سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رستوران‌های چینی از اوایل سال ۲۰۰۶ شروع به جایگزینی کارگران خود با ربات‌ها کردند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا به نقل از بیزینس اینسایدر، اگرچه برخی از محققان به بی‌کفایتی و عدم کارآیی این رباتها رای دادند اما هنوز هم از آنها به جای انسان‌ها استفاده می‌شود.

حقوق ماهانه هر یک از این ربات‌ها که باید به سرور مرکزی آنها پرداخت شود، تقریبا ۱۲۰۰ دلار بوده که این رقم در مقایسه با دستمزد انسان‌ها بسیار کم و مقرون به صرفه است.
در اینجا نگاهی به هفت رستوران چینی می‌اندازیم  که برخی از کارکنان خود را با ربات‌های پیشخدمت جایگزین کردند.

این ده ربات پیش‌خدمت در چنگدو چین، ظروف مختلف را حمل کرده و به مشتریان خوشامد می‌گویند.

این ربات‌ها در سال ۲۰۱۴ خریداری شده و در آن زمان قیمتی در حدود ۱۱۳۱۰ دلار داشتند. 

یک رستوران در هفئی چین دارای ۳۰ دستگاه از این ربات‌ها بوده که می‌توانند به امور ۲۰۰ مشتری رسیدگی کنند.

برخی ربات‌ها حتی می‌توانند کارهای مربوط به پخت و پز، مانند برش رشته فرنگی و یا کارهای ساده دیگر را انجام دهند.

تعدادی سرآشپز واقعی نیز بر عملکرد این ربات های آشپز نظارت داشته تا از درستی کار آنها اطمینان حاصل کنند.

این پیشخدمت ربات در ایوو چین، هم به شکل مرد و هم به شکل زن وجود دارند که ربات زن “Little Peach” و ربات مرد “Little Blue” نام دارد. هر دوی اینها در یک مسیر مغناطیسی برای رساندن غذا به مشتریان حرکت می‌کنند. هر یک از این مسیرها توانایی ساپورت چند ربات را دارد.

این ربات در یینان چین ظروف را در پشت یک دوچرخه حمل می‌کند.

این رستوران در سوژو چین دارای ۱۵ ربات پیشخدمت است.

چهار دستگاه از ربات‌ها به عنوان پیشخدمت کار کرده و یکی از آنها مسئول خوشامدگویی به مهمان ها است و ۱۰ دستگاه دیگر نیز برای سرگرم کردن مشتریان نگهداری می‌شوند.

این رستوران در شهر هاربین چین،  20 ربات را استخدام کرده است. بیشتر رباتها در رستوران‌های چینی به انجام فعالیت های ساده و محدود مشغول بوده و نمی‌توانند به درخواست‌ها پاسخ داده و یا غذاهای سنگین را حمل کنند.