه مهندسی پزشکی و فناوری‌های نوین، یک برنامه ۴ روزه است که حدود ۱۰۰ دانشجوی علاقه‌مند از رشته‌های مختلف و مرتبط، برگزار می‌شود.

براساس اعلام مجریان این برنامه، کارگاه‌های آموزشی این مدرسه تا پایان شهریورماه ادامه خواهد داشت.