وزیر بهداشت سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – وزیر بهداشت گفت: کار اطلاع‌رسانی از جنس فرهنگ است و باید فضای سالم و با نشاط در محیط دانشگاه حکمفرما شود تا از نظر فرهنگی، روحی و روانی، دانشجویان به پختگی لازم برسند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی در مراسم رونمایی از ۶۴ پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی وزارت بهداشت گفت: کار اصلی مسؤولان روابط عمومی، اطلاع‌رسانی  است و باید از کار تبلیغاتی دوری کنند. اطلاع‌رسانی از جنس فرهنگ است لذا باید فرصت‌ها طوری فراهم شود که فضای سالم و با نشاط در محیط دانشگاه حکمفرما شود تا از نظر فرهنگی، روحی و روانی، دانشجویان به پختگی لازم برسند.

وی گفت: حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی برخلاف برخی دیگر از حوزه های وزارت بهداشت، حوزه خوب و جذابی است وامروز  بسیار خوشحالیم که سامانه اطلاع رسانی و خبری مفدا و یک سامانه در حوزه درمان افتتاح می شود.

وزیر بهداشت افزود: کار دانشجویی، با کار درمان متفاوت است. در حوزه درمان با آه ، ناله، چاقو و جراحی سر و کار داریم‏ اما در حوزه فرهنگی با یک محیط کاملا فرهنگی و قلب‌های رئوف و پاک دانشجویانی ایرانی مواجه هستیم که همه با عشق برای آموزش و تربیت تلاش می‌کنند. 

وی گفت: دانشجویان با هزاران امید برای کسب علم و دانش وارد دانشگاه شده‌اند با این هدف که روزی فارغ التحصیل شوند و در راستای خدمت به مردم  و منافع کشور خدمت کنند.

هاشمی خطاب به مسؤولان و رابطان روابط عمومی معاونت های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی اظهار داشت: شما رسالت خطیری در راستای اطلاع‌رسانی و خبررسانی بر عهده دارید . ترغیب و تشویق روسا و معاونان دانشگاه‌های علوم پزشکی یکی از کارهای ضروری است که باید در دستور کار خود قرار دهید و بارها این مساله را در جلسات مختلف تکرار کرده ام.

وی گفت: بنده قطعا رئیس دانشگاهی را موفق می دانم که در حوزه روابط عمومی و اطلاع رسانی وقت بگذارد. ممکن است رئیس دانشگاه یا معاونش در حوزه درمان، ساخت و ساز یا بهداشت فردی موفق باشند‏، اما اگر در حوزه دانشجویی کم توجهی کند، قطعا این فرد، رئیس موفقی نیست.

وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه روسای دانشگاه های علوم پزشکی حتما باید ماهی یک بار در جمع دانشجویان حاضر شوند، اظهار داشت: روسای دانشگاه ها باید در  قالب فعالیت‌های فوق برنامه  از جمله برنامه ورزش همگانی، کوهپیمایی یا سایر برنامه ها در کنار دانشجویان باشند و از نزدیک مشکلات را لمس کند. این حضور قطعا اثرگذاری بیشتری در  مسائل تربیتی و رفتاری دانشجویان دارد.

وی با اشاره به اینکه رئیس دانشگاه باید در فعالیت‌های مذهبی از جمله نمازجمعه، دعای کمیل یا برنامه های مذهبی در کنار دانشجویان باشد ، گفت: رئیس دانشگاه باید به دانشجویان به خوبی تفهیم کند که انسان سازی اساس کار دین است. نسل جوان ما سوالات بسیار زیادی دارند که بدون پاسخ مانده است و مسئولان باید دانشجویان و جوانان را سرشوق بیاورند.

هاشمی اظهار داشت: قشر دانشجو قطعا سوالات زیادی در ذهن خود دارد که از جمله می‌توان به سوالات و شبهات سیاسی، مذهبی اشاره کرد که قطعا ما باید به این سوالات ، جواب دهیم‏،‌ چرا که اگر نتوانیم به سوالات و ابهامات دانشجویان جواب دهیم این سوالات روی هم انبار می‌شود و حتی اگر در آرامش هم باشیم، این مسئله به نفع کشور نیست.

وی با اشاره به اینکه فرماندهان جنگ و دوران دفاع مقدس را اقشار جوانی تشکیل می دادند که از قشر دانشجو و تحصیل کرده جامعه بودند، افزود: اکثر رزمندگان و فرماندهان جنگ بین ۱۸ تا ۲۵ سال سن داشته‌اند و کسانی بودند که  کشور را در آن دوران سخت اداره کردند، از این رو در فضای کنونی نیز باید به جوانان اعتماد کرد و اداره کشور را به جوان ها سپرد.

وزیر بهداشت خطاب به مسؤولان روابط عمومی تاکید کرد وارد حوزه های سیاسی نشده و خود را درگیر این موضوع نکنند. ما جامعه ای هستیم که تنوع آرا، افکار، اقوام و مذهب را در کشور داریم و در مقام مسؤولیت که هستیم حتما باید فرصت‌های  برابری برای همه ایجاد کنیم . البته قواعد و قوانین بالادستی هم داریم که باید طبق آن عمل کنیم.

وی تحول در پایگاه های خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت را مثبت برشمرد و گفت: گنجاندن وب سایت‌های خبری از جمله مفدا در موبایل دسترسی به اطلاع رسانی و خبر را برای عموم مردم افزایش می دهد و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور می توانند این مجموعه وب سایت‌های خود را با استفاده از اخبار صحیح و سریع خود ارتقا دهند.