سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم گفت: با توجه به توانمندی‌ علمی و فناوری کشور و درون‌زا بودن دانش و نوآوری در جمهوری اسلامی ایران، رشد بالنده و توسعه‌ای بیشتر مراکز فناوری، آموزشی و پژوهشی کشور نیازمند حضور فعال در عرصه جهانی و انجام فعالیت‌های بین‌المللی است.

تکمیل موفقیت‌آمیز 100 هزارمین چرخش ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار زمین

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به همراه عطاءالله کوهیان، معاون مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی این وزارتخانه از پژوهشگاه فضایی ایران بازدید و با دکتر حسن حدادپور رییس پژوهشگاه فضایی ایران و دیگر مسؤولان این پژوهشگاه گفت‌وگو کرد.

هدف از این دیدار، توسعه همکاری‌های بین‌المللی در حوزه فناوری‌های فضایی و بررسی محورهای همکاری بوده است.

در این دیدار، ابتدا گزارش فعالیت‌ها و پروژه‌های در دست اجرای پژوهشگاه فضایی ایران و پژوهشکده‌های تابعه در زمینه طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی و توسعه سامانه‌های حمل و نقل فضایی، ارائه و زمینه‌های همکاری با طرف‌های خارجی در خصوص شناسایی، جذب و انتقال فناوری‌های فضایی مطرح شد.

در این خصوص، دکتر حسن حدادپور آمادگی این پژوهشگاه را برای توسعه فعالیت‌های بین‌المللی در زمینه پروژه‌های ماهواره‌ای سنجشی و مخابراتی و نیز برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی بین‌المللی اعلام کرد.

در ادامه این دیدار، دکتر حسین سالار آملی به تشریح فعالیت‌های گسترده این مرکز در همکاری‌های علمی، آموزشی و فناورانه با دیگر کشورها پرداخت و اظهار کرد: مراکز پژوهشی و آموزشی اگر در چارچوب یک برنامه مدون، بین‌المللی نشوند، نمی‌توانند پیشرفتی داشته باشند.

دکتر سالار آملی یادآور شد: با فعالیت‌های صورت گرفته در سال گذشته، ۱۴۰ پروژه تحقیقاتی میان مراکز دانشگاهی و پژوهشی داخل و خارج از کشور به توافق رسیده و اجرای آن آغاز شده است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با اشاره به اینکه این دیدار فرصت بسیار خوبی برای آشنایی با پژوهشگاه فضایی ایران بوده است، تأکید کرد: گام برداشتن در زمینه فناوری‌های نوین (HighTech) در حال حاضر از اهمیت زیادی برخوردار است و حوزه فضا نیز یکی از این زمینه‌ها است.

دکتر سالار آملی خاطرنشان کرد: در زمینه توسعه فناوری از ظرفیت‌های خوبی برخوردار هستیم، اما لازم است کشش بازار در جامعه فراهم شود. کشش فناوری‌های نوین نیز باید در سیاست‌های کلان مسؤولان دیده شود. باید در نظر گرفته شود که سرریز دانش به کجا می‌رود و گزارش ارائه شده در زمینه فعالیت‌های پژوهشگاه نشان داد که محل سرریز دانش مورد توجه بوده است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل اظهار  کرد: موقعیت‌های بسیار زیادی برای همکاری‌های مشترک پژوهشگاه فضایی ایران با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه بین‌المللی وجود دارد.

وی از مسؤولان پژوهشگاه فضایی خواست برای توسعه همکاری‌های بین‌المللی، ابتدا برنامه پنج‌ساله خود را در حوزه بین‌الملل تدوین کنند تا بر اساس آن، حوزه کشورهای هدف و نیز حوزه نفوذ خود را در انتقال فناوری‌های صلح‌آمیز فضایی تعیین کنند.

در پایان این دیدار، دکتر سالار آملی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر عطاءالله کوهیان معاون مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم از مرکز آزمون و یکپارچه‌سازی پژوهشگاه فضایی ایران و آزمایشگاه‌های آن بازدید کردند.