سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آمادگی معاونت برای حمایت از توسعه فناوری‌های نرم در استان‌های دارای صنایع دستی خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، علی وطنی در نشست با مدیران استان کرمانشاه گفت: این جلسه با هدف بررسی طرح‌های کلان ملی فناوری استانهایی که از حمایت کمتری برخوردار بوده‌اند، برگزار شده است تا از این طریق همه استان‌ها را به صورت متوازن از تسهیلات ارائه شده توسط معاونت علمی بهره‌مند کنیم.

وی افزود: برای تعیین طرح کلان ملی فناوری در استان‌های محروم، نیاز به همکاری مدیران استان‌ها و استانداری‌ها داریم تا بتوانیم توسعه فناوری را درهمه استان‌های کشور داشته باشیم. این طرح‌ها باید دارای اولویت و در راستای مزیت نسبی استان باشند.

به گفته وطنی، استان کرمانشاه با وجود داشتن ثروتی عظیم اعم از انسانی و طبیعی، باید سرآمد توسعه فناوری در کشور باشد.

وی تصریح کرد: با وجود توانایی که در استان وجود دارد، این استان باید به کریدور صادرات منطقه غرب کشور تبدیل شود و نباید اجازه دهیم اطراف این استان مناطق آزادی تعبیه شود که فقط واردات به کشور صورت گیرد.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه ادبیات اقتصاد نفتی در کشور منسوخ شده است، اظهار کرد: استان‌های محروم کشور باید با ادبیات معاونت که ادبیات اقتصاد دانش بنیان است؛ آشنا شده و از ظرفیتهای موجود در ۱۵ ستاد توسعه فناوری راهبردی معاونت استفاده کنند.

وی تصریح کرد: استان کرمانشاه منابع طبیعی زیادی دارد که یکی از این منابع، گیاهان دارویی است که مدیران استانی باید از این فرصت استفاده کرده و با تولید داروهای گیاهی از این منابع به عنوان یکی از پتانسیل‌های خوب برای اشتغالزایی استفاده کند.

وطنی در خصوص صنایع دستی با ارزش استان کرمانشاه، گفت: کرمانشاه مهد صنایع دستی است که اگر از این صنعت به خوبی بهره بگیرید؛ هم در حوزه اشتغالزایی و هم در حوزه توسعه استان به جایگاه خوبی خواهید رسید و نرخ بیکاری خود را کاهش خواهید داد.

وی با انتقاد از بی توجهی استان‌ها به صنایع دستی، اظهار کرد: باید در سبد سوغات شهرهای زیارتی از جمله مشهد و قم از صنایع دستی همه استان‌های کشور از جمله استان کرمانشاه به خوبی بهره گرفت.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی خاطرنشان کرد: طرح تعریف طرح کلان ملی فناوری برای استان‌ها یکی از راه‎‌هایی است که می‌تواند به توسعه استان‌های کمتر توسعه‌یافته کمک کند و از تجمیع و تمرکز خدمات و تسهیلات در برخی استان‌ها پیشگیری کند.

با حمایت معاونت علمی برای استان‌های محروم طرح کلان ملی فناوری تعیین می‌شود

در ادامه این جلسه، محمدصادق حاجی‌تاروردی، مدیر کل دفتر امور فناوری استان‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در سفرهای استانی و پس از تهیه گزارشی از نحوه حمایت ستادهای فناوری راهبردی از استان‌های کشور مشخص شد که برخی از استان‌های کشور از حمایت کمتری برخوردار بودند و بیشتر طرح‌های کلان ملی فناوری و تسهیلات در استان‌های بزرگ هزینه شده است. به همین دلیل مصوب شد که برای این استان‌ها طرح کلان ملی فناوری تعیین شود.

تاروردی تصریح کرد: در راستای همین مصوبه برای ۱۵ استان منتخب نامه‌ای ارسال شد که بر اساس اولویت‌ها و مزیت‌های نسبی استان، هر استان طرح‌های کلان ملی فناوری خود را به معاونت علمی معرفی کرده و در صورت تائید معاونت، تسهیلات طرح کلان دریافت کند که استان کرمانشاه نیز یکی از این استان‌ها است.

وی با اشاره به سفرهای استانی معاون علمی و فناوری رییس جمهور خاطرنشان کرد: تاکنون ۴۹ سفر استانی انجام شده است.

مدیر کل دفتر امور فناوری استان‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: معاون علمی و فناوری رییس جمهور اصرار بر راه‌اندازی خط ویژه‌ای برای کمک به استان‌های محروم کشور دارد و تعیین طرح کلان ملی فناوری برای استان‌های محروم نیز در راستای همین تصمیم است.

وی اظهار کرد: اگر استان‌های منتخب طرح‌های کلان ملی فناوری خود را به معاونت علمی اعلام کنند، این عدم توازن موجود در ارائه تسهیلات در کشور از بین رفته و استان‌های کمتر برخوردار نیز از امکانات و خدمات معاونت علمی بهره‌مند خواهند شد.

تاروردی با اشاره به انواع خدمات ارائه شده توسط معاونت علمی، گفت: معاونت علمی، خدمات مختلفی ارائه می‌کند که می‌تواند به توسعه فناوری در کشور کمک بزرگی کند؛ به همین دلیل از استان‌های مختلف می‌خواهیم که در این کار مشارکت کرده و طرح‌های خود را به معاونت اعلام کنند تا توسعه فناوری در سطح کشور به صورت متوازن تقسیم شود.