سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: بیش از ۶۰ درصد سرفصل‌های آموزشی بازنگری شده است.

دکتر ابوالفضل عباس‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، بابیان این مطلب اظهار کرد: تغییر در سرفصل‌های آموزشی هر چند سال معمولاً به میزان مختلف اتفاق می‌افتد. این تغییرات گاهی به دلایل مختلفی همچون تغییر در سیاست‌های دولت، کنترل جمعیت، سیاست‌های بهداشتی، سیاست‌های محیطی و اکولوژیک و بیماری‌ها و بیماری‌های نوپدید و… رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر با توجه به طرح تحول نظام سلامت و نوآوری در آموزش، شورای عالی برنامه‌ریزی اقدام به بازنگری سرفصل‌های آموزشی کرده که بیش از ۶۰ درصد سرفصل‌ها بازنگری شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال ۱۰۰ درصد سرفصل‌های آموزشی به ویژه در رشته‌های پزشکی عمومی و تخصصی بازنگری شوند که به تناسب دچار تغییراتی خواهند شد.

عباس‌زاده با تأکید بر اینکه تغییر سرفصل‌های آموزشی الزامی است و باید این اتفاق در همه سطوح آموزشی رخ دهد، افزود: تغییرات در سرفصل‌های آموزشی باید براساس نیاز علمی و واقعی همراه با مطالعه صورت گیرد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: تغییر سرفصل‌ها بر بار علمی دانشجویان می‌افزاید اما بیشترین تاثیر آن بر به‌روز بودن و به سمت استاندارد آموزش‌های جهانی پیش رفتن است و اساتید موظف هستند۸۰  درصد تدریس خود را براساس این سرفصل‌ها قرار دهند. چنانچه این سرفصل‌ها جدید نباشند دانشجویان با علوم جدید آشنا نخواهند شد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی لرستان بیان کرد: براساس تصمیم ‌شورای عالی انقلاب فرهنگی دانشگاه‌ها به ۱۰ منطقه آمایشی براساس یک سری تشابهات جغرافیایی تقسیم‌بندی شده‌اند و در وزارت بهداشت این اختیار به مناطق داده شده تا ۲۰ درصد از سرفصل‌ها را متناسب با شرایط خاص منطقه تغییر دهند.

وی با تأکید بر اینکه تغییر سرفصل‌ها باید متناسب با نیاز منطقه باشند، افزود: به عنوان مثال در یک منطقه ممکن است بیماری‌های خاص شایع باشد بنابراین لازم است در سرفصل‌های آموزشی توجه بیشتری به این بیماری شود.

عباس‌زاده  با تاکید براینکه در تغییر سرفصل‌ها باید حتماً از همه گروه‌های آموزشی در دانشگاه‌های سراسر کشور اعلام نظر شود چراکه گاهی تغییر سرفصل‌ها ممکن است صرفاً با نظرخواهی از چند دانشگاه انجام شود که نیازهای همه دانشگاه‌ها را پوشش ندهد، یادآور شد: تغییر سرفصل‌ها باید متناسب و همگام با دانشگاه‌های مطرح جهان انجام شود؛ البته مسائل بومی و منطقه‌ای باید در آن لحاظ شود ولی باید با آموزش روز دنیا هماهنگ باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در طی دو سال اخیر تغییر سرفصل‌ها در حوزه علوم پزشکی در دستورکار قرار گرفته و سعی شده تا آموزش متناسب با آموزش‌های روز دنیا باشد؛ همچنین باید برخی سرفصل‌های غیرضروری نیز حذف و طول دوره آموزشی در برخی رشته‌ها کوتاه شود.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در پایان خاطرنشان کرد: سرفصل‌های جدید آموزشی ویژگی‌هایی دارند که متناسب بودن سرفصل‌های آموزشی با دانشگاه‌های معتبر، متناسب با شرایط بهداشتی کشور و متناسب با تحول و نوآوری در آموزش از جمله این ویژگی‌هاست.