باقر لاریجانی سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون وزیر بهداشت ارتقای اخلاقی محیط های آموزشی، پژوهشی و درمانی نظام سلامت را از اولویت های شورای عالی اخلاق پزشکی برشمرد و گفت: تیمی در دبیرخانه تشکیل شده و این موضوع را پیگیری می کند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر باقر لاریجانی در جلسه شورای عالی اخلاق پزشکی با اعلام این خبر افزود: بحث اخلاق پزشکی از مباحث زیربنایی نظام سلامت است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و در تمام حوزه های وزارت بهداشت برای آن برنامه ریزی شود.

وی افزود: بر همین مبنا شورای عالی اخلاق پزشکی با اعضای جدید در دوره فعلی تشکیل شد و این جلسه سوم شورایعالی اخلاق در این دوره است.

لاریجانی به فعالیت دبیرخانه شورای عالی اخلاق پزشکی اشاره کرد و افزود: سعی بر این است در فواصل زمانی کوتاه جلسات این دبیرخانه تشکیل شود و همکاران طی جلسات متعددی درخصوص مباحث مختلف بحث و تبادل نظر می کنند و اسناد را برای ورود به شورای عالی اخلاق پزشکی آماده می کنند.

نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی گفت: بحث اخلاق پزشکی تنها به مجموعه وزارت بهداشت محدود نمی شود و باید به تمام ارکان نظم سلامت تسری یابد. بر همین مبنا طی بخشنامه ای دستورالعمل تشکیل شورای اخلاق پزشکی دانشگاهها ابلاغ شد و در حال حاضر شاهد هستیم که دانشگاهها شورای اخلاق را تشکیل داده اند و حرکت هایی در این حوزه ایجاد شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: البته چالش هایی هم در حوزه اخلاق پزشکی در سطح وزارت بهداشت و دانشگاهها وجود دارد که امیدواریم با برنامه ریزی مناسب و راهبردهایی که در شورای عالی اخلاق پزشکی تدوین می شود بتوانیم بر آن فائق آییم.

لاریجانی به نقش شورای عالی اخلاق پزشکی در سیاستگذاری تحولات حوزه اخلاق در سطح ملی اشاره کرد و گفت: در این جلسه دستورات متعددی مطرح می شود و  هدف این است که از نظرات اعضای جلسه جهت تکمیل مباحث بهره برداری شود.

وی با اشاره به برگزاری چهارمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی و اخلاق  پرستاری اظهار داشت: استقبال بی نظیر همکاران نظام سلامت از این کنگره نشان دهنده اهمیت بحث اخلاق در نزد دست اندرکاران سلامت کشور است و باید برنامه ریزی مناسبی برای استفاده از این پتانسیل ها در کشور داشته باشیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بحث بعدی جلسه را گزارش روند تدوین برنامه راهبردی اخلاق پزشکی کشور معرفی کرد و اظهار داشت: برای جمع بندی این برنامه جلسات متعددی برگزار شده و تلاش های زیادی در دبیرخانه صورت گرفته است.

وی ارتقای اخلاقی محیط های آموزشی، پژوهشی و درمانی نظام سلامت را از دیگر مباحث اولویت دار شورای عالی اخلاق پزشکی برشمرد و گفت: تیمی در دبیرخانه تشکیل شده و در این خصوص اقداماتی در دست پیگیری است.

لاریجانی اظهار داشت: امیدواریم پروژه این برنامه در جلسه آتی شورای عالی اخلاق پزشکی مطرح شود. طبق نظراتی که ارائه شده بنا بر این است که این برنامه علاوه بر در نظر گرفتن مباحث مرتبط با سلامت به مباحث فرهنگی و جامعه شناختی نیز بپردازد و لازم است در این خصوص از نظرات متخصصین امر بهره برداری شود.

وی تدوین پیش‌نویس راهنمای پزشکان برای مدیریت تعارض منافع در ارائه خدمات سلامت، آموزش، پژوهش را از دیگر اقدامات صورت گرفته در حوزه اخلاق پزشکی برشمرد و گفت: این کار طی یک پروژه طی حدود دو سال پیگیری شده که ماحصل آن گزارش مفصلی است و اهم مباحث نیز به طور خلاصه در قالب ۱۰ اصل کلیدی تهیه شده است.

نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی با تاکید بر اینکه در صورت اجرای راهنمای پزشکان برای مدیریت تعارض منافع در ارائه خدمات سلامت، آموزش، پژوهش تحول چشمگیری در عالم پزشکی رخ می دهد، ابراز امیدواری کرد با بهره برداری از مباحث این جلسه به یک جمع بندی صحیح در خصوص این سند دست یابیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: ۱۰ فرمان به عنوان پیام های اصلی راهنمای پزشکان برای مدیریت تعارض منافع در ارائه خدمات سلامت، آموزش، پژوهش استخراج و برنامه ریزی شده و درنظر است از انجمن های علمی، شرکتهای دارویی، دانشگاهها، نظام پزشکی و سایر نهادهای ذیربط نظرخواهی عام کنیم تا سند نهایی شود.

لاریجانی ابراز امیدواری کرد تا با بهره مندی از نظرات اعضای شورای عالی اخلاق پزشکی زمینه های ارتقا و غنای اسناد مطرح شده در جلسه فراهم آید و گامی چشمگیر در راستای اعتلای اخلاق پزشکی کشور برداشته شود.