سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران – ایرنا – سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سد کنکور برای ۹۷ درصد دانشجویان دانشگاه آزاد شکسته شد و هر فردی می تواند در هر رشته دلخواه در شهر خود تحصیل کند.

پی اچ دی آزمون : به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مجتبی علوی فاضل روز سه شنبه در نشست خبری انتخاب رشته دانشگاه آزاد با شعار «رویایت را آزاد انتخاب کن» افزود: سد کنکور برای دانشجویان دانشگاه آزاد برداشته شد و تمامی رشته محل های با آزمون و بدون آزمون این دانشگاه از مقاطع کاردانی تا دکترای حرفه ای دارای مجوز هستند.
وی ادامه داد: براساس نمره اعلامی سازمان سنجش، داوطلبان علاقه مند در این دوره ها لازم است بعد اعلام نتایج اولیه با مراجعه به سامانه دانشگاه آزاد یک انتخاب رشته جداگانه داشته باشند.
علوی فاضل افزود: اعلام پذیرش با آزمون دانشگاه آزاد اغلب در رشته های گروه پزشکی، کارشناسی پیراپزشکی(مثل پرستاری و علوم آزمایشگاهی) و کارشناسی غیرپزشکی در گروه فنی و مهندسی و علوم انسانی در واحدهای برتر دانشگاه(رفابت بیشتر از ظرفیت) است.
وی بیان کرد: معمولا سه تا چهار درصد کل رشته های دانشگاه آزاد رشته های پرطرفدار هستند.
سخنگوی دانشگاه آزاد افزود: براساس نتایج سال های گذشته اختلاف نمره بین پذیرفته شدگان دانشگاه های دولتی و آزاد وجود ندارد یا اگر هم وجود دارد بسیار کم است، بطور مثال در پزشکی تهران دانشگاه آزاد افرادی که پذیرفته شدند که نمره آنها بیشتر از پذیرفته شدگان پزشکی دانشگاه های دولتی در شهرستان ها است.
وی خاطرنشان کرد: طبق جلسه کمیته سه نفره، مصوبات این کمیته به وزیر علوم ابلاغ شده و طی جلسه ای که دانشگاه آزاد با وزارت علوم داشته، در مصوبه ای اعلام شده، تمام پذیرش های این دانشگاه در سال های گذشته دارای مجوز است.
علوی فاصل ادامه داد: اولین مرحله از ممیزی رشته های دانشگاه آزاد در آبان سال گذشته انجام شد که در این مرحله از ممیزی ها، نیازها و کمبود کد رشته محل ها تعیین و شناسایی شدند و فراخوان جذب هیات علمی این دانشگاه در راستای این ممیزی ها صورت گرفت.
وی افزود: مرحله دوم ممیزی رشته های این دانشگاه نیز آغاز شده و امیدواریم بزودی و تا شهریور ماه نتایج آن اعلام شود.
سخنگوی دانشگاه آزاد با بیان اینکه ملاک و معیار این دانشگاه، اجرای قانون است، گفت: قانون می گوید رشته های این دانشگاه و حتی رشته های دیگر دانشگاه های کشور بر اساس ضوابط دفاتر شورای گسترش وزارتخانه های علوم و بهداشت تصویب می شود، اما طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، اگر این دو وزارتخانه برای تصویب رشته های دانشگاه ها زمان زیادی را صرف کنند و رسیدگی صورت نگیرد، کمیته سه نفره متشکل از نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم یا بهداشت و نماینده دانشگاه آزاد می تواند رشته ها را مصوب کند.
وی افزود: هر کدام از واحدهای این دانشگاه که استانداردهای مربوط به ارتقا سطح کیفی را اعمال نکرده باشند با آنها برخورد می شود و حتی ممکن است ظرفیت کدرشته محل های برخی از این واحدها نیز صفر شود.
فاصل علوی ادامه داد: پیش بینی می کنیم بر اساس ممیزی های این دانشگاه، ظرفیت برخی کدرشته محل ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا کاهش یابد.
وی گفت: همچنین طبق آخرین جلسه دانشگاه آزاد با وزارت علوم در مصوبه ای اعلام شده که مدارک فارغ التحصیلان این دانشگاه معتبر است و بر اساس این قانون قرار است فرم جدید مدارک فارغ التحصیلان این دانشگاه تدوین شود و در این فرم به قانون مجلس شورای اسلامی مبنی بر تصویب برخی کدرشته محل های این دانشگاه توسط کمیته سه نفره اشاره خواهد شد.
علوی فاصل با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد مرحله دوم ممیزی رشته های این دانشگاه به اتمام رسیده، افزود: بزودی نتایج نهایی این ممیزی اعلام خواهد شد.

برچسب ها : ,