سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – در راستای تحقق مفاد تفاهم‌نامه منعقد شده بین وزارت دادگستری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، کمیته حقوق شهروندی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا پیرو انعقاد تفاهم نامه همکاری که در خرداد ماه گذشته به امضای حجت الاسلام والمسلمین پور محمدی وزیر دادگستری و محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رسید، کمیته حقوق شهروندی وزارت علوم با حضور نمایندگان وزارت دادگستری، وزارت علوم و رییس کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو تشکیل و در نخستین جلسه آن که در تاریخ ۴ /۵/ ۱۳۹۵ در معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تشکیل شد، اعضای کمیته راهکارهای اجرای تفاهم نامه را بررسی کردند.

در این جلسه اعضای کمیته تصمیم گرفتند نسبت به تدوین آیین نامه کمیته اقدام نمایند و در ادامه چگونگی و راه اندازی انجمن ها و کانون های دانشجویی حقوق شهروندی در دانشگاههای سراسر کشور را بررسی کردند. هم چنین اعضای کمیته، مشارکت فعال دانشجویان تحصیلات تکمیلی در راه اندازی و مدیریت انجمن های علمی دانشجویی اخلاق شهروندی و حقوق شهروندی، راهکارهای مناسب حمایت از پایان نامه نامه های دانشجویی در زمینه های حقوق بشر و حقوق شهروندی را مورد تأکید قرار دادند.

پیشنهاد معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و عضو کمیته حقوق شهروندی وزارت علوم مبنی بر تصویب رشته دکترای پژوهشی حقوق بشر اسلامی مورد استقبال اعضا قرار گرفت و مقرر گردید پیگیری های لازم در این زمینه صورت پذیرد. همچنین همکاری و مشارکت فعال کمیته حقوق شهروندی وزارت علوم در برگزاری جشنواره حقوق شهروندی در دهه مبارکه فجر مورد تأکید قرار گرفت  و مقرر شد به نحو مقتضی نسبت به اطلاع رسانی به منظور مشارکت فعال استادان و دانشجویان و نویسندگان مقالات و پایان نامه ها و کتب منتشره در زمینه حقوق بشر و حقوق شهروندی در این جشنواره اقدام شود.

بر اساس این گزارش اعضای کمیته حقوق شهروندی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شرح زیر هستند:

محمد روشن- معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 

محمود عباسی – معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری

 سید ضیاء هاشمی – معاون فرهنگی- اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 حسین میر محمد صادقی – رییس کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو

محمد مهدی مقدادی – مدیر گروه حقوق خصوصی دانشگاه مفید