سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – حوزه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این هفته با اخبار بی شماری روبه رو بوده است.
به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جواندر این هفته حوزه وزارت علوم اخبار متعددی داشته که از جمله آنها می توان به تکذیب خبر تعطیلی دانسکده خبر دانشگاه علمی و کاربردی، زمان ثبت نام دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی، دلایل مهم تعطیلی خوابگاههای دانشجویی، ارائه کارتهای هوشمند دانشجویی بصورت فازبندی، ماجرای حریق در پانسیون بدون مجوز، تسهیل جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه های کشور و غیره اشاره کرد.
وزارت علوم در هفته ای که گذشت
دانشکده خبر دانشگاه علمی کاربردی تعطیل نمی‌شود
اخوان معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به جذب دانشجو در دانشکده خبر در سال تحصیلی جدید اظهار داشت: تمام ۱۰ رشته این دانشکده در راستای مأموریت‌های اصلی دانشگاه جامع بوده، هیچ مغایرتی نیز با اسا‌سنامه این دانشگاه ندارد و من تمام شایعات را مبنی بر تعطیل شدن این دانشکده مفید و ارزشمند در زمینه ارتباطات و آگاهی‌رسانی تکذیب می‌کنم. 
وی یادآور شد: سالانه ۱۳ رشته با تائید وزارت علوم در مراکز مختلف دانشگاه جامع علمی کاربردی تدریس می‌شود، امسال نیز مانند سال ۹۴ این دانشگاه مصمم است این ۱۳ رشته را اجرا کند.
حریق در پانسیون بدون مجوز
علیرضا شوکتی رییس هیات مدیره خوابگاه داران غیردولتی درباره حریق یکی از خوابگاه های دانشجویی دخترانه در حوالی میدان فردوسی تهران گفت: این خوابگاه هیچگونه مجوزی از وزارت علوم برای اسکان دانشجویان نداشته است. در واقع این اماکن به اسم خوابگاههای دانشجویی و اینکه در حال گرفتن مجوز هستند، دانشجویان را اسکان می دهند.
شوکتی بیان کرد: اگر خوابگاهی مجوز وزارت علوم را برای اسکان دانشجویان داشته باشد بدون شک تمام تمهیدات لازم را برای راحتی و امنیت آنها در نظر می گیرد و این اتفاقات را کمتر شاهد هستیم.
ثبت نام دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد از نیمه دوم مرداد
مجتبی علوی فاضل سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی درباره ثبت‌نام در دوره‌های بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام کرد: سامانه ثبت‌نام این دوره‌ها از نیمه دوم مرداد‌ها فعال می‌شود و متقاضیان با مراجعه به سامانه azmoon.org می توانند در این دوره شرکت کنند.
وی  همچنین درباره نتایج دوره دکتری گفت: نتایج کتبی این دوره اعلام شده و  مصاحبه‌های این بخش تا ۲۱ مرداد ماه ادامه دارد. قبولی در این دوره  بر اساس ۷۵ درصد نمره آزمون کتبی و ۲۵ درصد نمره حاصل از مصاحبه‌ و سوابق آموزشی و پژوهشی که از نیمه دوم شهریور ماه اعلام می‌شود کار مصاحبه دوره دکتری پژوهش محور هم در حال انجام است و زمان اعلام نتایج نهایی همانند دوره دکتری تخصصی است.
ثبت نام بیش از ۱۰۲ هزار داوطلب در آزمون کاردانی به کارشناسی ۹۵
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش گفت: برای شرکت در آزمون دوره کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی برای رشته‌های با آزمون و همچنین بدون آزمون سال ۹۵ تعداد ۲۱۹ هزار ۶۳۶ داوطلب ثبت نام کردند.
وی افززود: بر اساس برنامه زمانی اعلام شده کارت شرکت در این آزمون منحصرا برای کلیه داوطلبان متقاضی رشته‌های با آزمون از روز سه شنبه ۱۹ مرداد ۹۵ برای مشاهده و پرینت بر روی سایت سازمان سنجش  قرار می‌گیرد. 
عوارض و مالیات خوابگاه‌های غیردولتی را به تعطیلی کشاند
علیرضا شوکتی رییس هیات مدیره خوابگاه‌داران غیر دولتی کشور با بیان اینکه در حال حاضر ۷۹ خوابگاه تعطیل و چهار مورد ورشکسته شدند، سه خوابگاه در راهروی دادگاهها به سر می برند و ۶۱ مورد از کار خوابگاه‌داری انصراف دادند، اظهار داشت: در حال حاضر ۲۰۶ خوابگاه غیردولتی در سراسر کشور فعال و پنج مورد هم در شرف تاسیس است.
به گفته وی، از دلایل مهم تعطیلی خوابگاه‌های خصوصی می توان به بالارفتن هزینه های انرژی شامل آب، برق، گاز و …، افزایش عوارض و مالیات، راه اندازی خوابگاه‌های خودگردان توسط برخی دانشگاه‌ها از طریق کارکنان خود و عدم همکاری برخی دانشگاه‌ها با خوابگاه‌داران غیر دولتی اشاره کرد.
راه اندازی درمانگاه در دانشگاه علامه طباطبایی
حسین سلیمی معاون دانشجویی علامه طباطبایی بیان کرد: در حال حاضر برای رفاه هر چه بیشتر دانشجویان در حال ساخت یک درمانگاه برای درمان سرپایی در دانشگاه برای دانشجویان هستیم. در این مرکز انواع خدمات در حوزه های  داندانپزشکی،چشم پزشکی ،پرستاری و درمان سرپایی به دانشجویان ارائه می شود.
ارائه کارتهای هوشمند دانشجویی بصورت فازبندی
ابوالحسن ریاضی معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان ارائه کارتهای هوشمند را احتمالا از مهرماه ۹۵ دانست و بیان کرد: این فرآیند به صورت فازبندی بوده و به مرور زمان با ارائه خدمات بیشتر، دانشجویان بیشتری تحت پوشش قرار می‌گیرند چرا که اهمیت این موضوع در فراگیری آن است.
وی درباره هزینه هوشمند شدن کارت‌های دانشجویی یادآور شد: بالطبع ارائه و پشتیبانی این کارتها هزینه‌ دارد اما این موضوع که هزینه را دانشجو یا سازمان امور دانشجویان پرداخت کند، در دست بررسی است. 
واکنش سازمان سنجش نسبت به اتفاق نادر در کنکور سراسری
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش بیان کرد: در خصوص انتشار خبری در رسانه ها مبنی بر اینکه داوطلب کنکور سراسری سال ۹۵ مدعی است دفترچه سوالات وی ناقص بوده، گفت: چنین اتفاقی تاکنون در برگزاری آزمون های سراسری رخ نداده است.  
وی با بیان اینکه نمایندگان سازمان سنجش در هر حوزه موظف به پیگیری اشتباهات پیش آمده در آزمون هستند، گفت: اگر چنین مسئله ای یا مشابه آن برای داوطلبی در جلسه امتحان رخ دهد می تواند با مراجعه به نمایندگان آن حوزه نسبت به رفع مشکل بوجود آمده اقدام کند.  
لزوم کاهش میزان مالیات بر پروژه‌های پژوهشی
محمدرضا پورمحمدی رییس دانشگاه تبریز با اشاره به اعمال مالیات ۲۰ درصدی بر پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاهی، گفت: روسای دانشگاه‌های برتر کشور معتقد هستند که اعمال مالیات بر پروژه‌های تحقیقاتی موجب کند شدن روند اجرای پژوهش‌ها می‌شود. درخواست کردیم که نظرات روسای دانشگاه‌ها مبنی بر معافیت مالیاتی طرح های تحقیقاتی یا کمتر شدن میزان اعمال مالیات بر آنها به هیات دولت اعلام شود.
اعلام جزئیات دانشجویان مهمان در دانشگاه تهران
حسین حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد: سامانه ثبت درخواست متقاضیان انتقالی تا روز دوشنبه ۱۱ مرداد ماه فعال است. دانشجویانی که متقاضی مهمانی و یا در سال تحصیلی آینده هستند، باید در مدت اعلام شده نسبت به ثبت درخواست خود، تنها در سامانه خدمات آموزشی اقدام کنند،چرا که این فرصت تنها یک بار در سال است.
معاون آموزشی دانشگاه تهران افزود: بر اساس آیین‌نامه نقل و انتقالات، دانشجویان دوره روزانه دانشگاه‌ها در دوران مهمانی، ملزم به پرداخت شهریه مطابق تعرفه دانشجویان نوبت دوم و دانشجویان موسسات و دانشجویان نوبت دوم دانشگاه‌ها در طول دوره مهمانی، ملزم به پرداخت شهریه ثابت به موسسه یا دانشگاه مبدأ و کل شهریه ثابت و متغیر به موسسه یا دانشگاه مقصد هستند و مدرک فراغت از تحصیل دانشجوی مهمان، در هر صورت توسط دانشگاه مبدأ صادر می‌شود.
آماری از دانش آموختگان مشغول به تحصیل در دانشگاههای غیرمعتبر نیست
محمد مهدوی مدیرکل دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان با توجه به آخرین وضعیت ارزشیابی مدارک فارغ التحصیلان از دانشگاه‌های غیرمعتبر خارجی گفت: آمار دقیقی از تحصیل دانش آموختگان در دانشگاههای غیرمعتبر نیست.
وی با بیان اینکه این آمار وقتی مشخص می‌شود که فرد برای ارزشیابی مدارک خود به اداره کل دانش آموختگان مراجعه می‌کند، افزود: البته شاید بخشی از این ماجرا به دانشجویانی بازگردد که با توجه به ضوابط و مقررات سالیان گذشته تحصیل خود را در دانشگاهی که آن زمان معتبر شناخته می‌شد، شروع کرده‌اند اما آن دانشگاه‌ها اکنون در لیست دانشگاه‌های معتبر وزارت علوم نیست.
تدوین شیوه نامه ماموریت گرا کردن پایان نامه‌ها تا چند ماه آینده
وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم یکی از برنامه‌های وزارت علوم را ماموریت گرا کردن پایان نامه‌های دانشجویان دانست و اظهار داشت: وزارت علوم به این حوزه ورود کرده و درحال تدوین شیوه نامه‌ای برای این برنامه است که امیداوریم طی چهار ماه آینده به پایان برسد.
وی با بیان اینکه هدفمندسازی پایان نامه تمام حوزه‌ها به ویژه علوم انسانی دنبال می شود، عنوان کرد: یکی از اولویت های شیوه نامه ماموریت گرا کردن پایان نامه ها مسئله محور کردن آنها است که درحال تعیین هدف گذاری‌های مربوطه هستیم.
تخصیص ۵۰ بورس فرصت مطالعاتی به دانشجویان دانشگاه تهران
محمد باقر قهرمانی معاون بین‌المللی دانشگاه تهران گفت: بر اساس بخشنامه ای مبنی بر اعطای بورس فرصت مطالعاتی ۵ ماهه برای دانشجویان ایرانی مقطع دکتری غیر بورسیه و بورسیه دانشگاه تهران علاوه بر ۱۰۰ سهمیه تخصیص یافته از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، قرار شد همانند سال های گذشته تعداد ۵۰ بورس توسط معاونت بین‌الملل بر اساس شیوه نامه اجرایی مورد حمایت مالی قرار گیرند.
وی افزود: به منظور گسترش فعالیتهای علمی بین‌المللی دانشگاه تهران  در عرصه‌های مختلف جهانی، اعزام دانشجویان این دانشگاه به دوره‌های فرصت مطالعاتی کوتاه مدت خارج از کشور با کمک هزینه دانشگاه مورد تصویب و موافقت قرار گرفت.
اسامی دانشجویان نمونه به بنیاد ملی نخبگان اعلام می شود
مجتبی صدیقی رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه ۲ هزار و ۲۴۸ دانشجو در سطح دانشگاهی برتر شناخته شدند، افزود: بعد از بررسی های لازم ۲۷ نفر از وزارت علوم و ۱۳ نفر از وزارت بهداشت (درمجموع ۴۰ نفر) بعنوان دانشجوی نمونه انتخاب و معرفی شدند. این دانشجویان خواستار استفاده از امکانات بنیاد ملی نخبگان هستند که به نظر ما شرایط لازم را دارند و اسامی آنها به این بنیاد اعلام می شود.
جزئیات ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری سال ۹۵ اعلام شد
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش گفت: زمان شروع ثبت اطلاعات دکتری سال ۹۵ از روز یکشنبه ۳ مرداد  لغایت ۲۵ مرداد است، لذا داوطلبان این آزمون که اسامی آنها در دانشگاه ها اعلام شده و عنوان قبولی مشروط برای آنها درج شده لازم است فرم بررسی صلاحیت عمومی را تکمیل کنند. 
توکلی افزود: بدیهی است بر اساس اطلاعاتی که داوطلب در این فرم درج می کند وضعیت صلاحیت وی بررسی می شود. 
تسهیل جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه های کشور
صمد حاج جباری مدیرکل دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان با اشاره به فعالیت هایی که در راستای تسهیل جذب دانشجویان خارجی صورت گرفته است، گفت: یکی از این اقدامات، کاهش زمان صدور ویزای این دانشجویان است که در صورت ارائه به موقع مدارک خود، سه  روزه ویزای آنها صادر می شود.
وی درباره پذیرش دانشجویان خارجی غیر بورسیه از طریق دانشگاه ها بیان کرد: باید در حداقل زمان پرونده علمی این دانشجویان ارزیابی شود تا آنها در نوبت بررسی اعلام نتایج باقی نمانند.
پرداختن به کارآفرینی اقدامی مهم در راستای تجاری سازی ایده‌ها
خسرو پیری مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم گفت:  آموزش و کارآفرینی می تواند همانند پژوهش و فناوری در تبدیل علم به ثروت سهم داشته باشد. 
 وی با اشاره به نقش مهم دانشگاه‌های کارآفرین در روند توسعه کشور، تصریح کرد: کارگروهی در راستای بررسی نقش دانشگاه‌های کارآفرین و موارد لازم برای اقدام به کارآفرینی بیش از گذشته تشکیل شده که یکی از اقدامات مهم در راستای تجاری‌سازی ایده‌ها است.