سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – فضاپیمای جونوی ناسا تقریبا یک ماه پس از موفقیتش در ورود به مدار بزرگترین سیاره منظومه شمسی، اکنون به نقطه عطفی در ماموریتش رسیده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا و به نقل از زی نیوز، جونو در ساعت ۱۲:۴۱ بعدازظهر به وقت محلی روز ۳۱ ژوئیه به دورترین نقطه در مدار مشتری ‌رسید. اولین بار این نقطه را “apojoye”  نام گذاشتند که پنج میلیون مایل (۸٫۱ میلیون کیلومتر) از این سیاره غول‌آسا فاصله دارد.

هنگامی که جونو به آن نقطه برسد نیروی گرانش سیاره فضایپما را هل می‌دهد و به همین علت فضاپیما به سمت مشتری سقوط می‌کند.

در حال حاضر این فضاپیما در حال اجرای اولین بخش از فعالیت‌های گذر از دو مدار طولانی برای آغاز ماموریت علمی‌اش است. گذر از هر مدار حدودا دو ماه به طول می‌انجامد که گروه دانشمندان بی‌صبرانه منتظر فرا رسیدن موعد آن هستند، اما این مدت زمان برای این گروه که سال‌های مدید زحمات زیادی را برای حرکت به سمت مشتری کشیده‌اند، چیزی نیست.

اسکات بولتون، مدیر پژوهشی جونو در موسسه تحقیقاتی جنوب غربی واقع در سن آنتونیو، می‌گوید: پنج سال است که تمام تمرکزمان را برای رسیدن به مشتری قرار دادیم. حال آنجا هستیم و تمام توجهمان را عطف آغاز پروازهایی بر فراز مشتری قرار دادیم تا به علومی که همیشه دنبالش بوده‌ایم، دست پیدا کنیم.