سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه پیام نور عصر امروز (۱۱ مرداد) به امضای روسای دو مرکز رسید.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه پیام نور، بعد از ظهر امروز به امضای ابوذر «ابراهیمی‌ترکمان» و «علی‌اصغر رستمی‌ابوسعیدی» رسید.

«ابراهیمی‌ترکمان» در سخنان خود، از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان مرکز دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی یاد کرد و گفت: این سازمان با در اختیار داشتن بیش‌ از ۸۰ نمایندگی فرهنگی در ۶۳ کشورِ جهان، در قالب فعالیت‏‌های متنوع مخاطبان خود را با گوشه‌هایی از تمدن کهن هفت هزار ساله این مرز و بوم و دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی ایران آشنا می‌کند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تاکید بر شناساندن توانمندی‌های علمی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به مردم جهان گفت: سازمان فرهنگ با بهره‌گیری از دانش سازمانی و توان فرهیختگان و کارشناسان، درصدد آن است تا تصویری روشن از فرهنگ ایرانی ـ اسلامی در خارج از کشور معرفی کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن برشمردن برخی فعالیت‌های سازمان فرهنگ چون توسعه همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی، گفت‌وگوی ادیان، موافقت‌نامه‌های فرهنگی، تأکید کرد: روند اجرایی برنامه‌های این سازمان با خارج از کشور از طریق امضا و انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری انجام می‌شود.

وی ادامه داد: تعامل با وزارت علوم از برنامه‌های این سازمان است که نسبت بدان مبادرت می‌ورزد؛ از این رو رایزنان فرهنگی کشورمان به عنوان نماینده رایزن علمی نیز به اجرای طرح‌های علمی و پژوهشی می‌پردازند.

ابراهیمی‌ترکمان در ادامه سخنان خود، گفت: نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان توانسته‌اند با توجه به ظرفیت‌های موجود در دانشگاه‌های سراسر کشور، به تبادل هیئت‌های علمی ـ دانشگاهی، پشتیبانی از محققین و دانشجویان با هدف تکمیل پایان‌نامه‌های تحصیلی در حوزه‌های اسلام‌شناسی، ایران‌شناسی و زبان فارسی بپردازند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر هم‌افزایی فرهنگی گفت: بومی‌سازی در حوزه آموزش عالی جهت جذب دانشجو در خارج از کشور بسیار ضروری است که لازم است این مهم از سوی دانشگاه‌های سراسر کشور چون دانشگاه پیام نور در دستور کار قرار گیرد.

وی همچنین، مطرح کرد: دانشگاه پیام نور برای تعامل با سایر دانشگاه‌های خارج از کشور می‌تواند از دانش و توان علمی رایزنان فرهنگی ایران بهره گیرد؛ رایزنان فرهنگی ظرفیتی سازنده برای ارتقای همکاری و هم‌افزایی در زمینه‌های علمی ‌و دانشگاهی ایران با دیگر کشورها به شمار می‌روند.

ابراهیمی‌ترکمان بر ضرورت یکپارچه‌سازی فعالیت‌های فرهنگی در خارج از کشور تاکید کرد و گفت: ما از داشته‌ها و توانایی‌های فرهنگی برخورداریم که از آن غافلیم، لذا با عرضه آن در سطح جهان می‌توانیم مثمرثمر واقع شویم که در این میان از چشمگیر بودن قدمت زبان فارسی در کشورمان یاد کنیم.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پایان یادآور شد: در تلاش آنیم تا با امضای این تفاهم‌نامه، زمینه‌های بهره‌مندی از موارد توافق از سوی دو مرکز اجرا و همکاری‌های لازم صورت گیرد.

علی‌اصغر رستمی‌ابوسعیدی، طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از تحقق امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه پیام نور و این سازمان، به تشریح عملکرد این دانشگاه پرداخت.

رئیس دانشگاه پیام نور در سخنان خود به ضرورت توسعه زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور اشاره و بر ارائه خدمات شایسته‌ و افزون‌تر این دانشگاه در خارج از کشور تاکید کرد.