سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – نخستین جشنواره و کنگره بین المللی شبکه جهانی آموزش و پژوهش‌های علمی، ۱۸ تا ۲۰ آبان ماه امسال به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا، دکتر نیما رضایی، رییس شبکه جهانی آموزش و پژوهش‌های یوسرن و عضو هیات علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در نشست خبری که امروز در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار کرد: در این کنگره که به مدت سه روز برگزار می‌شود، سخنرانانی از کشورهای مختلف دعوت شده‌اند که تمامی مدعوین از دانشمندان یک درصد برتر دنیا از جمله پروفسور جان گوردن John Gurdon)) برنده جایزه نوبل پزشکی در سال ۲۰۱۲ و دکتر لوییس نیرنبرگ Louis Nirenberg)) برنده جایزه ابل هستند.

وی افزود: دانشمندان برجسته از کشورهای مختلف طی سه روز زمان برگزاری این کنگره، در موضوعات مختلف اعم از ژنتیک، علوم پزشکی، ریاضیات، شیمی فیزیک، روانشناسی، سلول‌های بنیادی، حیات در کرات، نسبیت در علم، خلاقیت و ابعاد معنوی انسان سخنرانی خواهند کرد.

رییس شبکه جهانی آموزش و پژوهش‌های یوسرن با بیان این‌که در کنار این کنگره سخنرانان با محققان جوان در این کنگره به بحث و گفت‌وگو می‌پردازند، خاطرنشان کرد: در روز پایانی این جشنواره نیز به ۵ نفر از محققان جوان زیر ۴۰ سال جوایزی اعطا می‌شود.

دکتر رضایی در رابطه با این جوایز گفت: زمان برای ثبت‌نام در جایزه یوسرن تا ۱۱ تیرماه (اول جولای ۲۰۱۶) بود و تا آن زمان حدود ۵۷۳ نفر خود را معرفی کردند و یا توسط افراد مختلف معرفی شدند؛ در نهایت ۴۶ نفر به مرحله دوم راه یافتند.

وی یادآور شد: این ۴۶ نفر توسط ۱۶۰ نفر از دانشمندان یک درصد برتر دنیا داوری می‌شوند که در نهایت پنج نفر برای دریافت جوایز در روز اختتامیه جشنواره انتخاب خواهند شد.

رییس شبکه جهانی آموزش و پژوهش‌های یوسرن با بیان این که به دنبال آن هستیم که کنگره یوسرن هر سال در یک کشور برگزار شود، خاطرنشان کرد: این کنگره در سال ۲۰۱۷ در دانشگاه خارکیف اکراین و درسال ۲۰۱۸ در وین برگزار می‌شود. فرانسه نیز یکی از کشورهای کاندید برای میزبانی این کنگره در سال ۲۰۱۹ میلادی است.

دکتر رضایی تصریح کرد: این کنگره مخاطبان خاص خود را دارد و انتظار داریم اکثر شرکت کنندگان محققان جوان زیر ۴۰ سال و دانشجویان علاقه‌مند باشند.

دکتر رضایی در رابطه با تاریخچه شکل گیری ایده یوسرن گفت: ایده شکل‌گیری یوسرن به حدود دو سال پیش بر می‌گردد؛ در پی سفر به کشورهای مختلف دریافتیم که مراکز مختلف لزوما همه امکانات را ندارند، لذا بر آن شدیم با راه‌اندازی شبکه جهانی علم و ایجاد ارتباطات بین شبکه‌های علمی فاصله‌های موجود بین علوم را کم کنیم.

وی با اشاره به ایجاد گروه‌های کاری متشکل از دانشمندان برای انجام فعالیتهای علمی در یوسرن، گفت: تاکنون حدود ۴۵ گروه آموزش و پژوهش در دل یوسرن تشکیل شده است.  همچنین بیش از دو هزار و ۲۰۰ نفر از بیش از ۶۰ کشور دنیا عضو فعال یوسرن هستند. تاکنون موفق به انعقاد ۱۲ تفاهم‌نامه خارجی شده‌ایم. ۱۱ برنده جایزه نوبل نیز جزو برد مشاورین ما هستند که پنج نفر در پزشکی، چهار نفر در شیمی و دو نفر در اقتصاد جایزه نوبل را دریافت کرده‌اند.

وی اضافه کرد: ۹ دفتر به نام یوسرن در نقاط مختلف نامگذاری شده که تعدادی از آنها در کشور ما و تعدادی از آنها نیز در کشورهای دیگر وجود دارند. همچنین بیش از ۶۰ مقاله با عنوان یوسرن به چاپ رسیده است که انتظار می‌رود یوسرن به بزرگترین دانشگاه و پژوهشگاه مجازی تبدیل شود که افراد خارج از قومیت و محل زندگی بتوانند با هم همکاری علمی داشته باشند.

دکتر رضایی خاطرنشان کرد: اساسنامه یوسرن نیز در روز جشنواره رونمایی خواهد شد که تعدادی از دانشمندان یک درصد دنیا آن را امضا کرده‌اند. این اساسنامه شامل خطوط قرمز یوسرن است که بر اساس آن هیچ وقت درگیر مسائل سیاسی و نظامی نخواهد شد تا بتواند به کار خود ادامه دهد.