سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس دانشگاه صنعتی شهدای هویزه با تأکید بر دشواری جذب هیأت‌علمی در رشته‌های صنعتی در خوزستان، گفت: در تلاش هستیم که در آینده باتوجه به آب‌وهوای نامناسب خوزستان امتیازی برای اساتید در نظر گرفته شود تا برای فعالیت در خوزستان انگیزه ایجاد شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا، دکتر امین‌رضا نقره‌آبادی با اعلام این مطلب ضمن اشاره به فعالیت ۱۱ عضو هیأت‌علمی تمام‌وقت در دانشگاه صنعتی شهدای هویزه، اظهار کرد: حدود ۲۳ استاد مدعو در دانشگاه حضور دارند که این تعداد اعضای هیأت‌علمی وظیفه تدریس ۶۱۳ دانشجوی این دانشگاه را برعهده دارند که نسبت دانشجو به استاد تقریباً ۲۷ به یک است.

وی با اشاره به مجوز جذب اعضای هیأت‌علمی این دانشگاه، خاطرنشان کرد: دانشگاهصنعتی شهدای هویزه  شهریور و بهمن‌ماه هر سال فراخوان جذب هیات علمی را از طریق وزارت علوم اعلام می‌کند؛ مشکل اصلی دانشگاه در جذب هیأت‌علمی عدم مجوز استخدام نیست بلکه این دانشگاه یک دانشگاه صنعتی است و هیأت‌علمی آن باید از میان فارغ‌التحصیلان دکتری رشته‌های فنی و صنعتی جذب شوند.

رئیس دانشگاه صنعتی شهدای هویزه ادامه داد: مشکل اصلی نبود چنین فارغ‌التحصیلانی در منطقه خوزستان است و تمام دانشگاه‌های استان نیز با این مشکل درگیر هستند. به‌طور مثال شهریور گذشته برای ۱۲ رشته فنی و مهندسی و در هر رشته چهار نفر فراخوان سهمیه جذب هیأت‌علمی اعلام کردیم درحالی‌که در برخی رشته‌ها حتی یک نفر متقاضی هم نداشته‌ایم.

نقره‌آبادی تصریح کرد: حتی در حال حاضر بسیاری از اساتید منطقه به دلیل آب‌وهوای نامطلوب خوزستان در حال مهاجرت هستند؛ ‌بنابراین جذب هیأت‌علمی برای رشته‌هایی که فارغ‌التحصیلان کمتری دارند در خوزستان یک معضل است.

وی در خصوص راهکارهای اندیشیده‌شده برای حل این معضل، گفت: اکنون در جلسات هیأت‌امنا در تلاش هستیم که به‌دلیل بدی آب‌وهوا امتیاز متفاوتی برای اساتید منطقه در نظر گرفته شود تا برای آن‌ها ایجاد انگیزه شود و جذب و ماندگاری اعضای هیأت علمی در دانشگاه‌های استان افزایش یابد.

رئیس دانشگاه صنعتی شهدای هویزه با بیان این‌که در حال حاضر تنها دو رشته مهندسی برق و مهندسی مکانیک در دانشگاه دانشجو می‌پذیرد، خاطرنشان کرد: به‌طور مثال مجوز رشته‌های مهندسی صنایع و مهندسی شیمی چندین سال قبل اخذ و برای جذب هیأت‌علمی اعلام فراخوان شده است اما هیچ متقاضی مراجعه نکرده است.

نقره‌آبادی گفت: فارغ‌التحصیلان چنین رشته‌هایی کم هستند؛ همچنین هنگامی که دانشگاه‌های مناطق دیگر مانند تهران نیز اقدام به جذب کنند، هیچ عضو هیأت‌علمی به خوزستان نمی‌آید.