سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، این منطقه را مجموعه‌ای برای اصلاح روند ارتباط صنعت و دانشگاه عنوان کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا منطقه آذربایجان‌ شرقی، علی جهانگیری  در نشست هم اندیشی در مورد نحوه سهام داری انجمن‌های صنایع همگن در منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، با اشاره به آیین‌نامه تشکیل مناطق ویژه علم وفناوری اظهار کرد: بر اساس این آیین‌نامه این منطقه باید منافع عمومی را مد نظر قرار داده و با هدایت دانشگاه‌ها، مراکز رشد، صنعتگران و فناوران اداره شود.

وی با اشاره به تاریخچه تشکیل مناطق ویژه علم و فناوری اظهار کرد: این مناطق در اواخر دولت اصلاحات تحت عنوان کریدور های فناوری تصویب شد و  در دولت بعدی آیین نامه‌ها تغییر یافت و نام کریدور را به مناطق ویژه علم وفناوری تغییر دادند.

وی ادامه داد: طی سفر دولت گذشته منطقه ویژه علم وفناوری در تبریز نیز مصوب شد اما عملا کاری انجام نشد و در نتیجه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، پیگیر موضوع شدیم و در نهایت توانستیم در اواخر سال ۹۳ در شورای عتف برای پنج استان، اصفهان، تبریز، یزد، مشهد، بوشهر این مناطق را تصویب کنیم.

جهانگیری، خاطرنشان کرد: فناوران صاحبان اصلی مناطق ویژه علم وفناوری هستند و ما نمی‌خواهیم این منطقه به صورت شرکتی در دست صنایع و دانشگاه‌های خاص قرار گیرد از این رو انجمن‌های مختلف را دعوت کرده‌ایم تا سهام این مجموعه به صورت نگاه عمومی نه به شکل یک بنگاه شکل بگیرد.

وی ادامه داد: اگر شرکت‌ها سهام دار اصلی این منطقه باشند در این صورت بدون شک فعالیت‌های این منطقه تنها در حوزه‌های خاص محدود خواهد شد اما اگر تمامی انجمن‌ها و گروه‌های صنعتی و فناوری استان در این منطقه سهیم باشند تمام نیازهای استان در آن گنجانده خواهد شد.

نماینده تام الاختیار استاندار آذربایجان‌شرقی در حوزه علم و فناوری، یادآور شد: بخشی از سهام این مجموعه دولتی خواهد بود و بخش دیگر غیردولتی است که اگر بخش غیردولتی از مجموعه‌ها و صنف‌های مختلف باشند بدون شک منفعت جمعی جای منفعت شخصی را خواهد گرفت.

جهانگیری، با تاکید بر ضرورت افزایش سهم محصولات دانش بنیان در تولید ناخالص استان گفت: باید فضای کسب و کار در استان برای فعالیت فناوران مهیا و شهر تبریز به عنوان شهر خلاق فناوری بتواند محلی برای اشتغال فارغ التحصیلات دانشگاهی باشد.

وی تاکید کرد: وقتی بحث منطقه ویژه علم وفناوری مطرح می‌شود منظور ما از منطقه قرار گرفتن در یک حصار نیست بلکه ما به دنبال نهادینه شدن نظام فکری و برنامه ریزی مبتنی بر فناوری هستیم.

جهانگیری منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی را مجموعه‌ای برای اصلاح روند ارتباط صنعت و دانشگاه دانست و افزود: متاسفانه امروز با وجود ۲۲۰ هزار نفر دانشجو و بیش از ۴۰۰۰ نفر عضو هیات علمی شاهد هستیم که در صنایع ما کمبود متخصص وجود دارد به طوری که در رشته نساجی در استان ما تنها یک نفر عضو هیات علمی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر صنعت به سمت دانشگاه و دانشگاه به سمت صنعت سوق داده شود بدون شک بخشی از مشکلات استان قابل رفع شدن است .