سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – محققان موفق به ساخت یک دستگاه پوشیدنی جدید شدند که می‌تواند جایگزینی مناسب برای روش سنتی اندازه گیری درجه حرارت بدن برای تشخیص زمان باروری زنان شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا به نقل از رابینزپست، طراحان این فناوری جدید که Ava نام دارد، مدعی شدند که این اولین دستگاه پوشیدنی باروری در جهان است که به زنان در جهت برنامه‌ریزی برای بارداری کمک می‌کند.

بسیاری از زنان برای اندازه گیری احتمال باروری خود در طول ماه از یک دماسنج استفاده می‌کنند. دمای داخلی بدن خانمها با چرخه تخمک‌گذاری نوسان پیدا کرده و پس از اینکه چرخه به پایان رسیده و تخمک آزاد می‌شود، به سطح نرمال باز می گردد.

از اواخر سال ۱۹۶۰ و ۷۰ ، استفاده از دماسنج یک روش قابل اعتماد بوده اما در کنار این مزیت دارای معایبی مانند وقت گیر بودن و سختی زیاد است.

این دستگاه نظارت بر دمای بدن را آسان‌تر کرده اما بیش از هر چیز به زنان برای برنامه ریزی برای بارداری در طول دوره تخمک‌گذاری کمک می‌کند.

Ava تنها درجه حرارت بدن را اندازه گیری نمی‌کند بلکه قابلیت‌هایی نظیر  اندازه‌گیری ضربان قلب در حال استراحت، درجه حرارت پوست، میزان تنفس، حرکت، پرفیوژن، مقاومت بافت بدن به ولتاژ کوچک الکتریکی و از دست دادن حرارت بدن را نیز اندازه گیری می‌کند.

محققان برای اثبات صحت اندازه گیریهای Ava، این فناوری پوشیدنی را طی پنج روز بر روی ۴۱ زن آزمایش کرده و موفقیت ۸۹ درصدی این دستگاه را مشاهده کردند.

با این حال آنها اعلام کردند که هنوز هم نیازمند انجام آزمایشات بیشتر بوده و در صورت اثبات کارآیی Ava ، این فناوری تا پایان امسال روانه بازار خواهد شد.
در حال حاضر شرکت سازنده این فناوری موفق شده تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا را به دست آورد اما برای حصول اطمینان از صحت آن هنوز نیازمند انجام آزمایشات بیشتر هستند.Ava هم‌اکنون با قیمت ۱۹۹ دلار در دسترس است.