سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز با شعار توسعه همگرا در دانش و فناوری نقشه‌برداری مغز با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در دانشگاه تهران افتتاح شد.

در هم شکستن سد خونی مغز

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا، سند توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در سال ۹۰ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و بر این اساس دولت موظف شد تا از تاسیس آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز برای انجام تحقیقات علوم شناختی حمایت کند. در این راستا ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری تاسیس شد و موظف شد تا نسبت به تدوین اساسنامه آزمایشگاه نقشه‌برداری مغز به عنوان یک موسسه ملی اقدام کند.

تصویب این اساسنامه در وزارت علوم

اساسنامه این آزمایشگاه از سوی ستاد علوم و فناوری‌های شناختی تدوین شد و در سال ۹۳ به تصویب شورای گسترش وزارت علوم رسید. در این اساسنامه وزیر علوم و بهداشت و همچنین معاون علمی رییس‌جمهور و معاونین تحقیقاتی و فناوری‌های آنها عضو هیات امنای این آزمایشگاه تعیین شدند. ریاست هیات امنای این آزمایشگاه برعهده وزیر علوم و ریاست آزمایشگاه نیز برعهده وزیر بهداشت است.

اولین جلسه هیات امنای آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز در سال ۹۳ تشکیل شد و وزیر بهداشت، دکتر محمدرضا آی استاد گروه فیزیک پزشکی و مهندسی پزشکی دانشگاه تهران را به عنوان رییس این آزمایشگاه پیشنهاد کرد که به اتفاق آراء به تصویب هیات امنا رسید. در فاز اول این آزمایشگاه با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری، مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال برای خرید تجهیزات هزینه شد و آزمایشگاه در حال مطالعه برای خرید تجهیزات فاز دوم است.

علاوه بر این دانشگاه تهران محل استقرار این آزمایشگاه تعیین شد؛ ولی این دانشگاه مالک آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز نخواهد بود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، در حال حاضر این آزمایشگاه با شعار توسعه همگرا در دانش و فناوری نقشه‌برداری مغز به عنوان مجهزترین مرکز تحقیقاتی در حوزه علوم و فناوری‌های شناختی است که مجهز به دستگاه‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی، تسلا با قابلیت ثبت اطلاعات کارکردی، انواع  تجهیزات تحریک غیرتهاجمی مغز شامل مغناطیسی و الکتریکی سازگار با MRI، انواع دستگاه‌های بسیار پیشرفته الکتروانسفالوگرافی با قابلیت استفاده همزمان در دستگاه MRI و دستگاه طیف‌نگار نزدیک مادون قرمز کارکردی است.

این آزمایشگاه همچنین مجهز به امکانات پیشرفته پردازش داده‌ها، پردازش تصاویر و سیگنال و همچنین واقعیت مجازی و ارزیابی شناختی است.

این آزمایشگاه به عنوان یک موسسه دولتی مستقل برای پاسخگویی به نیازهای پژوهشی و فناوری کشور با حضور معاون اول رییس‌جمهور و معاون علمی و فناوری رییس جمهور صبح امروز افتتاح شد.

این آزمایشگاه همچنین دارای بخش‌های آزمایشگاهی چون ام‌آرآی، بخش تحریک مغناطیسی مغز، بخش تحریک الکتریکی مغز، طیف‌نگاری مادون قرمز عملکردی، الکتروانسفالوگرافی، پردازش و آنالیز تصاویر، واقعیت مجازی و ارزیابی شناختی، مگنتوانسفالوگرافی و بخش تحریک مغزی با فراصوت است.