سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس جهاددانشگاهی در سی‌وششمین سالروز تاسیس جهاددانشگاهی به ارائه آخرین اقدامات، برنامه‌ها و دستاوردهای جهاد در حوزه پژوهش و فناوری، آموزش، فرهنگی و تجاری‌سازی فناوری‌ها پرداخت.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا، دکتر سید حمیدرضا طیبی در نشست خبری که به مناسبت سی‌وششمین سالروز تاسیس جهاددانشگاهی برگزار شد، به بیان گزارشی از دستاوردها و عملکرد این نهاد از ابتدای تاسیس خود پرداخت و اظهار کرد: در گزارش مدیریتی جهاد دانشگاهی سه برنامه در دستور کار قرار گرفت که اولین برنامه تهیه برنامه پنجم توسعه جهاد دانشگاهی است که براساس این برنامه همه واحدهای جهاد دانشگاهی بر مبنای تامین نیازهای ملی و یا مزیت‌های بومی استان‌ها در هر چهار حوزه فعالیت‌های جهاد دانشگاهی و همچنین در حوزه معاونت پشتیبانی فعالیت‌های شاخصی را انجام می‌دهند.

وی در ادامه تصریح کرد: عرضه محوری بودن این برنامه به این معناست که جهاد دانشگاهی نیازها را شناسایی و برای تامین آنها برنامه‌ریزی کند و در روش تامین منابع مالی این برنامه‌ها نیز عقد قراردادهای کارفرمایی، استفاده از منابع معاونت علمی، ایجاد حساب مشترک در حوزه معاونت پژوهشی، استفاده از منابع وزارت صنعت، معدن و تجارت، استفاده از منابع استانی و در نهایت استفاده از منابع بودجه‌ای جهاد دانشگاهی می‌توان برنامه اول را اجرایی کرد.

تشکیل پنج مجتمع و ایجاد پنج برند ملی بر مبنای فناوری‌هایی تولید شده جهاددانشگاهی

دکتر طیبی، تدوین سند نقش جهاد در اجرای نقشه جامع علمی کشور را برنامه دوم مدیریتی این نهاد عنوان کرد و گفت: هدف از تدوین سند واگذاری ماموریت‌های مشخص به جهاد دانشگاهی در راستای تحقق اهداف نقشه جامع علمی است. به عبارت دیگر ما در این سند به دنبال ماموریت‌های تقاضامحور از طریق دولت و نظام هستیم که این سند شامل هفت ماموریت است و برای اجرای هر ماموریت باید دو سازمان مستقل تشکیل شود تا اجرای این ماموریت‌ها با موفقیت پیش برود و البته برای اجرایی شدن هفت ماموریت باید نقشه‌ای که تهیه شده است را به تدریج به شورای راهبردی نقشه جامع علمی ارائه کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی، تشکیل پنج مجتمع و ایجاد پنج برند ملی بر مبنای فناوری‌هایی که تاکنون در جهاد دانشگاهی به صورت موفق تولید و تجاری شده‌اند و فناوری‌هایی که در راستای همین فعالیت‌ها قابلیت تولید هستند، اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در همین راستا فناوری‌هایی تولید شده است که در فضاهای محدود بخشی از نیازهای کشور را تامین می‌کند. این فناوری‌ها می‌توانند حتی به تدریج به بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی نیز صادر شوند.

وی یادآور شد: “الکترونیک، الکترونیک قدرت، الکترونیک مکانیک و فناوری‌های اطلاعات”، “شیمی، پتروشیمی، اگروشیمی”، “داروهای نوترکیب، گیاهی و شیمیایی”، “آب‌شیرین‌کن‌ها، تجهیزات مدرن آبیاری و کشاورزی با تمرکز بر کشت بافت” از جمله این فناوری‌های ذکر شده محسوب می‌شود.

دکتر طیبی خاطرنشان کرد: در زمینه فناوری‌های فوق در حال مذاکره با سازمان گسترش برای تشکیل اولین مجتمع در زمینه الکترونیک قدرت، الکترونیک و الکترومکانیک براساس تامین نیازهای پروژه‌های مترو کشور و چند صنعت دیگر هستیم. البته اگر ذی‌نفعان واردات اجازه بدهند می‌توانیم در این زمینه موفقیت‌های بزرگی به دست بیاوریم و تنها نگرانی ما در این زمینه واردات بی‌رویه این فناوری‌ها به کشور است.

 1695 مقاله توسط معاونت پژوهشی در سال ۹۵

رئیس جهاد دانشگاهی گزارش عملکردی از معاونت پژوهشی این نهاد ارائه کرد و گفت: یکی از مشکلات حوزه پژوهش و فناوری فاصله طولانی بین بیان توانمندی تا عقد قراردادهاست که متاسفانه اجرای این قراردادها به دلیل اینکه این فاصله طولانی است به تعویق می‌افتد و پرداخت‌های مناسب در طول اجرای پروژه صورت نمی‌گیرد و در نهایت ورود نتایج پروژه به صنعت و جامعه از دیگر مشکلات حوزه پژوهش و فناوری محسوب می‌شود.

دکتر طیبی در ادامه گزارشی آماری از دستاوردها و اقدامات انجام شده در معاونت پژوهشی و فناوری جهاد دانشگاهی گفت: در حوزه نیروی انسانی و کارمندان معاونت پژوهشی نیروی انسانی شاغل نسبت به سال ۹۳، حدود ۳٫۴ درصد افزایش پیدا کرده است به طوری که در معاونت پژوهشی، ۱۵۰۴ نفر فعالیت می‌کنند که ۵۹۷ نفر آنها عضو هیات علمی، ۹۰۷ نفر به صورت کارشناس پژوهش با مدارک Ph.d و کارشناسی ارشد همچنین ۶۰۶ نفر نیز به صورت کارشناس فعالیت می‌کنند. در واقع در زمینه اعضای هیات علمی، پژوهشی ۶٫۴ درصد افزایش رشد داشته‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه طرح‌های پژوهشی جهاد دانشگاهی به دو صورت داخلی و کارفرمایی انجام می‌شود، افزود: طرح‌های داخلی طرح‌هایی هستند که معاونت پژوهشی بودجه‌های آن را تامین می‌کند یا اینکه از محل درآمدهای خود واحدها، پژوهشکده و پژوهشگاه‌ها تامین می‌شود به طوری که در سال ۹۴ حدود ۱۵۶۷ طرح در حوزه پژوهش در دست اجرا بود که ۹۰۵ طرح آن به صورت کارفرمایی و مابقی به صورت داخلی اجرایی می‌شود و البته ۶۰ درصد منابع مالی این طرح‌ها برعهده کارفرما و حدود ۲۰ درصد مصوب معاونت پژوهشی و ۲۰ درصد نیز از طریق منابع واحدها تامین می‌شوند.

رئیس جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه منابع مالی قراردادهای این نهاد در سال ۹۴ نسبت به ۹۳ حدود ۹٫۴ درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: در واقع منابع مالی ما از ۷۰ میلیارد تومان به ۱۳۵ میلیارد تومان افزایش یافته است. اگرچه این میزان متناسب با تلاش‌های جهاد دانشگاهی نبوده است اما در نوع خود قابل قبول است.

دکتر طیبی درخصوص تعداد مقالات و کتب علمی تألیف شده در جهاد دانشگاهی نیز گفت: وجود ۱۶۹۵ مقاله پژوهشی توسط معاونت پژوهشی این نهاد در سال ۹۵ نوشته شده است که این مقالات و نشریات علمی داخل، خارج از کشور منتشر شده است. در واقع از کل مقالات تهیه‌ شده ۳۰۵ عنوان مقاله در نشریات داخلی، ۳۷۹ مقاله در مجلات خارجی به چاپ رسیده است.

به گفته وی، ۱۰۱۱ عنوان مقاله علمی به چاپ رسیده که ۶۱۴ عنوان مقاله در مجامع بین‌المللی و ۳۹۷ مقاله نیز در مجامع علمی داخلی ارائه شده است که این آمار در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳، ۸٫۲ درصد افزایش یافته است. همچنین تعداد مقالات چاپ شده توسط جهاد دانشگاهی در IsI حدود ۲۹۹ مقاله است که این آمار در مقایسه با سال ۹۳، حدود ۹٫۵ درصد افزایش یافته است.

رئیس جهاد دانشگاهی درخصوص تعداد کتاب‌های پژوهشی چاپ شده نیز گفت: حدود ۴۷ عنوان کتاب در سال ۹۴ چاپ شد که این آمار در مقایسه با سال ۹۳، ۹ درصد افزایش یافته است که ۸۹٫۴ درصد این کتاب‌ها تالیف و مابقی به صورت ترجمه بوده است.

دکتر طیبی به عناوین برخی از طرح‌ها و فناوری‌های شاخص رونمایی شده طی یک سال گذشته در معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: تولید داروی لیورسیل برای کاهش قند خون و دیابت، ساخت متدهای حفاری سه دندانه‌ای، تولید داروی ضد سکته قلبی توسط پژوهشگاه رویان، تولید آزمایشگاهی آنتی بادی دوگانه به منظور از بین بردن سلول‌های سرطانی، بازوی بارگیری نفت، طراحی و ساخت فرستند FM-20 کیلووات، با سیستم خنک‌کنندگی پیشرفته مایع‌ خنک‌کننده و ساخت دستگاه لوله مغزی سیار از جمله این دستاوردها بود.

تولید کیت تشخیص شروع شیمی درمانی در پژوهشکده سرطان جهاددانشگاهی

رئیس جهاد دانشگاهی درخصوص طرح‌های جدید در دست انجام این نهاد نیز گفت: در حوزه پزشکی ما در پژوهشکده گیاهان دارویی دو دارو در دست اجرا داریم که اولی (داروی ملی تروپیک) برای درمان آلزایمر طراحی می‌شود که این دارو به صورت کپسول تولید خواهد شد. کار آزمایش بالینی این طرح انجام شده و مجوز تولید آن در وزارت بهداشت دریافت شده است و طی یک ماه آینده وارد بازار می‌شود.

وی همچنین از تولید داروی دیگر برای درمان بیماری‌های گوارشی نیز خبر داد و گفت: این دارو کاملا گیاهی است که اصل ماده آن از سیاه‌دانه و عسل تهیه شده است و برای بیماری‌های گوارشی با منشأ ناشناخته بسیار مفید است. در حال حاضر آزمایش بالینی این دارو به اتمام رسیده و تا پایان شهریورماه به صورت صنعتی تولید خواهد شد.

دکتر طیبی از تولید کیت تشخیص شروع شیمی درمانی در پژوهشکده سرطان خبر داد و گفت: این کیت یک تکنولوژی کاملا گرانقیمت است که در دنیا تولید شده در واقع براساس این کیت آزمایش‌های تست ۲۱ ژنی قادر است خطر عود بیماری در مبتلایان به سرطان پستان را اندازه‌گیری نموده و براساس آن امکان انتخاب شیمی‌درمانی یا هورمون‌درمانی را برای بیماران فراهم نماید. در حال حاضر مرحله آزمایشگاهی این کیت تمام شده و وارد مرحله اعتبارسنجی شده است که بعد از اتمام این مرحله به تولید می‌رسد.

رئیس جهاد دانشگاهی از تولید آزمایشگاهی آنتی بادی دوگانه به منظور از بین بردن سلول‌های سرطانی از دیگر طرح‌های جدید در دست انجام این نهاد نام برد و گفت: این طرح برای از بین بردن سلول‌های توموری و تحریک سیستم ایمنی بر علیه تومورهای سرطانی کاربرد دارد. مرحله آزمایشگاهی و مطالعات حیوانی این طرح تمام شده است و آماده ورود به مرحله کارآیی و تولید بالینی است.

وی همچنین در ادامه تصریح کرد: طرح «VFD» توسط جهاد دانشگاهی واحد علم و صنعت برای کاربرد سیستم کنترل دور موتورهای ولتاژ متوسط با ولتاژ یک کیلووات و قدرت ۱٫۵ مگاوات طرح «واژه‌بان (همتاجو)» پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات با همکاری معاونت علم و فناوری و همچنین طرح «استخراج فلزات با ارزش نیکل و کبالت و مولیبدن و آلومینیوم از کاتالیست مستعمل» جهاد دانشگاهی واحد تربیت مدرس و در نهایت طرح «تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) بیماری سیستیک فیبروزیس» پژوهشگاه ابن سینا از جمله طرح‌های جدید در دست اجرای معاونت پژوهشی و فناوری جهاد دانشگاهی است.

ادامه دارد…