سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – ‌معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی لرستان گفت: در دفتر نمایندگی بانک خون بندناف جهاد دانشگاهی استان لرستان، حدود ۵۰۰ نمونه خون بندناف جمع‎آوری و فریز شده است.

‌دکتر محمد صارمی در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: خون بندناف به عنوان خون جفتی شناخته شده است که در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان دارد. پس از تولد نوزاد، خون باقی‌مانده در بند ناف و جفت که غنی از سلول‎های بنیادی است به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‎شود.

وی با بیان اینکه می‎توان این خون که حاوی سلول‎های بنیادی و خون‌ساز است را برای درمان بیماری‎ها استفاده کرد، افزود: در همین راستا جهاد دانشگاهی لرستان اقدام به راه‎اندازی دفتر نمایندگی بانک خون بندناف استان کرده و از شروع کار خود تا به حال توانسته حدود ۵۰۰ نمونه خون بندناف را جمع‎آوری و فریز کند.

مسئول دفتر نمایندگی بانک خون بندناف استان با اشاره به شرکت این نمایندگی در نمایشگاه مادر، کودک و نوجوان گفت: هدف از شرکت در این نمایشگاه افزایش سطح آگاهی مردم، خصوصا مادران باردار جهت ذخیره‎سازی سلول‎های بنیادی خون بندناف بود که خوشبختانه این نمایشگاه مورد استقبال چشمگیر مردم قرار گرفت و افراد زیادی به این دفتر مراجعه و خواهان کسب اطلاعات بودند.

صارمی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم با همکاری هر چه بیشتر کلیه ارگان‎ها، جامعه پزشکی و هم استانی‎ها، فرهنگ ذخیره‎سازی سلول‎های بنیادی خون بندناف که پس انداز سلامتی برای خانواده محسوب می‎شود را ترویج دهیم.